Tarımla İç İçe olan Kadın Çiftçilere Müjde

Tarımla uğraşan kadın çiftçiler ya da birinci dereceden akrabalarından (evli ise eşinin anne-babası, kardeşleri, evli değilse; anne-baba, kardeşler) biri çiftçi ise Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programına katılıp eğitim alacak ve proje yapacak.

Tarımla İç İçe olan Kadın Çiftçilere Müjde

Yaptığı proje yarışmaya katılacak ve kazandığı takdirde hazırlamış olduğu projeye 30 bin TL’ye kadar hibe kredi alabilecek. Son başvuru tarihi 10 Mart 2016 ve başvuru yerleri Bolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleridir.

Bu çalışma ile tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amaçlanmaktadır.

“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” 2016 yılında “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş genç kadınlara yönelik faaliyet gösterecektir. Program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkındalık yaratılması amaçlanmıştır.

“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” ile 2016 yılında belirlenen 10

ilde (Adıyaman, Bolu, Sakarya, Artvin, Yalova, Adana, Kırşehir, Iğdır, Sinop, Tekirdağ) her

bir il için 50 kadın çiftçiye İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 72 saat

süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilecektir. Bu çalışma kapsamında eğitim alan

kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

 

Eğitimler Başkanlığımız, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel

Müdürlüğü arasında imzalanan “Aktif İş Gücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü” esas

alınarak İŞKUR Genel Müdürlüğünün 2016 yılı için onay verdiği ve programa aldığı iller de

İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

 

Eğitim Alacak Kadın Çiftçilerde Aranan Koşullar:

Çiftçilikle uğraşan ve koşulları uygun olan kadın çiftçilere açık olacak bu eğitim programı

belirli esaslar dâhilinde gerçekleştirilecektir. Buna göre; En az 2 yıldır çiftçilik yapıyor olması,  Katıldığı eğitimi takip edebilmesi ve proje hazırlayabilmesi için okur-yazar olması, Eğitime düzenli olarak katılmaya mani bir durumunun olmaması, 18-40 yaş arasında olması, Kadın çiftçi seçiminde, kendisi/ailesinin ikamet ettiği şehirdeki tarımsal arazi varlığı veya hayvan varlığı öncelikli kriter olması,  Herhangi bir çiftçi örgütüne (kooperatif, birlik, ziraat odası) üye olması ve çiftçilik belgesine (ÇKS,AKS vb.) sahip olması ya da birinci dereceden akrabalarından (evli ise eşinin anne-babası, kardeşleri, evli değilse; anne-baba, kardeşler) birinin üye olması,  Seçilecek kadın çiftçinin proje fikrinin olması, Proje fikrinin tarımsal girişimciliğe yönelik olması, Kadın çiftçinin proje fikrini uygulayabilecek kapasiteye sahip olması, eğitim sonrasında hazırlayacağı projede %25 öz kaynak aranması (öz kaynağın desteklenecek miktarın dışında tutulması, desteklenecek miktarı aşan bütçelerde diğer mali kaynakların proje detayında teminat mektupları ile bildirilmesi gerekmektedir) Projelere verilecek destekleme miktarı 30.000 TL olup, bu miktar göz önünde bulundurularak proje bütçesinin hazırlanması.

Kadın Çiftçilerin Hazırlayacağı Proje İçin Konu Alanları:

Bitkisel üretim; tahıllar, yemeklik dane baklagiller, seracılık, yem bitkileri, endüstri bitkileri, tıbbi- aromatik bitkiler, bağcılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik vb. Hayvansal üretim; küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı İpekböcekçiliği, vb. El sanatları; ormancılık, sepetçilik, dokuma vb. İşleme- pazarlama, aile işletmeciliği, Kırsal turizm. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128