Taşlıyayla Göleti DSİ’ye devredildi

İl Genel Meclisi 2014 yılının son toplantısı Cuma günü gerçekleşti. Aralık Ayı son toplantısında 9 madde görüşülüp karara bağlanırken, Türkiye’de bir ilk de bu toplantıda gerçekleşti. İl Özel İdaresi tarafından yapılan bir gölet meclis üyelerinin oy birliği ile DSİ Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Taşlıyayla Göleti DSİ’ye devredildi
Haber Merkezi

Yaşar Yüceer Başkanlığında 8 Aralık Pazartesi günü başlayan ve hafta boyunca süren İl Genel Meclisi Aralık Ayı toplantıları sona erdi. Yılın son toplantısında yine önemli gündem maddeleri ele alındı.

 

Toplantıda ilk olarak Seben Taşlıyayla Göleti’nin Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne devredilmesine ilişkin Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen raporlar görüşüldü. Çevre ve Sağlık Komisyonu raporunda, söz konusu bölgedeki 2612 metrekare yüzölçümlü alan ile bu alan üzerinde bulunan Seben Taşlıyayla Göleti ve İl Özel İdaresi hizmet binasının Özel İdare envanterinde kayıtlı kalması şartıyla DSİ Genel Müdürlüğüne tahsisin uygun olduğu belirtilirken, Plan ve Bütçe Komisyonu raporunda ise İl Özel İdaresi hizmet binasının Özel İdare envanterinde kayıtlı kalması, planlama, kesin proje, sulama, şebeke inşaatı ve kamulaştırma işlemlerinin DSİ Genel Müdürlüğünce yapılması, bahse konu Gölete gelir getirici yatırım yapıldığında elde edilen gelirden İl Özel İdaresine pay alınması şartıyla DSİ Genel Müdürlüğüne tahsisin yapılmasının ve devir protokolünün de İl Özel İdaresi adına imzalamak üzere Vali Ahmet Zahteroğulları’na yetki verilmesinin uygun olduğu belirtildi.

 

“Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor”

Her iki rapor da meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilirken, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer’de bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı. Yüceer konu hakkında şunları dile getirdi; “Bu gölet ciddi bir ödenekle yapıldı. Mülkiyeti İl Özel İdaremize ait Seben Taşlıyayla Göletinin, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmesi bizden istenmekte. Komisyon raporlarında da belirtildiği gibi bu devir uygundur. Türkiye’de başka örneği olmayan bir uygulamayla, Özel İdare imkanları ile yapılan bir gölet, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne devrediliyor. Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Sayın Valimizi gerekli protokolü imzalamak üzere yetkili kılıyoruz. Bolumuz ve Seben için faydalı bir yatırım olacağına inanıyorum. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”      

 

Toplantıda ayrıca, Bolu Ovası Sulama Birliğince kullanılan açık sulama kanallarının kapalı sisteme dönüştürülebilmesi için Birlik tarafından yatırılması gereken 6 milyon TL. ödeneğin Bolu İl Özel İdaresi tarafından ödenmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen rapor görüşüldü. Bu bedelin Özel İdare tarafından ödenmesinin mümkün olmadığı belirtilen rapor oy birliği ile kabul edilirken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere 10 adet araç alımı ve Seben Köylere Hizmet Götürme Birliği hesaplarına 3 bin 400 TL. ödenek aktarılması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen raporlarda kabul edildi.

 

Toplantıda, Gerede ilçesi Ertuğrul köyüne içme ve kullanma suyu tahsisi yapılması talebi meclis üyeleri tarafından Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi. Mudurnu Kurtlar Köyü Kabaçamarkası mevkiinde tapunun 1 pafta 609 parsel nosunda kayıtlı taşınmaz ve Mudurnu Sürmeli Köyü 4 pafta 8, 9, 10 ve 864 parsel nolu taşınmazlar için hazırlanan Tarım ve Hayvancılık amaçlı 1/1000 ölç.ekli uygulama imar planlarının onanması taleplerinin oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen toplantıda İl Emniyet Müdürlüğüne araç alımı ile ilgili komisyondan gelen rapor da oy birliği ile kabul edildi.

 

İl Genel Meclisi Ocak ayı toplantılarının 05 Ocak 2015 Pazartesi günü başlamasının kararlaştırılmasıyla Aralık Ayı toplantıları sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa musa
Musa musa - 5 yıl Önce

gölet dsı ye değil köylüye verilmiş balık tutmaya gelen turistleri sözde kooperatif yetkilileri golden cikariyor balık tutuşmuyor yıllığı 5000 liraya gol mu kiralanir

zeki aycı
zeki aycı - 5 yıl Önce

çok ayıp kabul edilemez bir durum devlet malından vatandaşın istifade etmesini engellemek için 3 5 kişiye peşkeş çekilmesi kabul edilebilir bir durum değil.

SIRADAKİ HABER

banner128