“TABLET” SORUŞTURMASI

Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Olay Gazetesi olarak manşetten verdiğimiz, “Tohum Parası ‘TABLET’ olarak geri döndü haberimiz üzerine soruşturma başlattı. Vali Baruş, konuyu incelemesi ve arartırması için Vali Yardımcısı Nurallah Ertaş’ı görevlendirdi. Vali Yardımcısı Ertaş, gazetemiz tarafından delil olarak gösterilen belgeleri inceleme ve araştırma dosyasına koyduktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden de konu hakkında tüm belge ve bilgilerin en kısa sürede tarafına ulaştırılması talimatını verdi.

“TABLET” SORUŞTURMASI

ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN

Bolu Olay Gazetesi olarak Bolu’da bir skandalı daha ortaya çıkartmış ve  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tohum parasıyla yasalara uygun olmamasına rağmen müdürlüğe bilgisayar tablet aldığını belgeleriyle ortaya koymuştuk. Bu haberimiz okuyan Bolu Valisi Aydın Baruş derhal araştırma ve soruşturma açılmasına karar vererek Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş’ı görevlendirdi. Haberimiz büyük ses getirmesinin ardından Vali Yardımcısı Ertaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş’ı telefonla aradıktan sonra resmi bir yazıyla da konu hakkındaki tüm bilgi ve belgelerin kendisine ivedi olarak iletilmesinin talimatını verdi.

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ

25 Aralık 2012 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yaklaşık 200.000 lira civarında çiftçiye destek vermek amacıyla tohum alımı için il özel idaresinden para aktarılarak ihaleye çıkar. Yapılan ihale sonrası, buğday tohumları ihale bedelinin altında bir rakama alınır. Tahsisli para ile ihaleden alınan tohumların artan parası, yasa gereği yedek hesaba devredilmesi gerekir. Yedek hesaba devredilmesi gereken ihale artanı, ihale sonrası bilgisayar tablet alımında kullanılır.

Yasa, tahsisli paranın başka yerde ve başka amaçla kullanmasına izin vermez. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü üst yazıyla şube müdürlerine “tablet” almak üzere haleye çıkar. İhale sonrası alınan 5 adet tablet bilgisayarlara 4.897 TL ödenir. Bu alım belgesi, Ziraat Bankasına yazılan yazıda, il müdürlüğümüzün tohumluk hesabından (3518895-5001) ödeme yapılmasını ve havale ücreti alınmaması isteniyor. Böylelikle tahsisli paranın başka yerde kullanılarak, yasaya aykırı davranılması kafalarda soru işareti yaratırken, şimdi gözler, bundan sonraki gelişmelere çevrilmiş durumda. Bilgisayar tablet alımıyla ilgili belgeyi de kamuoyunun bilgisine sunmamızın ardından gerekli soruşturma da başlatılmış oldu. Şimdi tüm gözler soruşturma sonucuna çevrildi.


Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128