Suriyeli Abdul Fettah’ın dramı…

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ailesiyle birlikte Türkiye ye iltica eden ve ardından Bolu’ya yerleşen 13 yaşındaki Abdul Fettah’ın dramı yürekleri dağladı. Küçük Fettah, günde ne kazanıyorsun sorusuna ise, “Elhamdülillah” cevabını verdi. Küçük Fettah, ülkesinde yaşanan iç savaş içinde, “Savaşın en büyük acısını biz çocuklar çekiyoruz ve hala daha da çekmeye devam ediyoruz. Bomba ve mermi sesleri hala kulaklarımda çınlıyor” demesi işin ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesi oldu.

Suriyeli Abdul Fettah’ın dramı…

ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN

Geçtiğimiz yıl Suriye’deki iç savaş nedeniyle anne-babası ve 5 kardeşiyle birlikte önce Hatay’a ardından Bolu’ya gelen küçük Fettah, aile bütçesine yardımcı olmak ve ekmek parası kazanmak için bisküvi ve selpak mendil satıyor. Çat pat Türçe bilen küçük Fettah; “Suriyeli olduğumuz için babam iş bulamıyor. Annem ise evde kardeşlerimle ilgileniyor. Paramız olmadığı için bazen babam bazen ben özellikle İzzet Baysal Caddesi’ne bazen de pazara çıkarak ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz” dedi.

Kendisi gibi Suriyeli olan bazı çocukların ve ailelerinin dilencilik yaptığını buna da çok kızdığını belirten Fettah, “Ben ve babam dilencilik değil alın terimizle para kazanmaya çalışıyoruz. Babam hasta olduğu için o fazla çalışamıyor. Beş tane kardeşim var ve onlara yiyecek bir şeyler götürmem lazım. Bolu halkı çok duyarlı insan. Biz de istemezdim memleketimizi şehrimizi bırakıp buralara gelmeye. Ama, iç savaş beni arkadaşlarımdan ayırdı” diyerek sevimli davranışları gözden kaçmadı.

OKUMAK İSTİYORUM

Ucuz fiyattan bakkallardan aldığı selpak mendil ve bisküvileri 1 TL’den satmaya çalışan ve yaşından büyük işlere girişen küçük Fettah’ın tek isteği okumak. Bir yıldır okula gidemediğini ve Bolu’da bu imkanın olmadığını vurgulayan küçük kahraman, “Suriye’de ortaokul bire gidiyordum. İç savaş yüzünden okuduğumuz okul mermi ve bombalardan hasar gördü. Evlerimizde hasar gördü. Tek çaremiz Türkiye ye sığınmaktı ve Bolu’ya kadar geldik. Savaşın en büyük acısını biz çocuklar çekiyoruz ve hala daha da çekmeye devam ediyoruz. Tek isteğim eğitimime devam etmek. Ama, Bolu’da okuyamadım. Şimdi ailemin geçimini düşünmek zorundayım” diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128