ŞÜKRANLA ANIYORUZ

Bolu’da eğitim ve sağlık alanı başta olmak üzere yaptığı sayısız yatırım ile ‘Hayırların Efendisi’ olarak adlandırılan hayırsever işadamı merhum İzzet Baysal için düzenlenen ‘Şükran Günleri’ dün başladı.

ŞÜKRANLA ANIYORUZ

HABER: FARUK ÇİDEM

5 Mart 2000’de hayatını kaybeden hayırsever iş adamı İzzet Baysal için her yıl 11-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 'İzzet Baysal Şükran Günleri' başladı. Dün sabah saat 10:00’da Atatürk Anıtı önünde önüne çelenk koyma ve saygı duruşu ile başlayan Şükran Günleri yüzlerce kişinin katılımıyla İzzet Baysal Caddesi’nde yürüyüşle devam etti.

İzzet Baysal caddesinin başından törenin düzenlendiği İzzet Baysal Anıtı önüne kadar karşılıklı tek sıra halinde, elinde Türk Bayrağı ve İzzet Baysal’ın fotoğrafının olduğu bayraklarla sıralanan 800 öğrenci yürüyüş kortejine renk kattı.

Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal'ın kızı Esin Avunduk, protokol üyeleri ve vatandaşlar öğrencilerin arasından Belediye Meydanı'ndaki İzzet Baysal Anıtı'na kadar belediye bandosu eşliğinde yürüdü.

VEKİLLER YOKTU

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şükran Günleri’nde bu yıl ilimizin 3 vekili de yoktu. Yoğun çalışmalarından dolayı gelemediklerini belirten vekiller mesaj gönderdi. AKP milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü ve CHP milletvekili Tanju Özcan’ın İzzet Baysal’ı anma programının daha önceden belli olmasına rağmen törene katılmaması şaşırttı.

KOCA: “BOLU DENİLİNCE AKLA İZZET BAYSAL GELİR”

Etkinlikler daha sonra İzzet Baysal Anıtı önünde protokol konuşmaları ile devam etti. Törende Bolu Halkı adına konuşan Şemsettin Koca, Bolu deyince akla İzzet Baysal'ın, İzzet Baysal deyince ise akıllara Bolu'nun geldiğini ifade ederek, "O'na minnetlerimizi, şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Yeni İzzet Baysallar yetiştirmek için O'nu iyi anlamak ve anlatmak lazım. Bir kez daha Bolu Halkı adına İzzet Baysal'a rahmet diliyor, O'nun izinden yürüyen İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve mütevelli heyetine de Allah razı olsun diyorum" dedi.

“MANDELA KADAR DEĞERLİ”

 Gençler adına konuşan Abant İzzet Baysal Üniversitesi yabancı uyruklu öğrencilerinden Süleyman Hacif Naci ise “Bu güzel günü bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. İzzet Baysal büyüğümüz adına böyle coşkulu bir şekilde şükran günlerini görmek bizleri de çok mutlu etti. İzzet Baysal'ın insanlığa yaptığı hizmetler çok büyüktür ve tüm insanlığın böyle hayırseverlere ihtiyacı vardır. Bolu medeniyetlerin birleştiği bir şehir haline geldiyse bu rahmetli İzzet Baysal büyüğümüz sayesindedir. Bize üniversiteyi okurken niye İstanbul, Ankara gibi büyük şehirleri değil de Bolu'yu seçtiğimizi sorduklarında biz de Bolu'yu yeşilliği, doğası, huzuru ve Bolu Halkının misafirperverliği için Bolu'ya geldiğimizi söylüyoruz. Allah İzzet Baysal'a rahmet versin” şeklinde konuştu.

