Stratejik Planda, Yılmaz İyi Karaaslan Tüccar

Erhan Beykoz'un Kaleminden...

 Stratejik Planda, Yılmaz İyi Karaaslan Tüccar

Başkan Yılmaz’ın mecliste, vatandaşların ve basının karşısında sıklıkla söylediği, “Türkiye’de İlk” sözü vardır. Bu söz yaptığı her işte, yapacağı her yatırımda en çok kullandığı sözdür. Biz buna alıştığımız gibi, vatandaşlarda alıştı.

Bu söylemin şimdi ilk kez çok önemli bir konuda Bolu’da gerçekleşmesi sevindiricidir! Ak Parti hükümetleri zamanında çıkarılan stratejik plan uygulaması son derece yerinde bir karardır. Adayların seçim meydanlarında söylediklerinin kayıt altına alındığı, söz yerine icranın yapılması gerektiğini, 5 yıllık çalışma programının öngörüsünün halk ile doğrudan paylaşılmasıdır. Eskisi gibi cek, cak, cük, felan filan sözleri yerine, kitap halinde yapılacakların halka sunumu, halkın kendi parasını ve icraatları ilk elden takibidir, asıl olan.

Çok önemli olan stratejik plan, Bolu’da ilk kez ve beklide gerçekten Türkiye’de kamuoyuna sunuldu.

Muhtarların, STK’ların olduğu sınırlı sayıda insanın çağrılmasına rağmen başlangıç için olumlu. İcra makamının 5 yıllık plan, program, yapacakları, zamanı ve kaynakları ile ilgili kitapçık hazırlanarak sunum yapıldı.

Konuşmayı açan Başkan Yılmaz, hayallerini, yapılması gereken büyük projelerini anlattı. Hepsine katılmam mümkün olmasa bile, en azından beynindeki fotoğrafı paylaştı. Kısa, öz olarak bilgilendirmesi iyi oldu.

Başkandan sonra kürsüye çıkan şirket elemanı, olayın teknik boyutunu anlatmaya çalıştı. Ana başlıklarıyla bazı konulara değindi. Her tüccar gibi, “Bolu’da yaptığımız proje, bir yerlerden kopyala yapıştır değildir. Elinizdeki kitapçığı hazırlarken, Tabiatın Kalbi Bolu’ya yakışır şekilde çalıştık” dedi. Sunum slaytlarla gösterilirken, başka bir belediyeye hazırladıkları sunumdan kopyalamış olacaklar ki, o belediyenin adı sunumun altında yazılıydı.

Sunum bittiğinde sorusu olan varsa dediğinde, konu kapanmıştı! Kısaca tüccar işini yapmış, bedelini alıp gitmeye hazırdı. Oldukça kötü olan sunucu ve sunumdan gelenler bir şey anladığını sanmıyorum.

Tüccar Erkan Karaaslan’ın hazırlıklar esnasında herkesi işin içine kattığını, bilgi alıp projeye dönüştürdüğünü söylemesi tam hikayeydi. Aslında Erkan Karaaslan’a sormak isterim, hangi muhtarla, hangi STK başkan yada yöneticisiyle, hangi vatandaşla görüştünüz, diye!

Dün itibarıyla hiçbir muhtar ve STK temsilcilerinin Bolu ne olacak, bu neden oldu, bunu yaparlarken bize neden sormadılar, ne zaman bitecek, kaynağı nedir, nereden çıktı gibi soru sormaya hakları olmadığını bilmeleri lazım. Salonda dağıtılan 165 sayfalık kitapta her şey yazıyor. Soracakları sorular için önceden elleri altında bulunan kitaba bakıp, sonuçlarını ortaya çıkarıp sormaları daha doğru olacaktır.

Elinde kitap olmayanların da, belediyeye gitmeleri halinde temin edeceklerini düşünüyorum. Bolu 5 yıl sonra nereden, nereye gelecek diye dert etmeye, hayal üretemeye bundan böyle gerek yoktur.

Hangileri yapılır hangileri yapılmaz ise, hesabını da soracak olan, yatırımları bire bir kitaptan takip edecek yetki vatandaşlara verilmiştir. Hayırlı olsun…

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER