Tahkim ve arabuluculuk TSO’da anlatıldı

Anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların çözümü hususunda son dönemde gündemde olan tahkim ve arabuluculuk müesseseleri, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen bir seminer ile iş dünyasına tanıtıldı.

Tahkim ve arabuluculuk TSO’da anlatıldı

HABER: Aysun BEYKOZ

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Barosu ve Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen “İşveren ve Hukuk İlişkileri, Tahkim ve Arabuluculuk” seminerinde, işverenlerin günümüz ticari ve iktisadi yaşantı içinde karşılaştıkları ticari ve bireysel anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların alternatif çözüm yöntemlerinden olan tahkim ve arabuluculuk müesseselerinin ayrıntıları ile ilgili iş dünyası temsilcileri bilgilendirildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, millet olarak adaleti mülkün temeli sayan, insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesini doğuran bir millet olduklarını ifade ederek, adaletin ve hukukun reel sektör açısından önemine değindi. İş dünyası için bugün en değerli sermayenin zaman olduğunun altını çizen Türker Ateş, anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların çözümü hususunda gündemdeki tahkim ve arabuluculuk kurumları eliyle yargı sisteminin iş yükünü hafifletecek, anlaşmazlıkların çok daha sürede ve çok daha az maliyetli biçimde sonuçlandırılmasını sağlayacak bir yapının hedeflendiğini kaydetti.

Seminerde ilk olarak Bolu Barosu Başkanı Av. Ferit Atalay tarafından “İşveren ve Hukuk İlişkileri” ile ilgili genel bir bilgilendirme yapıldı. Ayrıca tahkim kavramı ve uygulama esasları, tahkim süreçleri ve işleyiş, tahkimin taraflar açısından yararları hakkında bilgiler aktarıldı. Sunumunda İngiltere ve Almanya’daki iyi uygulamalardan örnekler de veren Atalay, İngiltere’de uyuşmazlıkların % 80’inin bu alternatif yöntemle çözüme kavuşturulduğunu; bunun da yargı sistemindeki ve mahkemelerdeki dava yükünü ciddi ölçüde azaltarak sistemin sağlıklı işleyişine önemli katkılar yaptığını dile getirdi.

Sonrasında ise Bolu Barosu avukatlarından Rahşan Aydın tarafından son dönemde yasal altyapısı oluşturulmaya devam eden zorunlu arabuluculuk müessesesi ve sürecin taraflar açısından işleyişi ile ilgili bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. Seminer, katılımcılar tarafından yöneltilen soruların cevaplanmasıyla birlikte sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128