banner120

Su Gelir Güldür Güldür

Erhan Beykoz

Su Gelir Güldür Güldür
 Çölün ortasında bilmem kaç bin metreden su bulan bilim adamları, Bolu’da susuz yazın farkında değiller. 22 milyon Euro yani yaklaşık 60 milyon liraya arıtma yapıldı. Büyüksuyun niteliksiz suyu arıtılarak vatandaşa içirilmek isteniyor ama hattaki bazı alçak borular patlayarak engel oluyorlar.

Cazibeyle akan suyun Salıbeyler Mahallesine kadar geldiğini biliriz ama yinede Gölköy’ün önünden pompalarla suyu basarız. Eee elektriğimiz çok, su faturalarına yansıması doğal, faturayı ödeyenlerin ekonomileri güçlü ve haliyle yüksek enerji ile verilen suya borular dayanmıyor.

Patlamalarda CTP borularının çelik boru yerine kullanılmasında kabahat vatandaşın. Vatandaş suyu hangi borudan geçirmek için yapılan ankette CTP boru istediği için sonuçlarına katlanmak zorunda.

Teknik adamlar CTP boruların uçak sanayinde kullanıldığını söylüyor! Bunların patlamasının nedeni döşemede yapılan yanlışlıklardır, diyor. Burada belediyenin bir suçu yok ki, henüz geçici kabulü yapılan ihalenin kesin kabulü yapılmadı! Kardeşim İller Bankası A.Ş sorumlu, neden belediyeye kızıyorsunuz, yaaa.

Makine Mühendisleri Odası çözüm için teknik açıklama yaptılar. Salıbeyler Mahallesine yapılacak olan 100 tonluk depo ile suyun buradan arıtmaya basılmasını önerdiler. Haliyle Başkan Yılmaz tarafından bölücü olarak adlandırıldılar. (Sanane kardeşim, sen işine bak, bölücülük yapma!)

21. yüzyılda % 63 ormanlarla kaplı olan, yüzlerce göleti, gölleri, etrafından ve yerin 10 metre altından su fışkıran Bolu susuz. Böyle bahane olur mu? Gidin kardeşim göllerde, göletlerde yıkanın, evinize suyu damacanayla alın yada akan çeşmelerden ibriklere doldurup nostalji yaşayın! Bir insanın üstüne bu kadarda gidilmez ki. Hem bak yakında trenin vagonları da geliyor, ona biner çay-kahve keyfi yaparsınız, rahat bir nefes alısınız.

Vatandaş bitlenmeye başlayınca valilik makamını ve özellikle halkın içinde olan Vali Sayın Özçimen’i aramış. Gelen yoğun tepki üzerine Sayın Özçimen, twitter hesabından beni aramayın, adres belediye yazmış. Sayın valim, siz devlet baba değil misiniz? Belediye size bağlı değil mi? Bolu’da devletin başı siz değil misiniz? Sizi değil, şeyhleri, şıhları, tarikat liderlerini, hocaları, büyücüleri, tefecileri, bölücüleri mi arayacaklar! Bilim çağında insanlarımız yağmur duasına mı çıksınlar istiyorsunuz? Bu twiti size yakıştıramadım.

Tamam, başkan bey söz dinlemez, lafdan anlamaz, dediğim dedik der ama siz devletsiniz. Size olan bunca sevgi, saygı ve elinizdeki devlet gücü ile masaya yumruğunuzu vurmanız gerekmez mi?

Susuz yaz geçirmemizdeki güzellikleri de bilmeliyiz. Mesela, teyemmüm abdestinin nasıl yapıldığını öğrendik. Suyun kıymetini bildik. Suyu taşıyan borunun sudan daha kıymetli olduğunu anladık.

Kıssadan hisse, afyon yutmuş bir halkın, susuz kalması doğaldır. Su gelir güldür güldür türküsüyle, sular geldiğinde her şeyi unutur, getirenlere, geçmişlerine, çoluğuna çocuğuna dua ederiz…

Allah kabul etsin, amin.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 21:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
xyz
xyz - 8 yıl Önce

güzel olmuş,ağzınıza sağlık sn:beykoz..bencede aminnn:))))

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124