“SEVGİLİ AMCAM” DİYE HİTAP ETTİ

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ise her şükran gününde yaptığı gibi amcası merhum İzzet Baysal'a yazdığı mektubu okudu. Bu yıl 16'ıncısını yazdığı mektubunda Ahmet Baysal, amcası İzzet Baysal'a hitaben özetle şu cümlelere yer verdi: “Sevgili amca, değerli büyüğüm. İşte bir 11 Mayıs'ta daha değerli evlatların Bolulular, heykelinin etrafında bir bütün olmuş bir kere daha seni anıyor, bir kere daha sana sevgi, saygı ve şükranlarını sunuyor. Bolululara adadığın ve vakfın başkanı yaptığın ben yeğenin de her sene olduğu gibi bu günü vesile ederek sana vakfın haberlerinden vermek istiyorum. İrşatların doğrultusunda ve izinde gidiyoruz değerli büyüğüm. Mütevelli üyelerin olarak Bolumuza hayırlar yapmaya devam ediyoruz. Gözün arkada kalmasın. Geçen yıl mektubuma konu ettiğim İzzet Baysal Devlet Hastanen nihayet bu yıl eski hayatiyetine kavuşuyor. Nitekim Kent Konseyi bu yılın 11 Mayıs programına da koymuş. Etkinlikler için de 1990'lı yıllarda kurduğun ve güzel hizmetler verdiğini görmekle övündüğün İzzet Baysal Devlet Hastanesi'ni yenilenmiş bir şekliyle gezilmesi var. 1996 yılında sana check- up yapılırken halka verdiği yoğun hizmetlerini görerek övündüğün hastanenin aynı yoğunlukla çalışacağını göreceğimi umuyorum. Yatırımların da aralıksız devam ediyor. Geçen yıl temelini attığımız ismini taşıyan spor salonu, 32 derslikli ortaokul inşaatı öngörüldüğü şekilde yetişiyor. Açılışını iki yıl sonrasına planladık. Onu bitirdikten sonra önümüzde yeni ve güzel bir yatırım var. Mengen Belediye Başkanlığı'nın üniversitemize tahsis ettiği yer üzerine Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsünün inşaatına başlayacağız. Protokolü bu etkinlikler içinde imzalanıyor. Yapılan işlerde Bolulular adına bu vakfı emanet ettiğin bir avuç mütevelli üyemizin çok yararlı fahri katkıları var. Yönetim Kurulu olarak kararları birlikte alıyor, işleri senden aldığımız güvenle birlikte yürütüyoruz. Benden sonra da onların aynı şevk ve heyecanla senin Bolu ideallerini gerçekleştirmeye devam edeceklerine eminim. Onlara bir kere daha senin manevi huzurunda güvenimi ve teşekkürlerimi tazelemek istiyorum"

Rektör Coşkun: “ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, "Değerli büyüğümüz İzzet Baysal. Bolu’muza ve özellikle üniversitemize yaptığını katkılar dolayısıyla sizi öncelikle rahmetle anıyorum. En büyük eserim dediğiniz üniversitemiz sizin desteklerinizle kurulmuş ve yine sizin kurmuş olduğunuz vakfın destekleriyle gelişmeye devam etmektedir. Son olarak Seben İzzet Baysal Meslek Yüksek Okulumuz ve Seben yurtlarımız isminizi taşıyan vakfınızın yaptığı yatırımlarla geçtiğimiz yıl hizmete girmiştir. Sizin büyük hayırseverliğimiz, insanımıza, Bolumuza ve ülkemize de örnek olması ve bu yönüyle de ayrıca takdirleri üzerinizde toplamış bulunuyorsunuz. Mudurnu Süreyya Astarcı, Yeniçağa'da Yaşar Çelik, Bolu Merkezde Bağışçılar Vakfı sizin takip etmiş ve bu halkaya İlahiyat Fakültesi ve Uygulama Camisini yaptırıp üniversitemize bağışlamak suretiyle Ali Ericek de katılmıştır. Yine bu halkaya Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO binasını üniversitemize kazandıran hayırseverimize de şükranlarımızı sunuyorum. Bir kez daha İzzet Baysal'a rahmet diliyor, kurduğu vakfa, Vakıf Başkanı Ahmet Baysal'a, mütevelli heyeti üyelerine ve tüm hayırseverlere şükranlarımı sunuyorum" dedi.

