STK'larda yetişmiş eleman problemi

Seyfi ALP yazdı...

STK'larda yetişmiş eleman problemi

Son zamanlarda Bolu'nun şehir dışında olan evlatları tarafından kurulan Sivil Toplum Örgütleri'ndeki (STK) hareketlilik sosyal medya sayfalarına da yansıyor.

Şehir dışındaki STK çalışmalarının öncülerinden Ankara'daki Bolulu hemşerilerimiz çok sayıda ilçe derneğini bir çatı altında birleştirmeyi başardı. Ankara ile tatlı bir rekabete giren İstanbul'daki Bolulular da bu yönde epey yol aldılar.

Bolu'daki yerel gazetelerin internet sayfa haberleri ve sosyal medyanın diğer alanlarında Bolu'nun dışarıdaki evlatlarının dernekleşme, federasyonlanma ve hatta konfederasyonlaşma yolunda attıkları adımlar beni de heyecanlandırıyor.

26 seneden buyana yaşadığım Frankfurt'tan 3 bin kilometre uzaktaki Ankara veya İstanbul'da yapılan dernek çalışmalarını günü gününe izlemek tabii ki imkansız.

Ancak, madem bu yola çıkıldı... Benim de bu yönde söyleyecek birkaç sözüm var.

1961 Ankara Anlaşması sonrası Almanya'ya göçen Türklerin yabancı bir kültür içinde benliklerini kaybetmeden ayakta kalabilmelerinde önemli rol oynayan dernek çalışmaları belirli bir noktadan sonra  tıkanıyor. Almanya'daki STK'larda yaşanan problemlerin üç aşağı beş yukarı aynısının Türkiye'deki dernekleşmelerde de görüldüğü birebir görüştüğüm uzmanlarca dile getiriliyor.

Üniversitelerde bir doktora tezi konusu olabilecek, "STK'larda yetişmiş eleman problemi" ni irdelerken, bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Çok büyük bir heyecanla başlayan hemşeri dernek çalışmalarının belirli bir noktadan sonra tıkanmasının en önemli nedenlerinden biri başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yetersizliği. Daha önce insan ilişkileri ve iletişim konusunda çok az veya hiç birikimi olmamasına rağmen makamı, mevkii, parası, şirketi, aşireti nedeniyle STK başkanlık koltuğuna oturanların belirli bir süre sonra derneği "Aile yardımlaşma kurumu"na dönüştürdükleri maalesef bir gerçek.

Başkan yanında yönetim kurulu üyelerinin de ortaya birşey koymadan, "Dernek adı ve markasından faydalanma" STK'ların en büyük problemi.

Bolu dışında hemşeri dernekleri kurarak yol almak isteyen hemşerilerime başkanlık ve yönetim kurulu üyeleri belirlenirken başta "nefis terbiyesi" olmak üzere çeşitli terbiyeleri almış kişileri tercih etmelerini öneririm.

 Bu yöndeki yazılarım sürecek. 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128