Sosyal Ormancılık Bolu’da yaygınlaşıyor

Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli “Artık ormanların işletmesini korunmasını sadece kurum değil orada yaşayan halk yapıyor. Artık sosyal ormancılık dediğimiz bir olgu var “dedi.   Bolu Orman...

Sosyal Ormancılık Bolu’da yaygınlaşıyor

Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli “Artık ormanların işletmesini korunmasını sadece kurum değil orada yaşayan halk yapıyor. Artık sosyal ormancılık dediğimiz bir olgu var “dedi.

 

Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, 2013 yılında 1,5 milyon fidanın toprakla buluşacağını söyledi. Bu yıl dikim çalışmalarına başlamak için geçen yıldan toprak hazırlığı yaptıklarını ifade eden Köstereli, ''2013 yılı içinde fidan dikimi yapılacak alanların dikime hazırlanmasıyla 1.5 milyon fidan dikimini hedefliyoruz. Bunun yanında tohum ekme suretiyle ormanlaştırma çalışmalarımız var'' dedi. İlçelerde de bu çalışmaların devam edeceğini dile getiren Köstereli, ''Bu ağaçlandırma sahalarında sarıçam, karaçam, akasya ve değişik meyve türlerini de dikiyoruz. Bu dikim farklılığı köylülerimizinde bu ağaçlardan faydalanmasını sağlar. Ceviz ve badem ağaçlandırılması yapılarak köylülerimize de fayda sağlayacağız. Dikimlerin ardından bakımlarını da bizler gerçekleştireceğiz. Köylülerimizde bu cevizleri toplayarak kendi ek gelirlerini sağlayabilecekler'' şeklinde konuştu.  Geçmişte ormanlarda tamamen odun işletmeciliği yapıldığını fakat günümüzde ormanın çevreye ve insana sağladığı birçok faydanın olduğunu vurgulayan Köstereli, ''Artık sosyal ormancılık dediğimiz bir şekle dönüşüldü. Artık ormanların işletmesini korunmasını sadece kurum değil orada yaşayan halk yapıyor. Haliyle burada üretilen mal ve hizmetlerden onlarında faydalanması gerekiyor. Bu çerçevede arazilere meyveli ağaçları ekerek o insanların bunlardan faydalanmasını sağlıyoruz. Hibe krediler verilerek köylerde insanların kalmaları sağlanıyor. Onlar olmasa bu ormanların bakımı, korunması olmaz. Her ağacın dibine bir ormancı gidemez ve bu nedenle köylülerimiz bizim ormancılarımız sayılır. Biz de onların kalkınmalarına destek sağlıyoruz. Tamamen sosyal ormancılığı yapmaya çalışıyoruz'' biçiminde konuştu.

 

    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128