Sözün en güzeli

Hazırlayan: Mustafa COP

Sözün en güzeli
Resûl-i Ekrem birinci hutbeyi bitirdikten bir müddet sonra, ikinci hutbeye kalkıp dedi ki:
"Allah'a hamd ederim ve O'ndan yardım isterim. Nefislerimi­zin şerlerinden ve kötü amellerimizden Allah'a sığındık. Allah'ın doğru yola götürdüğünü kimse saptıramaz. Allah'ın yoldan çıkart­tığına da kimse doğru yolu gösteremez. Allah'tan başka ilâh olma­dığına, O'nun tek ve eşsiz olduğuna şehâdet ederim.
"Sözün en güzeli Allah'ın kitabıdır. Cenâb-ı Hak kimin kalbi­ni Kur'ân'la süslerse, onu kâfirken islâm'a sokar. O da Kur'ân'ı başka sözlere üstün kılarsa kurtulur, iyi bilin ki, Allah'ın kitabı sözlerin en güzel ve en üstünüdür. Allah'ın sevdiğini seviniz. Al­lah'ı içten ve gönülden seviniz. Allah'ın kelâmından ve O'nu zikret­mekten usanmayınız ve Allah'ın kelâmından kalbinize bir karartı gelmesin. Çünkü Allah kelâmı her şeyin en iyisini ayırıp seçer, iş­lerin hayırlısını ve kulların seçkini olan Peygamberleri ve onların kıssalarını anlatır, helâl ve haramı bildirir.
"Siz ancak Allah'a ibadet ediniz ve O'na hiçbir şeyi ortak yap­mayınız. O'ndan hakkı ile sakınınız. Sözleriniz Allah'a yönelmiş güzel sözler olsun ve aranızda Allah kelâmı ile sevişiniz, iyi bili­niz ki Allah, ahdini bozanlara, sözünde durmayanlara gazap eder. Vesselâmu aleyküm."
Akabe'de biat eden Ensâr, Resûl-i Ekrem ne vakit kendi memleketlerine gelirse, onu her suretle koruyacaklarına dair söz vermiştiler.
Hazret-i Peygamber, Medine civarına gelip, bir müddet Kü­ba'da kaldıktan sonra, bu sefer Medine'nin içine girmek üzere bulunduğundan artık onlar için verdikleri sözü yerine getirme zamanı gelmiş demekti. Dikkat edilirse, hutbenin sonu, ahdini bozanlara Allah'ın gazab edeceği cümlesi ile bitirilmişti. 
Kaynak: Peygamber Efendimiz Sâllâllâhu Aleyhi ve Sellem - Ahmed Cevdet Paşa - Muallim MâhirGüncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128