Su laboratuvarı önergesi kabul edilmedi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu İl Genel Meclisi üyelerince, Çaydurt Yuva köyünde yaşanılan zehirlenmelerin bir daha yaşanmaması adına sunulan su laboratuvarının kurulması hakkındaki önerge kabul edilmedi.

Su laboratuvarı önergesi kabul edilmedi!

Bolu İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantısında, CHP İl Genel Meclis üyelerince Çaydurt Yuva köyü içme suyu zehirlenme vakaları yeniden gündeme getirildi.

SU LABORATUVARI KURULMALI

Henüz sonuçları dahi açıklanmayan ölümlü bir vakanın yaşandığını belirten CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Erhan Beykoz; “Hiçbirimiz böyle bir olaya tanıklık yapmak istemeyiz. 2004 yılına kadar İl Özel İdaresi ya da eski adıyla köy hizmetleri bünyesinde var olan su ve toprak analizleri laboratuvarı, 2004 yılı itibariyle Tarım İl Müdürlüğüne devredildi. Bu Tarım İl Müdürlüğüne devredilen su ve toprak analizlerini, toprak analiz kısmının yine Tarım İl Müdürlüğü’nde kalması kararıyla kendi uhdemizde bir su laboratuvarının kurulması gerekmektedir diye arkadaşlarımızla mütalaa yaptık” ifadelerini kullandı.

LABORATUVARIN BOLU’YA KAZANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Daha fazla vahim olayların yaşanmaması adına laboratuvarın kurulması gerektiğini ifade eden Beykoz, “En azından buradan geçecek ve alınacak raporlar sonucunda köylü vatandaşlarımıza daha rahat hizmet vereceğimizi düşünmekteyiz. Malumunuz yavaş yavaş köy okullarının da açılmaya başlandığı bu günlerde içimizin rahat, kafamızın rahat, köylümüzün daha rahat olabilmesi için önergemizin kabul edilmesi, gündeme alınması ve ilgili komisyon çalışmalarıyla bu laboratuvarın Bolu’ya kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

BAŞKAN YAŞAR YÜCEER ÖNERGEYE KARŞI ÇIKTI

Yaşanan ölümün üzücü olduğunu ancak önergenin sistemle, yasal mevzuatla ve yönetmelikle alakalı olmadığını belirten Bolu İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, “Su noktasındaki tahsisler ve analizler bakanlık tarafından ilgili yasa, yönetmelik, mevzuat çerçevesinde zaten yürütülmektedir. Gündem maddemizde 3 tane su tahsisiyle alakalı bakanlık yönetmeliği gereği ilk tahsislerde Türkiye’de sadece İstanbul’da olan ve bütün suyun içerisindeki mineral, vitamin, bakteri her türlü analizi yapmak için sadece orayı yetkili kılmıştır. Oranın raporuna göre bize tahsisi gelmektedir. Zaten oradan olumsuz bir rapor geldiğinde tahsis yapılamaz” şeklinde konuştu.

LABORATUVAR KURMA YETKİMİZ YOK

Bolu’da 487 köyü ve 1150 mahallesinde su analizinin yapıldığını söyleyen Başkan Yüceer, “Bizim böyle bir laboratuvar kurma yetkimiz ya da laboratuvar kurma ve sürdürülebilme durumu zaten yok. Zaten yasa ve mevzuatlar bunu nasıl olmasını gerektiğini bize bildirmiş zaten. Süreç devam ediyor. O yüzden önergenin kabul edilerek ya da gündeme alınmasını gerektirecek bir durum yok ortada. Zaten süreç bakanlık tarafından ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından zaten yürütülmekte” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER