Suriye’ye Yeni Bir Yaptırım Kapıda mı?

Türkiye’nin güney sınırı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan patlamada birçok vatandaşımız hayatını kaybederken, güney sınırında hareketlenmeler hala sürüyor. Sınır ihlallerinin yaşandığı güney sınırı Türkiye’yi kritik bir sürece götürebilir. Böylesine bir ortam içinde Başbakan’ın Obama’ya ziyareti son derece kritik bir ortamda gerçekleştiriliyor. Erdoğan-Obama görüşmesini birde Bolu halkına sorduk.

Suriye’ye Yeni Bir Yaptırım Kapıda mı?
 Haber; Duygu Kaya

 

Başbakan Erdoğan,ABD  ziyareti çerçevesinde 16 Mayıs'ta Washington'da Başkan Obama ile bir araya geldi. İki yakın müttefik olan Türkiye ve ABD  arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra iki ülkenin ortak gündeminde yer alan güncel bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunulduğu biliniyor. Erdoğan ABD’ye gitmeden önce havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söylemişti ‘’ Reyhanlı ile ilgili konuda bizim onu gündeme getirmemize gerek yok, ABD yönetimi zaten gündeme getirdiği gibi onlar da tabii ki gündeme getirecekler. Getirdiği zaman herhalde üzerinde biraz şöyle bir düşünce noktasında karşılıklı bir alışverişte bulunacağız. Bunları konuşmamızdan daha tabii bir şey olamaz. Ama bunun ben, bu seyahatimizle ilintili hale getirilmesine katılmıyorum. Bu farklı bir olay. Bunu ilintili hale getirmek yine bizim aslında çözüm süreciyle bu işi ilintili hale getirseler o benim için daha anlamlı olabilir. Çünkü şu anda çözüm sürecinde attığımız adımları şöyle baltalama, bunun önünü kesme gayretleri olarak görebilirim. Fakat ABD seyahati ile onu engellemeye veya onu gölgelemeye yönelik bir girişim olduğunu düşünmüyorum.’’ Bu konuşmaların ardından Başbakan ABD’ye gitti ve Obama ile görüştü. Şimdi herkes Başbakan’ın ABD’den dönüşünde Suriye politikasında bir değişiklik yapıp yapmayacağı konusunu merak ediyor. Bolu Olay gazetesi olarak bu konuyu vatandaşa sorduk.

 

Suriye’ye yaptırım kararı çıkması çok zordur

 

Tevfik KoçEmekli Öğretmen

 

Başbakan kendi açmış olduğu çukura düşmemek için Obama’dan yardım istemeye gitti. Suriye’ye yaptırım kararı çıkması çok zordur. Uluslararası camiada ABD’nin yanında yer almayan güçlerde vardı. Başbakan zannediyordu ki Libya’da yapılan hatalar yapılmayacak. Zannetti ki Esad’da devrilecek. Esad devrilmeyince ortada kaldı. Bütün umudunu oraya bağlıyordu çünkü. Tahminimce Suriye’ye yaptırım kararı çıkmayacak. Şu anda Başbakanın bir dönem yanında olan Kuveyt gibi ülkeler de yok. Onlarda ABD’nin yanına geçti. Başbakan Suriye politikasında yalnız kaldı.

 

Düşman yaratıp, yalnız kaldık

 

Emine EsenEv Hanımı

Sayın Başbakan’ın düşündüğü durum olmadı. Oradan farklı bir mesajla haritayla geleceğini söylemişti ama olmadı. Orada yüksek seviyede karşılanması menfaatlerimizin göz önünde tutulacağı anlamına gelmemeli. Eğer memleketin menfaati önemliyse komşuların düşüncelerini de dikkate almak gerekirdi. Fakat Başbakan bireysel davrandı ve yalnız kaldı. Suriye’ye bir yaptırım kararı çıkmaz. Çünkü Suriye’nin hesabı ABD ve Rusya arasındadır. İkisi arasında sıkışmıştır Türkiye. Biz zamanında Kazakistan ve Kırgızistan’da olan olaylara müdahale edebildik mi hayır. Demek ki Suriye’ye de müdahale etmemeliydik. Düşman yaratıp, yalnız kaldık.

 

Menfaatler çatıştığı sürece her şey olabilir

 

Selahattin ŞanalEmekli İşçi

Ben şuna inanıyorum. Dünya siyaseti denen bir şey var. Menfaatler çatıştığı sürece her şey olabilir. Menfaatler çakışırsa çatışma çıkar. Biri silah verir biri öldürtür. Suriye’ye yaptırım kararı da çıkabilir. Fakat Türkiye bu kararı tek başına alamaz. Bu karar birçok şeye bağlı olarak şekillenebilir. Çünkü Suriye üzerinde kendini söz sahibi gören birçok ülke var. Türkiye ABD’ye sadece yardım istemeye gitmemiştir. Ticari bir durumda var olabilir. Suriye konuştukları konulardan sadece bir tanesidir.

 

Durumumuz gittikçe kötüye gidiyor

 

Mustafa Ramazan MHP İl Başkanı

Bence Tayyip Erdoğan Obama’ya dedi ki ‘’Suriye işi sıkıntıya girdi, biz sıkıntı çekiyoruz. NATO ya da BM güçleri yardıma gelsin.’’ABD yeniden Afganistan ve Irak’a müdahale etmeye karşı. Suriye’ye de müdahale etmek istemeyebilir. Türkiye ise bu durumda Suriye bataklığında kalacak. Durumumuz gittikçe kötüye gidiyor. Sayın Başbakan, ABD’den döndükten sonra Suriye’ye karşı uyguladığımız politikanın yeniden şekilleneceğini göreceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER