TC Umut Oldu, Cellat değil.

Ersan Türkoğlu'nun Kaleminden...

TC Umut Oldu, Cellat değil.
Irak’ta, Suriye’de yani yanı başımızda yaşanan büyük dram, soykırım, ortaçağ karanlığının günümüze yansıması gibi değil mi?

Baskıyla, zulümle yaşamaya alışmış halkların en acı dolu yok oluşları, göçleri yansırken haber kanallarına birçoğumuzun içi burkuluyor, insanlığımızdan utanıyor, gözleri yaşarıyor.

Komşulukta dayanışmanın önemini “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözü ile vurgulayan milletimizi, komşulukta paylaşmanın önemini de yüce dinimizin “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisi şerifini kendine rehber edinerek gerçekleştiriyor.

Ülkemizde yaşayan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri ışığında yetişen, sağcısı, solcusu ile Alevi’si, Sünni’si ile insanların çok büyük bir kısmının Suriye’de, Irak’ta yaşanan olayları kaygıyla izlediğini, mezhep bağlamında devam eden savaşları onaylamadıklarını düşünüyorum.

Özellikle bölgede çoluk çocuk demeden, en acımasız şekilde insan öldüren IŞİD’in yaptıklarını.

Irak ve Şam İslâm Devleti ya da Irak ve Levant İslâm Devleti, kısaca IŞİD ya da ILİD Irak ve Suriye'de etkinlik gösteren radikal İslâmcı aktif bir grup.

Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle Dünya'nın en zengin terör grupları arasında sayılmaktadır. 

IŞİD, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslararası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutulmaktadır.

Sosyal medyada yer alan infaz törenleri izleyenlerin kanını  dondururken, en büyük zararı da dinimize vermektedir.

Sağlıklı düşünen hiçbir insanın gerçekleştiremeyeceği infaz türleri (insanları boğazından kesmek gibi) nasıl bir kinin eseridir anlamak mümkün değil.

Ülke yönetimlerini, rejimlerini yıkmak için emperyalist güçler tarafından kurulan ve desteklenen bu tür örgütler en çok o bölgede yaşayan sivil halka zarar vermekte.

Emperyalist devletlerin petrole dayalı çıkarlarını gerçekleştirmek için daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi vaadi ile işgal ettiği Irak’tan çekilirken, yaşanan soykırımlardan, göçlerden sadece bölgede faaliyet gösteren terör gurupları değil, bölgeyi karmaşaya sürükleyen ve bir zaman bu terör guruplarını destekleyen emperyalist devletler de sorumludurlar.

Uluslararası platformlarda Türkiye’nin IŞİD’e destek olduğu, Diyarbakır başta olmak üzere bazı illerimizde bürolarının olduğu, militanların Türkiye üzerinden Irak ve Suriye’ye geçtiği, devletimizin IŞİD’e silah ve ekonomik kaynak sağladığı yönünde iddialar yer almaktadır.

Eğer bu iddialar doğru ise IŞİD’in öldürdüğü veya ölümüne sebep olduğu her insanın vebali bizlerin boynundadır diye düşünüyorum.

Çünkü devletin politikalarına yön veren siyasileri seçende biziz, verdiğimiz vergilerle devlete kaynak sağlayanda biz.

Şunu unutmayalım ki şanlı bir Kurtuluş Savaşı verdikten sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti dünyada yaşayan ezilmiş, sömürülmüş Müslüman halklara umut olmuştur, model olmuştur, örnek olmuştur, cellat değil!

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER