“Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer”

.

 “Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer”
Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)Tıp Öğrencileri Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Dünü Unutma Yarına Hakkın Olsun’ konulu konferansın konuğu Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’di. Timsal Karabekir anlattıklarıyla, babasının bilinmeyen yönlerini öğrencilerle paylaştı.

 Ulusal Kurtuluş savaşı komutanı Kazım Karabekir’in kızı, Timsal Karabekir babasının bilinmeyen yönlerini Abant İzzet Baysal Üniversitesinde anlattı. AİBÜ Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansı, Rektör Prof.Dr. Hayri Coşkun başta olmak üzere öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci ilgi ile takip etti. Timsal Karabekir, geçmişte çok ıstıraplar çekildiğini hatırlatarak başladığı konuşmasında gençlere seslenerek meslekleri ne olursa olsun bir tarihçi kadar tarih bilmeleri gerektiğini vurguladı. Karabekir, “Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer.” dedi.

 “Karabekir Paşa, Ermeni İddialarını Tahmin Edip Yetkilileri Uyarmıştı”

 Babasını Doğu Cephesinde büyük bir başarıya imza atarken tarihi gerçekleri de kayıt altına alma fırsatı yakaladığını belirten Karabekir, Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili babasının o dönem bir kitapçık hazırladığını ancak öneminin anlaşılmadığını şu sözlerle ifade etti: 

 “Kazım Karabekir anılarında diyor ki, ‘İstanbul’a gelir gelmez Harbiye Nazırı Abdullah Paşa’ya çıktım. Ben size Doğuda Ermeni mezalimini içeren bir takım vesikalar gönderdim. Niçin bastırmadınız. İlerde Ermeniler bunun tersiyle bizleri suçlayacaklar. O dönemde devletin bütçesi dahil kimsenin cebinde yeterli para yoktu bunları bastıracak kadar. Temin ettim ve bastırttım.’  Ne acıdır ki, Kazım Karabekir’in bu uyarıyı yapmasının üzerinden yüz yıl geçti ve biz hala bu çirkinliklerle uğraşmaktayız.”

  ‘Yetim Babası’ Kazım Karabekir

 Timsal Karabekir, doğu vilayetlerinde babasının yetim çocukları okutan, kurslara gönderen bir ‘yetim babası’ olarak bilindiğini anlatarak, “Okullarda her konuda kurs vererek onları eğitirdi. Kurduğu okulda Yetimhanedeki yavruları için Ağaç Bayramı, Kitap Bayramı yapardı. Okumak onun için önemliydi. Kitap Bayramını, peygamberimizin doğum gününde yapmıştı.”dedi.  Timsal Karabekir, babasının yetim sevgisinin Türklerle sınırlı olmadığını ermeni yetimlere de sahip çıktığını ifade ederek, “Amerikalılar Trabzon’da bir Ermeni yetimhanesi açıyorlar ve Karabekir, Ermeni çocukları oraya gönderiyor. Onlara da babalık ediyor.” dedi.

 

“Mustafa Kemal’i Tevkif Et! Emrine Uymadı”

 

Timsal Karabekir, babasının Mustafa Kemal Paşa’yı Anadolu’ya çağırarak “Ben 15. Kolordu başında Erzurum’a gidiyorum. Sizi bütün kolordumla destekleyeceğim.” dediğini anlatarak,

Amasya genelgesi İngilizleri kızdırır. Osmanlı Hükümetine baskı yaparak Mustafa Kemal’in tutuklanmasını isterler. Bu emir, Kazım Karabekir’e verilir. Mustafa Kemal Paşa, Erzurum’dayken Karabekir’e verilen emri duymuş, her ne kadar kendisini İstanbul’dan doğuya davet eden Karabekir o olsa da yine de tedirgin olmuştur. Kazım Karabekir gelir. Sivil olan Mustafa Kemal Paşanın karşısında, asker selamı verir ve  ‘Paşam dün olduğu gibi bugün de bütün kolordumla emrinizdeyim.’der. İşte o gün İstiklal Harbimiz başlamış ve kazanılmıştır. O gün Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.” Diye konuştu.

 “Atatürk, Babamla Helalleşmek İstedi Ama Engellediler”

Konuşmasında Kazım Karabekir’in çok partili hayata geçmek için Mustafa Kemal Paşa’ya yardım etmek amacıyla Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nı kurduğunu ancak fırkanın Şeyh Sait isyanı gerekçe gösterilerek haksız şekilde kapatıldığını kaydeden Timsal Karabekir, babasının Mustafa Kemal’e suikast girişimine de bulaştırılmak istendiğini ve idamla yargılandığını hatırlattı. Babasının bu olaydan sonra uzun yıllar şu anda müze olan Zürafalı Köşk’e kapandığını söyleyen Timsal Karabekir, Mustafa Kemal’in hasta yatağındayken Kazım Karabekir’le görüşüp helalleşmek istediğini ancak bu isteğin Karabekir’e haber verilmediğini, durumu sonradan öğrenen babasının ‘Bilseydim giderdim.’ dediğini de sözlerine ekledi. Büyük bir ilgi ile izlenen konferansın sonunda Timsal Karabekir konuşmasının sonunda, öğrencileri ‘Dede Evi’ diye nitelendirdiği İstanbul Erenköy’deki Kazım Karabekir Paşa müzesine davet etti.    

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128