Sorumlular cezalandırılacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kanalizasyon tıkanıklığını gidermek için kullanılan kimyasal ilaçtan etkilenen 21 öğrenci çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Sorumlular cezalandırılacak

HABER: Esra ÖZTÜRK

TOBB  Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşanan olay sonrası okulda incelemede bulunan ve kimyasal ilaçtan etkilenen çocukları ziyarete giden Bolu Valisi Aydın Baruş, 21 öğrencinin tedavilerinin devam ettiğini ve hiçbirisinde hayati tehlike olmadığını kaydetti.

Bolu Valisi Aydın Baruş ilk olarak TOBB  Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde incelemede bulundu. Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ve diğer yetkililerden bilgiler alarak  okulun ve yurdun tıkanıklık olan yerlerini gezen Vali Baruş, yaptığı incelemelerin  ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“ÖĞRENCİLERİN HAYATİ TEHLİKESİ YOK”

Okuldaki kimyasal kokunun gitmesi için okulun tatil edildiğini aktaran Bolu Valisi Aydın Baruş, “Okulumuzda binanın yeni hizmete girdiğini biliyorsunuz. Kanalizasyon sistemindeki bir problemden dolayı burada çalışan görevlilerden birisi, kanalizasyonu açmak için kostik denilen maddeyi kullanması neticesinde zehirli buhar çıkması ve bu buharında yukarı katlara kadar ulaşmasından dolayı şimdiye kadar 21 öğrencimizin etkilendiği bir zehirlenme vakası meydana geldi. Şu anda öğrencilerimiz hastanelerimizde tedavi altında. Hayati tehlikesi olan yok. En kısa zamanda umarız ki sağlıklarına kavuşacaklar. Bugünlük okulumuzu tedbir amacıyla tatil ettik. Yarın duruma göre karar vereceğiz. Bugün bu binayı yapan firma yetkilileri de buraya gelip eksiklikleri tespit edecekler. Kanalizasyon sistemindeki meydana gelen hataları tespit ederek bunun açılması yönünde çalışmaları başlatacaklar. Biz de bu çalışmaların seyrine göre okulumuzun devam edip etmeyeceği konusuna yarın karar vereceğiz. Bu olaydan etkilenen tüm öğrencilerimize geçmiş olsun diyorum. Ayrıca konuyla ilgili Bolu Valiliği olarak ayrı bir soruşturma başlatacağız ve sorumluluğu bulunanlar hakkında gerekli işlemler yapılmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“İHMALİ OLANLARIN HEPSİ TESPİT EDİLECEK VE İŞLEM YAPILACAK”

Bir gazetecinin, “Söz konusu kimyasal temizleyiciyi okulun çalışanı mı attı yoksa tıkanıklık olunca müteahhit firma mı aranıp açılması mı istenmiş?” sorusu üzerine Vali Baruş, “Şu anda burada Özel İdaremizin ihale ettiği çevre düzenlemesi işi devam ediyor.Bu çevre düzenlemesinin yapan firmanın bir görevlisi. Bu görevli tarafından kostik denilen madde kullanılmış. Uyarılara rağmen bunu kullanılmış. Yine bu konuda ihmali, kabahati olan görevlilerimiz de idarecilerimiz de varsa bunların tespiti yapılıp soruşturmasını başlatıp gerekli işlemleri yapacağız” dedi. 

Bolu Valisi Aydın Baruş’un okul ziyaretinde Bolu Milletvekili Tanju Özcan da okula geldi ve Vali Baruş ile olayla ilgili bir süre konuştu. 

VALİ BARUŞ TÜM HASTANELERDEKİ ÖĞRENCİLERİ ZİYARET ETTİ

Bolu Valisi Aydın Baruş daha sonra ise beraberindeki heyetle birlikte AİBÜ Tıp Fakültesi, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Merkez ve Köroğlu Üniteleri ile İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde kimyasal gazdan etkilenerek tedavi altına alınan tüm öğrencileri ziyaret etti.

Öğrencilere ve ailelerine geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Baruş’a Sağlık Müdürü Mahmut Arık, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Metin Tahaoğlu ve hastane yetkilileri eşlik etti. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128