Takipsizlik kararı kabul edilemez

Bir yıl önce öğrencileri önünde vali tarafından azarlandıktan sonra “Öğretmene Saygı Yürüyüşü” esnasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Halil Serkan Öz’ün ölüm yıldönümünde Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Takipsizlik kararı kabul edilemez

HABER: FARUK ÇİDEM

Yalova valisi Selim Cebiroğlu’nu protesto etmek için düzenlenen Öğretmene Saygı Yürüyüşü esnasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Halil Serkan Öz’ün ölümünün sadece canlarını acıtmadığını aynı zamanda tüm eğitim emekçilerinin öfkesine neden olduğunu belirten korkmaz; Bu nedenledir ki ilk andan itibaren, valinin tutumunun ve antidemokratik yaklaşımının arkadaşımızın yaşamını kaybetmesine neden olduğunu ifade etmiş, sendika olarak konuyu Milli Eğitim Bakanlığı’na taşımış, alandaki faaliyetlerle de valinin görevden alınmasını talep etmiştik. Hukuken de üyemizin haklarını savunmak adına Vali Cebiroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk” dedi.

GÖREVDEN ALINMADI

Vali hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ancak bir işlem yapılmadığını belirten Erkan Korkmaz; “Ancak geçen süreç içerisinde Yalova Valisi görevden alınmadığı gibi, Vali Selim Cebiroğlu’na twitter üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla Cem Yılmaz hakkında 2 yıl hapis istemiyle dava açılmış, Yalova şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz üzerinde idari baskı kurulmuştur.

Üstelik Vali Cebiroğlu, ölümüne neden olduğu üyemiz ve arkadaşımız Halil Serkan Öz hakkında yaptığı “araştırmaya” dayanarak, “intihar riski yüksekti” diyebilecek kadar utanç duygusunu yitirmiştir. Sadece öğrencilerinin arkasından döktüğü gözyaşlarına ya da onlara önerdiği okuma listesine bakanlar dahi Halil öğretmenin yaşamla kurduğu ilişkiyi doğrudan görmüş, bu nedenle de acısı geniş toplumsal kesimler tarafından paylaşılmıştır.

“Hem suçlu hem güçlü” dedirtecek bu gelişmeler sonrasında ise bizleri derinden yaralayan başka bir gelişme olmuştur. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Yalova Valisi hakkında takipsizlik kararı vermiş ve bu olayın üzerini örtmüştür. Verilen bu karar, üyemiz Halil Serkan Öz gibi değerli bir öğretmeni, arkadaşı kaybetmenin acısını bizlere tekrar yaşatmıştır.

Bilinmelidir ki sınır tanımadan hareket eden bir yönetim aklının, yönetilenlere bıraktığı en büyük eser, sorumluların “cezalandırılmamasıdır”. Yalova Valisi hakkında verilen takipsizlik kararı da cezasızlık uygulamasının tipik bir örneğini oluşturmuştur.

SAYGI DUYMAYACAĞIZ

Hangi karar verilirse verilsin, Halil Serkan öğretmenimizin dediği gibi onu aramızdan koparanların dayanışmadan, emekten, sevgiden ve paylaşmaktan korkanlar olduğunu bizler çok iyi biliyoruz! Bu nedenledir ki bu ülkenin geleceğini yetiştiren eğitim emekçilerinin özgür düşünmesinden korkan, öğretmenleri her fırsatta itibarsızlaştıran, çocuklarımızın ufkunu açıyor diyerek öğretmenleri cezalandıran bir yönetim aklına öğretmenler hiçbir zaman saygı duymayacaktır! Tacizin, tecavüzün, hakaretin, tehdidin kol gezdiği; koltuk ve iktidar sevdasının her şeyin önüne geçtiği bir dönemde, yükselen “istifa” sesleriyle yetinmeyeceğimizi de herkes bilmelidir!

Eğitim Sen olarak, Halil Serkan öğretmenimiz nezdinde tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize bir söz verdik! Bizler, tüm bu baskılara karşı mesleğimizin gerektirdiği saygı, sevgi ve paylaşımı okullarımızdan eksik etmeyecek, özgürlük ve eşitliğin eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu her fırsatta dile getireceğiz! Onurumuza, haklarımıza ve emeğimize sahip çıkarak, Türkiye’nin bu ve benzeri olayların yaşanmadığı, demokratik bir ülke haline gelebilmesi için tüm gücümüzle seferber olacağız!”

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128