Tarih kültür dergisinin ilk sayısı çıktı

Yeniçağa İlçesinde kurulan Yeniçağa Tarih ve Kültür Derneği yayın organı olan “Tarih Kültür, Yeniçağa Tarih ve Kültür Dergisi”nin ilk sayısı çıktı. Dergi üç aylık dönemlerde, yılda dört kez yayınlanacak. İçerik olarak Yeniçağa tarihi ve kültürü ağırlıklı olarak hazırlanan “Tarih Kültür Dergisi” ücretsiz olarak dağıtılacak.

Tarih kültür dergisinin ilk sayısı çıktı
Haber: Aysun BEYKOZ

Dergi Bolu ilinde halen yayınlanan tek tarih dergisi olma özelliğini de taşıyor.Tarih Kültür Dergisinin ilk sayısında Yeniçağa’nın Malazgirt Savaşı’ndan sonra Çaka Bey tarafından fethedildiği bilgi ve belgeler ışığında anlatılıyor. Halk ozanı Şair Dertli’nin hayatı yazı dizisi halinde veriliyor. Yeniçağa tarihi üzerine diğer yazıların yanı sıra ilçenin kültürel özellikleri ve tarihsel mekanları tanıtılıyor. Dergi, Yeniçağa Tarih ve Kültür Derneği üyeleri tarafından amatör bir çalışmanın sonucunda; sayfa tasarımından, resimlere kadar özgün bir çalışma olarak ortaya çıktı.

Yeniçağa’da kurulan Yeniçağa Tarih ve Kültür Derneği; Yeniçağa ilçesinin tarihini, kültürünü, doğasını araştırmak, yaşatmak, geliştirmek, tanıtmak ve Yeniçağalılar arasındaki dayanışmayı ve yardımlaşmayı artırmak amacı ile kurulmuş. Dernek Yeniçağa ilçesinde tarih bilinci oluşturabilmek, tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkabilmek için çalışmalar yapıyor. “Tarih Kültür Dergisi” Yeniçağa’da yaşanmış tarihi olayları günümüze tanıtırken, günümüzde tanıklık ettiği olay ve mekanlarıda geleceğe taşıyacak.

"YENİÇAĞA GÖLÜ’NDEKİ KUŞ TÜRLERİ VE BİTKİ ÇEŞİTLERİYLE İLGİLİ PROJE HAZIRLIKLARI YAPILIYOR"

Yeniçağa Tarih ve Kültür Derneği’nin Yeniçağa Belediye Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü diğer bir projesi de “Fotoğraflarla Yeniçağa Tarihi” adlı katalog çalışması. Yeniçağa İlçesi 1910 yılında kurulmuştu. Kurulduğu günden bugüne kadar çekilmiş olan fotoğrafları temin etmeye çalışan dernek 116 yıllık süreci fotoğraflar ışığında bir katalogla sergilemeye çalışacak. Projenin hazırlık aşamasının en az bir yıl sürmesi bekleniyor. Dernek ayrıca Yeniçağa Gölü’ndeki kuş türleri ve bitki çeşitleriyle ilgili proje hazırlıkları yapıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128