SORUŞTURMALAR TALİMATLA MI AÇILIYOR?

Geçtiğimiz dönem eğitim öğretim yılının Mayıs ayında Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampusünde gerçekleştirilen “Soma için boykottayız” protestolarına karşı 4 ay sonra açılan soruşturmalar öğrencilere tebliğ edildi.

 SORUŞTURMALAR TALİMATLA MI AÇILIYOR?

HABER: FARUK ÇİDEM

Soma’da ki maden faciasında yaşamlarını yitiren madenciler için ülkenin hemen her yerinde, maden ocaklarında güvencesiz ve denetimsiz çalışma şartlarına karşı protesto gösterileri yapıldı. Bolu da şehir merkezi de dahil olmak üzere binlerce insan sokaklara döküldüler. Hemen her toplumsal olayda tepkisini gösteren ve bu konuda da halktan büyük destek gören Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, protestolarına karşılık dört ay sonra kendilerine soruşturma açıldığını öğrendiler.

Kampus alanı içerisinde yürüyüş yaparak protestolarını gerçekleştirmek isteyen öğrencilere okul yönetimi izin vermemiş ve üniversiteye çevik kuvvet ekibini sokmuştu. Öğrencilerin hastanelik olacak şekilde şiddete maruz kaldığı olaylarda üniversite yönetimi Bolu’da ki bütün ilerici güçler tarafından şiddetle protesto edilmişti.

ŞİMDİ Mİ AKILLARINA GELMİŞ?

Olaylardan dört ay sonra evlerine posta yoluyla ulaştırılan soruşturma kağıtlarını gören öğrenciler neye uğradıklarını şaşırdılar. Soruşturma belgelerinin tatil zamanlarında özellikle ailelerin evlerine gönderilmesinin bir tesadüf olmadığını söyleyen öğrenciler; “Öncelikle birkaç meseleyi açığa kavuşturmak gerekiyor. Üniversite öğrencileri olarak hayatımızın sadece kalem, tahta ve sıralardan oluşmadığını herkesin bilmesi gerekiyor. Bizler bu ülkede yaşayan her insan gibi belirli konularda fikirleri olan hatta bir dünya yada siyasi görüşleri olan insanlarız. Soma’da 301 maden işçisi işveren ve devlet yüzünden canından oluyor ve tüm ülkeden sessizce yasını tutması bekleniyor. İnsanlık taşıyan hiç kimseden böyle bir şey yapmasını bekleyemezsiniz. Bizler de bu duygularla ölen maden işçilerinin niçin öldüklerini ve sorumlularının kimler olduğunu herkese duyurmak için yaşam alanımızda yani üniversitede protesto ettik. Olaylardan dört ay sonra soruşturma açmanın akılla değil talimatla gerçekleştiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştular.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER