Sözlü Sınava Eğitim Sen’den tepki

Aday Öğretmenlerin 21 Mart 2016 ile 15 Nisan 2016 tarihleri arasında girecekleri sözlü sınava Eğitim Sen tepki gösterdi. Eğitim Sen yaptığı açıklamada, daha önceki dönemlerde Aday Öğretmenlerin yalnızca yazılı sınavla atandığı söyledi.

 Sözlü Sınava Eğitim Sen’den tepki

Haber: Semih BAYKAL

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama da şunları söyledi;18 Ocak 2016 günü yayımlanan Aday Öğretmen Sınav Kılavuzu uyarınca, performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan ve sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartlarını tamamlayabilecek durumda olan aday öğretmenler 19 Mart 2016 Cumartesi günü yazılı sınava, 21 Mart 2016 ile 15 Nisan 2016 günleri arasında da sözlü sınava alınacaktır. Oysa bundan yaklaşık beş ay önce (12 Ağustos 2015 günü) yayımlanan ‘Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu’ uyarınca aday öğretmenler yalnızca 11 Ekim 2015 günü gerçekleştirilen yazılı sınava alınmış, yine aynı kılavuz uyarınca; ‘Sınav sonuçlarının Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel müdürlüğünce valiliklere bildirilmesinin ardından yazılı sınavda başarılı olan aday öğretmenler valiliklerce ‘öğretmen’olarak atanmıştır.’ 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasası ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde bu konuda hiçbir değişiklik yapılmadığı halde, aday öğretmenlerin bir dönem yalnızca yazılı, ardından gelen diğer dönemde ise hem yazılı hem de sözlü sınava tabi tutulması anlaşılır değildir. Görüldüğü gibi 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasası ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca aday öğretmenler yalnızca yazılı sınava alınarak ve bu sınav sonucuna göre “öğretmen” olarak atanabilir. Dolayısıyla Bakanlık öğretmenleri ayrıca ve bir de sözlü sınava tabi tutmak zorunda değildir” diye söyledi.

“SÖZLÜ SINAV ÖZÜ İTİBARIYLA VE GENEL OLARAK KUŞKULARA YOL AÇMAKTADIR”


Karaca, açıklamasının devamında şunları açıkladı; “Sözlü sınav özü itibarıyla ve genel olarak kuşkulara yol açmaktadır. Ülkemizde politik tercihlerin, objektif değerlendirmelerin önüne geçtiği bilinmektedir. Bu da sözlü sınavlarda çok daha olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yazılı sınavda Türkiye çapında dereceye girmiş adayların sözlü sınavlarda elenmesi, ender karşılaşılan örnekler değildir. Farklı sınav merkezlerinde farklı kişiler tarafından uygulanan veya aynı merkezde farklı uygulayıcılar tarafından uygulanan bir sözlü sınav bile tek başına kuşkulara yol açacak, Anayasanın 10 uncu maddesi ile kurala bağlanan eşitlik ilkesini de ihlal edecektir. Sözlü sınavın öteden beri bilinen ve bilimsel makalelere konu edilmiş çok sayıda sakıncası olduğu bilinmektedir. Kuşkusuz bu yazıda uzun uzadıya bu sakıncaları anlatmayacağız. Bir akademisyen ve öğretim üyesi olarak bunların tamamı hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan kuşku duymuyoruz” diye ifade etti.


“BAKANLIK SÖZLÜ SINAVLARI İPTAL ETMELİ”

Karaca son olarak şunları belirtti; “ Eğitim Sen, üniversite sınavlarında başarılı olarak öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına yerleşmiş, yüksek öğrenimini başarı ile tamamlamış, ardından Kamu Personeli Seçme Sınavı ile Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavlarında başarılı olmuş bir adayın öğretmen olarak kabul edilmesi gerektiğine inanmaktadır; bu kişileri (atanmamış olsa da) öğretmen olarak görmektedir. Dolayısıyla Bakanlıkça ayrıca önemli oranda mevzuat bilgisini ölçen bir yazılı sınav veya değerlendirme yeterliliği kuşkulu olan kişilerce yapılacak sözlü sınavlara tabi tutulmasını doğru bulmamaktadır. Aday öğretmenlerin, ‘öğretmen’ olarak atanabilmeleri için yazılı sınava tabi tutulmaları yasal zorunluluk olduğu ve bu yasa hükmü Anayasa Mahkemesince iptal edilmediğinden, aday öğretmenlerin yazılı sınava tabi tutulmalarını anlayışla karşılamaktadır. Ancak ve yasal olarak zorunlu olmadığı ve üstelik geçen yıl uygulanmadığı halde bu dönem aday öğretmenlerin yazılı sınavla birlikte sözlü sınava da tabi tutulmalarına, takdir edersiniz ki karşı çıkmaktadır. Bakanlığın bu uygulamadan bir an önce vazgeçmesi ve 21 Mart 2016 – 15 Nisan 2016 günleri arasında yapılmasını duyurduğu sözlü sınavları iptal etmesini umar, Gereğini bilgilerinize sunarım” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128