Tarım Orman İş Sendikası ilk şubesini Bolu’da açtı

2010 yılından kurulan Tarım Orman İş Sendikası ilk şubesini Bolu’da Cumhuriyet Caddesi Ünal İşhanı 3 katta açtı. Açılışa Dünya Ormancılık ve İnşaat işçileri Enternasyonali (BWİ) Genel Sekreter Yardımcısı Mr. Jasmin Redzepovic, Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Birleşik Kamu İş Bolu İl Temsilcisi Hülya Çınar ve bir çok STK üyesi ile vatandaşlar katıldı.

Tarım Orman İş Sendikası ilk şubesini Bolu’da açtı

Haber: Semih BAYKAL

Karadeniz Bölgesinin de ana merkezi olacak olan Tarım Orman İş Sendikası Bolu Şubesinin açılışında konuşan Şube Başkanı Basri Türk şunları ifade etti; “ Bugün burada Bolu Şubesinin açılışa üyesi bulunduğumuz Dünya Ormancılık ve inşaat işçileri enternasyonali Gen. Sekter Yrd. Sayın Jasmin Redzepovic’in olması bizleri bir kez daha mutlu etmiştir. Bilinmelidir ki, sendikal mücadelede hukuksuz uygulamalara ve her türlü baskıya dur demek için, sendikamız Tarım Orman-İş her türlü yasal ve meşru zeminleri kullanacak ve sonuna kadar emekçilerin hak ve çıkarlarının takipçisi olacaktır” diye ifade etti.

“İLK ŞUBEMİZİ BOLU’DA AÇIYORUZ”

Bolu Şube Başkanı Basri Türk’ten sonra söz alan Genel Başkan Şükrü Durmuş şunları söyledi; “ Sendikal mücadele yaşanan sürece bakıldığında daha zor bir dönemi birlikte yaşıyoruz. Bu zor dönemden geçmek için çok sıkıntılarda yaşandı ama belli bir aşamaya gelindi. Tarım Orman- İş 2010 yılında kurulan bir sendikadır. Ama bizler Türkiye’deki kamu emekçileri sendikal hareketinin ta başında olan emekçileriz. Bu anlamıyla yürüttüğümüz mücadele artık büyüyor. Bugüne kadar Tarım Orman- İş sendikası il temsilciliği düzeyinde örgütlenme çalışmalarını yürütüyordu. Bundan sonra şubeler aracılığı ile daha güçlü bir mücadeleyi önüne almıştır. Bu anlamıyla ilk şubemizi Bolu’da açıyoruz. Bolu şubemiz bir bölge şubesidir. Yani Karadeniz Bölgesinin tamamı Bolu şubesine bağlıdır. Bundan sonra diğer şubelerimizi açacağız” diye söyledi.

“BOLU EL DEĞMEMİŞ DOĞASIYLA KORUNMALIDIR”

Genel Başkan açıklamalarının devamında Bolu’nun doğasının korunması gerektiğini vurgulayarak şunları belirtti; “Sendikal mücadele emek eksenli ve sınıfsal eksenli bir mücadeledir. Ama aynı zamanda sendikal mücadelenin ekoloji mücadelesi ile birlikte yürümesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bugün Bolu’yu seçmemiz çok özel bir nedeni var. Bolu’da yaklaşık 5 yıldır FSC dediğimiz sertifikasyon çalışmaları yürütülmektedir.  Ama FSC çalışmalarının da alanını kapsayan ne yazık ki inşaata açılacak. Buradaki turizm şirketlerine tabiri caize peşkeş çekilmesi adına imar izni çıkartılmıştır. Bu gerçekten Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Bolu için talihsizliktir. Bu anlamıyla Bolu’yu biz çok önemsiyoruz. Bolu el değmemiş doğasıyla korunmalıdır. Eğer bu alanlar ranta açılırsa gerçekten Türkiye değil, Dünya çok şey kaybetmiş olacak” diye belirtti. Son olarak BWİ Genel Sekreter Yardımcısı Mr. Jasmin Redzepovic şunları söyledi; “Benim için burada olmak büyük bir onurdur. Orman ve inşaat işçileri bizim için çok önemlidir. Bu ofisi açılışı işçilerimize büyük yardımı olacaktır. Yalnız olmayacaksınız. Beraber olacağız ve daha güçlü olacağız” diye söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128