Sosyalist Enternasyonal'in yaptırımı söz konusu değil

CHP Genel başkan yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Umut Oran,  "Partimiz aleyhine yapılmış olan dayanaksız başvuruların hiçbirisi Sosyalist Enternasyonal'de bir karşılık bulmadığı gibi partimizin...

Sosyalist Enternasyonal'in yaptırımı söz konusu değil

CHP Genel başkan yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Umut Oran,  "Partimiz aleyhine yapılmış olan dayanaksız başvuruların hiçbirisi Sosyalist Enternasyonal'de bir karşılık bulmadığı gibi partimizin Sosyalist Enternasyonal'den ayrılması veya hakkında yaptırım uygulanması  kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

 

 

Sosyalist Enternasyonal (SE) ve CHP ile ilgili olarak iktidar yanlısı kimi basın yayın organlarında yer alan iddialar üzerine halen  SE Konsey toplantısı için Lizbon'da bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran bir açıklama yaptı. Oran açıklamasında, "Partimiz aleyhine yapılmış olan dayanaksız başvuruların hiçbirisi Sosyalist Enternasyonal'de bir karşılık bulmadığı gibi partimizin Sosyalist Enternasyonal'den ayrılması veya hakkında yaptırım uygulanması  kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, özellikle yandaş basında SE'ye CHP aleyhine yapılan başvurularla ilgili yanlış bilgi içeren haberler yayınlanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Sosyalist Enternasyonal'in tüzüğüne göre SE Etik Komitesi'nin üyelerin etik kodlara uygunluğunu ve üyelik durumlarını denetleyerek bunun hakkında karar verme yetkisine sahip olduğunu belirten Oran, "Etik kodlara aykırılık iddiasıyla herhangi bir kişi Enternasyonal’e başvurabilir" dedi.

 

CHP, mücadelesine devam edecek

 

Oran'ın açıklaması şöyle:

 

CHP Sosyalist Enternasyonal’in ve evrensel sosyal demokrasinin temel ilke ve kurallarına bütünüyle uygun davranan,  milyonu aşkın üyesi ve 90 yıllık tarihiyle, Sosyalist Enternasyonal’in en köklü ve güçlü üyelerinden biridir. Avrupa bölgesindeki en büyük sosyal demokrat örgütlerden biri olan partimiz, sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ışığında demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesine devam etmektedir.

 

Kılıçdaroğlu, oyların yüzde 87'si ile seçildi

 

Bu durum Sosyalist Enternasyonal üyesi partiler tarafından takdir ile karşılanmaktadır. Nitekim Güney Afrika’da yapılan seçimlerde CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu kullanılan oyların yüzde 87’sini alarak Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş, gösterilen yüksek destek ve teveccüh de partimize duyulan güvenin somut bir göstergesi olmuştur. Bu güven bugün de devam etmekte, Başkanlık Divanından sonra Sosyalist Enternasyonal’in en önemli komitesi olan Etik Komite'ye de yine bir CHP'li aday gösterilmektedir.Bu güvenin vermiş olduğu sorumlulukla CHP, sosyal demokrasinin küresel aktörü olarak daha adil ve özgür bir dünya için çalışmalarına devam edecektir.

 

Dayanaksız gerçek dışı iddialar

 

Bu karşılıklı güven ve inanç birliği ortadayken, hiçbir ciddi dayanağı olmayan, bütünüyle gerçek dışı iddialar ve zorlama yorumlarla CHP’ye zarar vermek kastıyla yapılan tüm hareketler sonuçsuz kalacak, öfke, nefret ve kin gibi hislerle saldıranlar bekledikleri amaca asla ulaşamayacaktır.

 

 

CHP aleyhine yaptırım söz konusu değil

 

Sonuç olarak partimiz aleyhine yapılmış olan bu dayanaksız başvuruların hiçbirisi Sosyalist Enternasyonal'de bir karşılık bulmadığı gibi partimizin Sosyalist Enternasyonal'den ayrılması veya hakkında yaptırım uygulanması kesinlikle söz konusu değildir."

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128