Tanju Özcan'dan şok eden açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen CHP Bolu İl Milletvekili Tanju Özcan gündeme damga vuracak açıklamalar yaptı. Özcan, İl Başkanı Kazım Karsu'yu koltuğa yapışıp kalmakla suçladı.

Tanju Özcan'dan şok eden açıklamalar

Haber: Semih BAYKAL

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında ilk olarak kalıcı Bütçenin yapılması için Meclis'de yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan; “ Ankara'daki yoğun çalışmalardan dolayı uzun süredir basın toplantılarını yapamadık. Biliyorsunuz ki seçimden sonra bu dönem Ankara'daki çalışmalar hızlı bir şekkillde başladı. Önce geçici bir bütçe oluşturuldu. Ardından partimizle ilgili kurultay süreci gerçekleştirildi.  Kalıcı bütçenin yapılmasıyla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Bu hafta plan- bütçe komisyonun çalışmaları sona erecek. Tahmin ediyorum ki önümüzdeki haftanın başından itibaren 1 Marta kadar da yoğun bir meclis çalışması olacak. Ben de bu basın toplantısından sonra tekrar Ankara'ya döneceğim. Çünkü bu hafta çalışmalarını tamamlayacak olan plan-bütçe komisyonu'nun toplantılarına mümükün olduğu kadar katılmaya üye olmamama rağmen katılmaya çalışıyorum. Katılma sebebim ise, biz orada Bolu'ya ekstra bir kaç kaynak yaratabilirsek, Bolu'yla ilgili bazı kamu yatırımlarının öne çıkmasını sağlayabilirsek, Milletvekili olarak Bolu'ya önemli bir hizmete bulunmuş oluruz. Ayrıca İktidar Partisine mensup iki milletvekili arkdaşımızında, bu komisyon çalışmalarına katılmalarının Bolu'ya büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. İnşallah bu çalışmalar neticesinde Bolu, son 4 yıldır muhafelet Milletvekiline sahip olduktan sonra kamudan daha çok pay alan illerden birtanesi oldu. İnşallah bu trend, bu ivme bizim girişlerimizle ve katkılarımızla devam edecek. Hale daha şunu söylüyorum, Bolu verdiğinden daha azını alan illerden birtanesidir. Bazı iller 1 verip 10 alıyor, bazı iller 5 verip 1 alıyor. Oyüzden bu dengeyi sağlayabilmek için  önümüzdeki süreçte Bolu'nun daha fazla kamu yatırımı alması gerekiyor. Yine bu bütçe görüşmeleri sırasında Bolu'ya ciddi anlamda ve  sektörel baz da teşvik verilmesini tekrar gündeme getireceğim ve hep savunacağım. Çünkü teşvikle ilgili düzenlemeler çıkıyor. Maalesef Bolu ve Düzce'nin ayrılmasından bir iki ay sonra sahada bir araştırma yapılmıştı. Düzecedeki, Gayri Menkuller, Menkuller, araçlar, Akkçakoca ilçesindeki balıkçılık geliri gibi şeyler bize yazıldığı için ve o tarihten sonra bir daha araştırma yapılmadığı için Bolu haksız olarak Türkiye'nin en zengin illerinden biri olarak konumlandırılıyor. Bu yüzden türkiye'de sadece gelire bakılarak teşvik dağıtıldığı için Bolu istediği konularda teşvik alamıyor. Bunun sonucunda da Bolu'da sanayi gelişmiyor ve işsizlik hat safhaya ulaşıyor. Bolu'nun geleceği sektörel bazda alacağı teşviklere bağlıdır. Orman endüstrisi konusunda, Beyaz Et üretimi konusunda, turizm konusunda Bolu'nun özel teşvik alması gerekiyor. Ama bunu 4 yıldır dile getirmemize rağmen, sadece Bolu'nun milli geliri suni olarak fazla göründüğü için Bolu bu esaslı teşviklerin hiçbirinden faydalanamıyor” dedi.

“YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARINI SAMİMİ BULMUYORUM”

Son günlerde ülke gündemini meşgul eden Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemleriyle ilgili yapılan tartışmalar hakkında açıklama yapan Özcan; “ Yine Türkiye'nin suni bir tartışması olan Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi tartışmaları var. Ben Milletvekili ardaşalarımızla ve başka siyasi partili arkdaşlarımızla da konuşuyorum, Bolu'nun hiç bir köyünde, ilçesinde, Kastamonu'da, Kayseri'de, Edirne'de bize hiç şu soru sorulmuyor. Ya sayın Milletvekilim nasıl gidiyor bu yeni anayasa çalışmaları, ne zaman Türkiye yeni Anayasa'sına kavuşacak diye hiç bu soru sorulmuyor. Demek ki vatandaşın gündeminde aslında böyle bir şey yok. İşte bu konu suni olarak ülkenin gündemine sokuldu. Ülkenin asıl meseleleri tartışılmasın düşüncesiyle bunun yağıldığını düşünüyorum. Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın ciddi anlamda Başkanlık isteyip, istemediğinden de emin değilim. Çünkü Anayasa'da Vatan hainliğinden başka hiçbir attığı imzadan ve yaptığı harcamdan sorumlu olmayan Bir Cumhurbaşkanı, Başkkanlık sistemi geldiğinde Hukiken sorumlu olacak. Oyüzden Cumhurbaşkanı gerçekten bu sitemi istiyor mu yoksa ülke gündemini örtbas etmek için mi? Isıtıp ıstıp tekrar gündeme getiriyor merak ediyorum. Ayrıca bu tartışmaların samimi bir tartışma olduğunu düşünmüyorum. Çünkü tüm Dünya'da Doğalgaz fiyatları, elektrik fiyatları, düşüyor ama Türkiye'de artıyor. İşte Bolu olduğu gibi Türkiye'de AKP tarafından yönetilen Belediyeler tarafından su fiyatlarına yüzde 40, yüzde 50 düzeyinde zamlar yapılıyor. Enflasyon yeniden çift hanelere ulaştı. Ama buna karşın Memurun, emeklinin aldığı paralar ölçülebilen enflasyonun yarısında kalıyor. Halk'ta büyük bir geçim sıkıntısı var. orman köylüyüsü ayrı sıkıntılar yaşıyor. Ama biz maalesef Başkanlık sistemi ve Yeni Anayasayı   ulusal basında tartışıyoruz. Bu yüzden bu tartışmaları samimi bulmuyorum” diye açıkladı.

“BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ'I KUTLUYORUM”

Bolu'yu yakından ilgilendiren Karacasu'daki Orman Genel Müdürlüğüne ait arazi'nin ihalesine Belediye'nin katılmasından dolayı mutlu olduğunu ve bu konuda Başkan Yılmaz'ı kutladığını ifade eden Özcan; “Bolu Belediyesini bugüne kadar bir çok yönden eleştirdik. Çok yanlış uygulamalara imza attılar. Hatta Adliye binasının olduğu yeri satışa çıkardığında Belediye Başkanına dava açmıştık. Demiştik ki bir Belediye Başkanı'nın görevi Bolu'ya yeni yerler kazandırmak. Tam tersi hayırsız mirasçı gibi kendisinden önce elde eldilmiş olan bütün Bolu halkının hakkı olan yeri satmak Belediye Başkanın görevi değil demiştik. Karacasu bölgemizde Orman Genel Müdürlüğüne ait bir yer var. Burayı 27 Ocak'ta bir ihale ile satmak istemişti. Aslında birilerine peşkeş çekmek istemişti ve elde edilecek gelirle de kütahya'ya bina yapılması söz konusuydu. Biz bu arazinin Bolu'da kalması gerektiğini düşündük ve kadın kollarımız ile gençlik kollarımız bir imza kampanyası düzenledi. Biz buradan bir çağrıda bulunmuştuk ve bu yer için Bolu Belediyesinin talip olmasını istemiştik. 27 Ocak'ta yapılan ihale çok şükür iptal edildi ve Bolu Belediye Başkanı bizim çağrımıza kulak vererek ihaleye girme kararı aldı.  Bu son derece olumlu bir karar ve ben Belediye Başkanını arayarak bu karardan dolayı kutladım. Bolu için yapılan doğru işlerde her zaman yanlarında olacağım” diye ifade etti.

