Suriyelilerin faturası Türk halkına çıkarılıyor

CHP Bolu Merkez İlçe başkanı Faruk İyigün hükümetin Ekim ayının başında elektriğe ve doğalgaza zam yapmayı planladığını söyledi. İyigün “Hükümet vergileri zenginden de fakirden de eşit bir şekilde...

Suriyelilerin faturası Türk halkına çıkarılıyor

CHP Bolu Merkez İlçe başkanı Faruk İyigün hükümetin Ekim ayının başında elektriğe ve doğalgaza zam yapmayı planladığını söyledi. İyigün “Hükümet vergileri zenginden de fakirden de eşit bir şekilde almaktadır. Kişi başı aylık 800 TL maliyet getiren, bugüne değin ne yaptıklarını bilmediğimiz halde ülkemizde barındırılan Suriyeliler’in faturası da yine Türk halkına çıkarılmaktadır.” Dedi.

 

CHP Bolu Merkez İlçe başkanı Faruk İyigün Türk halkının cebinin yavaş yavaş boşalmaya başladığını söyledi. İyigün; “Yıllar öncesinde bu ekonomi politikasının sakat olduğu, sıcak paraya dayalı, uzun vadeli yatırımlardan uzak, sadece bugünü düşünen bir yalancı kalkınma ile şişen Türkiye ekonomisi, halka değil sermaye sahiplerine yalancı bir rahatlık vermişti. Borsa sözde rekorlar kırmış, Türkiye’ye dış kaynaklar oluk oluk akmıştı. Biz ise soruyorduk, vatandaşın borsada işi ne, gelen dış yatırımcının bizlere katkısı nedir? Sıcak parayla, ülkenin topraklarını, arazilerini zaten zengin olanlara; amacı uzun vadeli yatırım ve istihdam yaratmak olanlara değil, özellikle gayrimenkul yatırımcısına satarak ekonomi bir yere varmaz diyorduk. Bugün görülüyor ki ne yazık ki eleştirilerimizde haklı çıktık” dedi.

 

Hükümet adil vergi almıyor

 

Dar gelirliden de büyük sermayeden de aynı vergiyi alan AKP’nin, Türkiye’yi zora soktuğunu vurgulayan İyigün; “ Uzun yıllar pinpon topu, leğen gibi kalemlerle gizledikleri enflasyon, artık saklanamaz hale geldi. Hükümet yaptığı bütçe tahminleri ve planlarının hiçbirini tutturamıyor. Doğalgaza,  elektriğe, temel tüketim maddelerine durmaksızın zam gelmekte. Dünyayla kullandığımız benzin aynı ama en yüksek ücreti veren ülke yine Türkiye. Kendi kaynakları dururken yurt dışından alım gerçekleştiren ülke Türkiye. Tarımda lider ülke konumundayken şimdi mallarını dünyaya beğendiremeyen, her gün yiyeceği daha da zamlı alan, ürününü ise devlete ve aracılara gittikçe değersiz veren ülke Türkiye. Daha yeni artırılan Özel Tüketim Vergisin, alım gücüne göre oranlamasında en yakın rakibimiz İsveç’in tam 3 kat önündeyiz! Devlet Sağlık harcamalarını da kısmaya karar verdi. Önümüzdeki dönemde sağlık alanında da ciddi değişimler görülecek.” Şeklinde konuştu.

 

Bu zamlar bitmedi, bitmeyecek…

 

Ekim ayının başında elektriğe ve doğalgaza da zam beklendiğini hatırlatan İyigün; “ Sırf bu gerçeklerin ortaya çıkmasının ardından ertelemeyi düşündükleri zamlar, bugün olmasa bir ya da iki ay sonra yine kapımızı çalacak. Vatandaş şunu anladı: Ekonomi iyi yönetilmiyor. AKP’nin de bu dar boğazdan çıkması için önünde bir yol vardır. Bu yol vergileri zenginden de fakirden de bir almayarak, herkesin gelirine göre, alım gücüne, tüketim gücüne göre vergilendirmektir. Yoksa başı yanacak ilk kesim, kişi başı aylık 800 TL maliyet getiren, bugüne değin ne yaptıklarını bilmediğimiz halde ülkemizde barındırılarak 600 Milyon TL harcadığımız Suriyeliler değil, her zamanki gibi Türk halkı olacaktır. Değerli Bolu halkı, sizlerden henüz yılbaşında aldığınız temel ihtiyaç maddelerinizin fiyatı ile bugünkü fiyatını kendiniz karşılaştırarak karar vermenizi diliyoruz. Bilinmelidir ki halkçı ekonomi politikaları uygulana dek halkımız ne zamlardan kurtulacaktır ne de hak ettiği refaha kavuşacaktır.” Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128