Su seviyesi azalınca zarar etti

Gölcük Tabiat Parkı'ndaki su seviyesinin azalması nedeniyle, gölden su takviyesi olmayınca bir alabalık tesisi faaliyetini durdurdu. İşletme sahibi Mustafa Özcan “Yaklaşık 50 anaç alabalıktan 50 binin üzerinde...

Su seviyesi azalınca zarar etti

Gölcük Tabiat Parkı'ndaki su seviyesinin azalması nedeniyle, gölden su takviyesi olmayınca bir alabalık tesisi faaliyetini durdurdu. İşletme sahibi Mustafa Özcan “Yaklaşık 50 anaç alabalıktan 50 binin üzerinde yumurta alacaktım. Sadece yumurtalardan 30 bin liranın üzerinde zarar ettim''dedi.


Gölcük Tabiat parkına bir kilometre uzaklıkta bulunan alabalık tesisi, Gölcük Gölü'ndeki su seviyesinin düşmesi nedeniyle su sıkıntısı yaşadı. Gölden su takviyesi olmayınca işletme sahibi Mustafa Özcan, 3 havuzdaki alabalıkları tek havuzda topladı. Bol oksijene ihtiyaç duyan alabalıkları yaşatmak için havuzdaki suyu pompayla devir daim ettiren Özcan, başarılı olamayınca suyu tahliye ederek balıkları öldürdü. İşletme, su sıkıntısı nedeniyle faaliyetine bir süre ara verdi. 
     
   -''Yaklaşık 50 anaç alabalıktan 50 binin üzerinde yumurta alacaktım''- 
     
     Özcan, kuraklık nedeniyle göldeki su seviyesinin azaldığını, bu nedenle işletmesine su takviyesi yapamadığını söyledi. Balıklarını yaşatmak için tek bir havuzda topladığını anlatan Özcan, ''İki havuz tamamen susuz kaldı. Son havuzdaki suyu da elektrik motoru ile sürekli devir daim yaptım. Artık bu su da kullanılmaz hale geldi. Bu nedenle havuzun suyunu boşalttım'' diye konuştu. Balıkların yumurtlama dönemine çok az bir zaman kaldığını anlatan Özcan, ''Su olmadığı için balıkları öldürüp dolabıma koyacağım. Bir ay sonra balıkların sağımını yapacaktım. Yaklaşık 50 anaç alabalıktan 50 binin üzerinde yumurta alacaktım. Sadece yumurtalardan 30 bin liranın üzerinde zarar ettim'' şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128