“DEVLET BAHÇELİ İLE  KAZIM KARSU'NUN DEMOKRATİK ANLAYIŞI ARASINDA BİR FARK YOK”

Halen daha Merkez İlçe Başkanlığı seçimi ile Delege seçimlerini yapan İl Başkanı Kazım Karsu'ya ağır eleştiriler yapan Özcan; “ Şimdi arkadaşlar bu konu tam bir yılan hikayesine döndü. Ben bugünkü tablodan dolayı utanç duyuyorum. Cumhuriyet Halk Partisi  nüfusunun yüzde 80'inin temsil edilmediği,merdiven altı bir il kongresi gerçekleştirdi ve maalesef bu kongre sonucunun üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmesine rağmen henüz bir adım atılmıyor. Cumhuriyet Halk Partisi maalesef Bolu kamuoyunda kongresini bile yapamadı şeklinde tartışılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Bolu örgütü bu şekilde kamuoyunda tartışılmamalıdır. Şimdi Arkdaşlarımız Kazım Karsu'ya, bu kongrelerin delege seçimlerinin bir an önce tamamlanması gerekiyor diye tabanın görüşünü iletiyorlar. Ancak maalesef Bolu'da yaşayanların sadece yüzde 20'sini temsil eden   İl Başkanımız bu konuda adım atmaya yanaşmıyor. Bu partinin bu şekilde tartışılmasının en önemli sebebi de kendisidir. Bu siyasi bir endişeyle alınmış karardır. Senin eğer tabanda gücün varsa, yaparsın bu delege seçimlerini Bolu'da bu tatışmaları bitirirsin. Ondan sonra çıkacak neticeye göre de siyasetten yapman gereken neyse onu yaparsın. Eğer seçilen delegeler, mevcut İl Başkanı ve yönetiminin görevde kalması gerektiğini söylerse zaten sorun yok. Tersini söylerlerse de bana göre sorun yok. Koltuğa yapışıp kalmamak lazım. Devlet Bahçeli gibi yapmamak lazım.  Devlet Bahçelinin parti içinde yaptıklarını herkes biliyor. Şimdi Devlet Bahçeli'nin demokrasi anlayışıyla, Kazım Karsu'nun demokratik anlayışı arasında bir fark var mı? Bir koltukta oturmak için her şey mübahtır mantığı benim tarafımdan kabul edilemez” diye eleştirdi.

 “AÇIKÇA DİKDATÖRDÜR”

Cumhurbaşkanı'na diktatör bozuntusu diyen Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunan Ak Parti İl teşkilatı hakkında açıklama yapan Özcan; “ Aslında bunlar suç duyurusunda bulunmuyorlar, yalakalık yapıyorlar. Genel Başkanımız Dikdatör bozuntusu demiş, bence yanlış söylemiş. Diktatör bozuntusu demenini bir anlamı yok. Yaptıklarıyla, uyguladıklarıyla ve söyledikleriyle açıkça dikdatördür. Dolayısıyla türkiye genelinde yaygın bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanınını kurultay'da söylemiş olduğu sözlerden dolayı suç duyrusunda bulunanlar aslında Genel Başkanın suç işlemediğini çok iyi biliyorlar. Ama Saray da oturan birilerine yaranmak için böyle şeyler yapıyorlar. Bu süreci gülerek takip ediyorum. Bu süreç traji komiktir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128