Sürücüler bu haberi iyi okuyun!!!

Bolu İl Emniyet müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, araçlarında APP(Avrupa Pres Plaka) ve Pleksi Plaka, aşırı kabartmalı, üzerinde Türk Bayrağı bulunan, yazı karakteri değişik ve düz rakamlı plaka kullanan sürücülere 88 TL idari para cezası uygulamaya başladı. Ayrıca, bu kurallara uymayan araçla trafikten men ediliyor.

Sürücüler bu haberi iyi okuyun!!!
ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri Bolu’da standartlara uymayan plakaları kullanan sürücülere para cezası kesmeye başladı. Yapılan açıklamada, Karayolları Trafik kanununun 23’üncü maddesi istinaden araçlarında tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları üzerinde ve uygun durumda bulundurulmadan trafiğe çıkamaz gerekçesiyle uygulama başlattıklarını belirttiler. 
Yapılan uygulamada araçlarında APP ve Pleksi plaka takan sürücülere 88 TL para cezası kesilmesiyle birlikte araç trafikten men edilmeye başlandı. Birçok sürücünün kurullara uymayarak araç plakalarına aşırı kabartmalı, hafif kabartması olmaksızın düz zemin üzerine rakamların kullanılması, yazı karakterinin farklı olması, ayrıca renkli plaka kullanılması dikkatlerden kaçmadı.
Trafik yetkilileri, Trafik Kanunun 131’inci maddesine istinaden araç plakalarının Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından plakaların verildiğin, plakalar üzerinde mavi zemin üzerine TR ibaresinin bulunması ve federasyonun mutlaka damgasının bulunması gerektiğini belirterek, “Ülkemizde son zamanlarda özellikle lüks araç sahipleri bu kurallara uymayarak aşırı kabartmalı ve kesik rakamlar kullandıkları ortaya çıktı. Bazı sürücülerin ise TR yazan bölümü kırmızı yaptırdığı gözlemlendi. Bu tür plaka kullanan araçlara 88 TL para cezası kesilmekte. Ayrıca, plakasını uygun hale getirinceye kadar da araç trafikten men ediliyor” dediler,
PLAKALARA TÜRK BAYRAĞI YAPIŞTIRMAYIN
Yetkililer çok önemli bir konuya da değinerek; “Son günlerde kamuoyunda yanlış anlaşılmalara neden olan Türk Bayrağı konusu var. Araçlarının plakalarına Türk Bayrağı yapıştırmak kanunen yasak. Bunun yasak olmasının nedeni de özellikle kış ve yağmurlu havalarda araç kullanıldığında plaka üzerinde bulunan Türk bayrağımız maalesef çamurlanmakta. Türk bayrağı hiçbir zaman çamurlanamaz. Bu tür görüntülerin olmaması için plakalara bayrağımız yapıştırılmasını istemiyoruz. Bayrağımızı en güzel ve en üst noktada tertemiz kullanmamız gerekir” diyerek uyarıda bulundular.    
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tolga hak
Tolga hak - 2 yıl Önce

tr yapistirmak turk bayragi yasak deniliyor.mavi bandrol avrupa birliginde gecerlidir.bizde avrupa birligine uye olmadigimiza gore o mavi yere türk bayragimiz olsa kirmizi serit olsa kime ne zarari var anlayamiyorim !!!

Yet
Yet - 5 yıl Önce

düzgün mühürlü app lar dısında yasaklanması gerek zaten

oguzhan
oguzhan - 5 yıl Önce

uğraştıkları şeye bak app plakanın trafiğe ne zararı var millete ceza kesmeye yer arıyorlar yazık

Ceza
Ceza - 4 yıl Önce

turk polisi calisiyor

SIRADAKİ HABER

banner124