Tartışmalar bilimden tamamen uzak

Yaklaşık iki haftadır Bolu kamuoyunu meşgul eden Bolu Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuışoğlu ile ilgili Yeni Akit Gazetesi’nde çıkan haberlerle ilgili Bolu Eğitim Sen açıklama yaptı. Eğitim Sen Bolu Şubesi Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici; “Eğitim Sen Bolu şubesi olarak, açıklamamızın hemen başında belirtmek isteriz ki, tartışma, pedagojik ve bilimsel yaklaşımlardan uzak, tamamen siyasi ve ideolojik kaygılarla sürdürülmektedir” dedi.

Tartışmalar bilimden tamamen uzak

HABER: FARUK ÇİDEM

İki hafta önce Yeni Akit Gazetesi’nde öğrencilere porno kitap dağıttı iddiasıyla gündeme gelen Bolu Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu ile gazete arasında başlayan tartışmaya Bolu Eğitim Sen Şubesi farklı bir bakış açısıyla dahil oldu. Sendika adına açıklama yapan Zehra Kulalı Gezici; “Bu tartışma dinci Yeni Akit’in ve muhafazakâr çevrelerin ahlak zaviyesinden değerlendirmemeli, aksine bilimsel eğitimin gerekleri ne ise o yapılmalıdır.

“Okuyorum” projesi iki yıldır ilimizde devam eden, bu kapsamda birçok kitap ve yazarın öğrenci ile buluştuğu, öğrenciye okuma sevgisini aşılamayı hedefleyen oldukça verimli bir projedir.

Tüm bu emek ve çalışma, kısır ideolojik tartışma sebebi ile sekteye uğratılmamalıdır” şeklinde konuştu.

TARTIŞMA UZMANLARA BIRAKILMALIDIR

Dolayısı ile tartışmaya konu edilen kitabın muhtevasının tartışmaya açılması ve konu hakkında nihai kararın verilmesi ancak pedagojik yaklaşım sergileyecek uzman kişilerce kararlaştırılması gerekir.

Bu konunun dinci Yeni Akit’in sütunlarında haysiyet cellâtlığı ile yapılması uygun değildir.

Asıl ahlaki sorun işte bu noktada başlamaktadır.

Bu bağlamda Eğitim Sen olarak tartışmanın uzmanlarına bırakılmasını ve ivedilikle bir heyet kurulmasını öneriyoruz.

 

AHMET KOÇAK KONUYU KÖPÜRTÜYOR

 

Olaya müdahil olarak gözüken, daha doğrusu sütre arkasında duruyor gibi gözükmesine karşın, Milli Eğitim Müdürünün de sosyal medya hesabında adres gösterdiği yakın ve mesai arkadaşları incelendiğinde Eğitim Bir Sen’in ve özellikle Ahmet Koçak’ın konunun köpürtülmesinde azami gayret gösterdiği bilinmektedir.

Eğitim Bir Sen Başkanı Ahmet Koçak konuyu bir hakimiyet sorunu olarak görmekte, buradan yola çıkarak eğitim camiasında hakimiyetini perçinlemek istemektedir.

Eğitim Bir Sen ve Ahmet Koçak’ı konuya, becerebilirlerse, bilimsel olarak yaklaşmalarını öğütlüyoruz.

AKP’nin eğitimin iç meselelerine karışmalarını da uygun görmediğimizi belirtiriz.

Eğitim dünyasına müdahale AKP il Başkanı ve milletvekilin görev alanı değildir, Onların bu meseleden yola çıkarak kendilerine vazife çıkarmaları anlamsızdır konuyu siyasallaştırmaları yanlıştır. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128