banner120

Stressiz bir yaşama “adım” attılar

İnsanların hayatlarını büyük ölçüde etkileyen ve çağımızın en büyük sorunlarından biri olan “Stres”, her yönüyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) ele alındı....

Stressiz bir yaşama “adım” attılar

İnsanların hayatlarını büyük ölçüde etkileyen ve çağımızın en büyük sorunlarından biri olan “Stres”, her yönüyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) ele alındı. AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emre Şenol Durak, stresin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini anlattığı sunumunda, stresten kurtulma yolları hakkında da ipuçları verdi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi Pembe Salon’da, AİBÜ Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce “Stresle Başa Çıkma: B Planınız Var mı?” konulu bir seminer düzenlendi. Doç. Dr. Emre Şenol Durak, stresin tanımını yaparak başladığı sunumunda, stressiz bir hayatın düşünülemeyeceğini, stresin hayatın tuzu biberi olduğunu söyledi. Sunumunda ilk olarak stresin olumsuz etkilerinden bahseden Doç. Dr. Şenol Durak, “kalabalık, trafik, medeni durum, işsizlik-iş kaybı ve ekonomik problemlerin birer stres kaynağı olduklarını ve uzun süre strese maruz kalmanın kalp, diyabet ve kanser gibi hastalıkların yanında psikolojik rahatsızlıklara yol açabileceğini vurguladı. Doç. Dr. Şenol Durak, stresin sonuçlarından olan tükenmişlik duygusunun belirtileri hakkında bilgi vererek, “Aile, arkadaş ya da sevilen kişilerle ilişkilerin zayıflaması, uyku düzeninin bozulması, iştahta değişiklik, duygusal bitkinlik, karamsarlık, gerginlik, çaresiz hissetme… Bu gibi durumlarda çözümün ‘siz’ olduğunu unutmayın. Paylaşmak için güvenebileceğiniz birini bulun, gerçekçi hedefler belirleyin, yaşama gerçekçi bakın, kendinizi tanıyın, kendinize dürüst olun, neler yapabileceğinizi bilin, kendinize zaman tanıyın. Sorunlarınız devam ediyorsa mutlaka profesyonel yardım alın.” diye konuştu. Stresin sadece olumsuz değil olumlu etkilerinin de olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Şenol Durak, “Kalp krizi geçirmiş bir insanın yeniden nefes alabilmenin mutluluğunu yaşaması gibi, kişi kendisini öncesinden daha güçlü hissedecektir. Öldürmeyen acının güçlendirmesi gibi düşünebiliriz. Aynı zamanda bu durum kişisel ilişkilerde yakınlık sağlayabilir, kişi yaşamdaki yeni olasılıkları görebilir, manevi duyguları güçlenebilir.” dedi. Doç. Dr. Emre Şenol Durak, sunumunun sonunda, salonda bulunanlara stresi azaltma yöntemlerinden biri olan gevşeme tekniklerini uygulattı.   

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124