Sultan Hamamı hizmete hazır

Bolu Belediyesi tarafından satın alınarak restorasyonu yapılan Sultan Hamamı çalışmalarında sona gelindi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz konuşmasında 600 yıllık geçmişiyle Sultan Hamamını günümüze kazandırmaktan mutluluk duyduğunu belirterek; ”Tarihi hamamımız Bolu’nun kültürel yaşamına can katacak” dedi. Başkan Yılmaz, önümüzdeki hafta hizmete girmesi beklenen Sultan Hamamına Vali Ahmet Zahteroğulları, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, hayırsever işadamı Yaşar Çelik ile birlikte gelerek hem ziyarette bulundular hemde kısa bir gezi gerçekleştirdiler. Başkan Yılmaz, hamamın sıcaklığından dolayı ceketini çıkartmak zorunda kaldı.

 Sultan Hamamı hizmete hazır

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu’nun 600 yıllık tarihi Sultan Hamamının restorasyon çalışmalarının sonuna geldi. Muhteşem dekor ve çinili taşlarıyla süslenen hamamın dünkü konukları Vali Ahmet Zahteroğulları, eşi, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile hayırsever işadamı Yaşar Çelik odu. Konuklara hamam gezdiren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu’nun tarihi yapılarını özgün değerleriyle yenilediklerini ifade ederek, “Sultan hamamı tarihi olarak Bolu’nun en eski binasıdır. 600 yıllık bir hamamdır, Bolu Belediyesi olarak Sultan Hamamı’nı ilk önce satın aldık, sonra restorasyonunu yaptık. Bu hamamın suyu da çok özel bir sudur. Hatta bu suyun sultanlara şifa olduğu ile ilgili söylemler olduğu için adının Sultan Hamamı olduğunu ifade edenler var. Böyle özellikleri olan bir hamamı biz restore ederek tarihi kimliğine yeniden kavuşturduk. Allah nasip ederse bu mekânı yakın bir zamanda kadınlar hamamı ve kadın güzellik merkezi haline dönüştüreceğiz.Bolu’da ki tarihi yapıların restorasyonu ile ilgili de çok ciddi bir çalışma yaptık. Bolu’daki bütün kökez çeşmelerinin restorasyon çalışmalarını tamamladık. Bütün tarihi binalarımızın restorasyon çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik” dedi.

 

Başkan Yılmaz açıklamasının sonunda; “Önümüzdeki günlerde Sultan Hamamı Bolulu bayanlara hizmet vermeye başlayacak. Türkiye’deki en iyi hamamı inşa etmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bizim için kadınlarımız önemli. ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ hadisinden yola çıkarak kadınlarımız başımızın tacıdır. Burası Türkiye’de adından söz ettirecek bir mekan olacak. Sultan hamamımız ilk önce Bolulu bayanlara daha sonra da Bolu Belediyesi’ne hayırlı olsun” diye konuştu.

 

Önümüzdeki hafta hizmete girmesi beklenen Sultan Hamamını eşiyle birlikte gezen Vali Ahmet Zahteroğulları ise hayranlığını gizleyemedi ve özellikle çinilerle süslenmiş olan hamamın duvarlarını, göbek taşını tek tek inceledi. Konuklar daha sonra Ak Parti Kadın Kolları Başkanı ve Ak Parti Bolu Belediye Meclis üyesi Arzu Aydın tarafından çay ve kahve ikram edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128