BAŞKAN YILMAZ: “GÖREVİMİZ ESERLERİNİZİ KORUMAK”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise İzzet Baysal'ın Bolu'nun babası olduğunu ve yaptığı yatırımların sadece Bolu için değil tüm Türkiye'nin gelişiminde katkısı olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz,  “Hayırların efsane ismi Sayın İzzet Baysal; Gönlümüzde sevgin, dudaklarımızda şükran, dilimizde dua yine karşındayız İzzet Baba. Yaşam kesitinin her yaşındaki insanların bilgilenmesi için açtığın okulların penceresinden baktığımızda, seni görüyoruz. Çaresizlerin, kimsesizlerin, yaşam umutlarının yeşerdiği kreşlerde, yurtlarda, huzur evlerinde seni görüyoruz. Ekonominin zor günlerinde ustasıyla çırağıyla iş tulumunu giyerek bir işletmenin ayağa kaldırılmasındaki cesaret ve kararlılıkta seni görüyoruz. Ülkenin yaşadığı ekonomik dar boğazda dünya devleri ile girdiğiniz yarışmanın başarısındaki azmin zaferinde sizi görüyoruz. Helal kazançta devlete olan sorumluluğun yerine getirilmesindeki görev bilincinde sizi görüyoruz.  Hayatın sadeliğini, insan sevgisini, merhameti, tasarruflu davranışı, kararlılığı, hak terazisindeki dengede yaşam felsefenizle sizi görüyoruz. Siz, Ay koynundaki yıldızlar gibi karanlığı delerek Bolu’yu aydınlatıyorsunuz. Anaokulundan üniversiteye uzanan yolda gelecek kuşakların aydınlanmasında eğitim kurumlarınızdan mezun olanlar, isminizi taşıyacaklar yıllardan yıllara, yüce de yüce dağ dağ. Kurduğun vakıf can suyu gibi insanlara güç veriyor. Bizim görevimiz, eserlerinizin içini doldurmak, korumak. İlimizi marka şehir haline getirmektir. Eserlerinizle bütünleşmektir. Sevginizi yüreklerde yüceltmek olacaktır. Mekânın cennet ruhun şad olsun İzzet Baba” ifadelerini kullandı.

VALİ BARUŞ: “HALKIN ZİHNİNDE VE KALBİNDE YAŞAMAYA DEVAM ETMEKTEDİR”

"Bugün, Bolu'nun en önemli değerlerinden olan, eşsiz yardımsever, hayırların efendisi İzzet Baysal'ı şükranla hatırlamak üzere Bolu halkı tarafından düzenlenen Şükran Günleri'nin başlangıcında bir araya geldik" diyerek sözlerine başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş,  Bolu halkının İzzet Baysal'a olan minnettarlığını ifade etmek üzere her yıl tertip edilen bu organizasyonu gerçekleştiren başta Bolu Kent Konseyi üyelerine ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederek,  "Hazreti Mevlana der ki; “Kamil odur ki; koya dünyada bir eser, Eseri olmayanın yerinde yeller eser” İnsanoğlunun adı ve hatırası fani olan bu dünyadan göçüp gittiğinde geride bıraktığı izlerin derinliği nispetinde yaşamaya devam eder. İsmini ölümsüz kılanlar yaşadığı yerde ve orada yaşayanların zihninde nesiller boyu devam eden silinmez izler bırakanlardır. Bu meziyet herkesin sahip olabileceği bir özellik değildir. İsmi ve hatırası bir şehirle tamamen özdeşleşen, gencinden yaşlısına o ilin halkının her kesiminin kalbinde yaşamaya devam eden çok az isim vardır. İzzet Baysal bu nadir isimlerden biridir. O, Bolu halkı için yaptıklarıyla ve miras bıraktığı değerlerle vefatının ardından yıllar geçmesine rağmen o halkın zihninde ve kalbinde yaşamaya devam etmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128