Sözleşmeli yöneticiler göreve başladı

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde Cuma gününden itibaren ''birlik'' dönemine geçildi.Kamu hastane birliklerinin oluşmasıyla mevcut baştabip ve diğer hastane yöneticilerinin görevi sona erdi.Sözleşmeli...

Sözleşmeli yöneticiler göreve başladı

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde Cuma gününden itibaren ''birlik'' dönemine geçildi.Kamu hastane birliklerinin oluşmasıyla mevcut baştabip ve diğer hastane yöneticilerinin görevi sona erdi.Sözleşmeli hastane yöneticisi olarak atanacak olan  Kamu görevlileri ise aylıksız izinli sayılacak.Bugün Bolu devlet hastanesinde yeni dönemin ilk toplantısı yapılarak yöneticilerin yeni görevlendirmeleri yapıldı.

 

2 Kasım 2011'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısını yeniden düzenleyen 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu hastane birlikleri oluşturulması kararlaştırılmıştı. Bunun için de verilen bir yıllık süre Cuma günü doldu. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı, genel sekreterle doğrudan, başkanlar, hastane yöneticileri, başhekim ve müdürlerle genel sekreterin teklifi üzerine sözleşme yapacak. 2-4 yılı kapsayacak sözleşmeler, bu sürelerin sonunda yenilenebilecek. Genel sekreterin başarısızlık sebebiyle değişmesi halinde başkanların ve başarısızlığa sebebiyet veren hastane yöneticilerinin sözleşmeleri kendiliğinden sona erecek. Düzenlemeye göre kamu hastane birliklerinin oluşturulmasının ardından bakanlık ve bağlı kuruluşlarında görevliyken hastanelere sözleşmeli yönetici olarak atanacaklar, sözleşmenin geçerli olduğu süre içinde kurumlarından aylıksız izinli sayılacaklar.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128