“Tecrübelerimi Bolu için kullanacağım”

23.dönem Bolu Ak Parti’den milletvekili olan ve sonrasında Gümrük Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Metin bu dönem görevinden istifa ederek tekrar Ak Parti’den milletvekili olma yarışına katıldı.

“Tecrübelerimi Bolu için kullanacağım”
ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM – SEMİH BAYKAL

Gümrük Bakan Yardımcılığı görevinden istifa ettikten sonra milletvekilliği aday adaylığını açıklayan Fatih Metin gazetemize özel açıklamalarda bulundu. “Partinin her kademesinde görev yapmış ve hem yasama hem de yürütme görevlerini yerine getirmiş birisi olarak ülkeme ve şehrimize hizmet etmeye devam etmek için aday adaylığımı açıkladım” diyen Fatih Metin siyasete girdiği dönemi de anlattığı açıklamasında şunları söyledi; “Ak parti kurucu yönetim kurulu üyesi olarak başlayan bir siyasi hayatım var. 2003 yılında 1. Olağan kongre döneminde Ak Parti il başkanı oldum. 2007 yılında genel seçimlerinde 3. Sıradan milletvekili olarak meclise girdim. Daha sonrasında da bu süre boyunca yasama görevinde bulunduktan sonra bir sonraki seçimlerde Bolu bir muhalefet partisi adayını meclise gönderdi. Ben de bakan yardımcısı olarak siyasi hayatıma devam ettim. Hem yerel de hem yasama organında hem de yürütmede çalışmış bir kişi olarak bir kariyere sahibim. Bu birikimi ileriye dönük Bolu’nun menfaatleri açısından bir araç olarak görüyorum. Bu tecrübemi gençliğimin de dinamizmiyle yeni döneme taşımak istiyorum. Bu yüzden de aday adayı oldum. Eğer genel merkezimiz takdir eder vatandaşımız da destek verirse dün olduğu gibi bugün de hizmet etmek istiyorum.

İl başkanlığı ve milletvekilliği süresince Bolu’nun her meselesine duyarlı olduk. Her alanına hakimiz ve sorunlarını da çok iyi biliyoruz. Ve bu sorunları çözme konusunda başarılı olduğumuzu düşünüyorum.  Bolu Ak Parti olarak top yekün Bolu’nun yeniden şekillendiği döneme damgamızı vurduk. Bundan sonra da Bolu’nun arzu ettiği çıkışı yakalayacak potansiyeli harekete geçireceğiz.”

“YÜRÜTME FARKLI BİR TECRÜBEYDİ”

Yürütme ayrı bir tecrübe oldu benim siyasi hayatımda. Yürütmenin vermiş olduğu bilgi birikimi ve vizyon hizmet anlayışımızda daha vizyonel olmamızı sağladı.  Bu birikimden sonra Bolu’ya faydamız tabii ki milletvekilliğinin ötesinde yürütmede görev alma isteğini getirdi. Böyle bir tecrübeden sonra milletvekili olmak tek başına yeterli değil. Bolu’ya daha iyi hizmet noktasında böyle bir isteğim var. Zaman neyi gösterir bilemiyorum ama ilk adım milletvekilliği.

“GÜNDEMİMİZ BAŞKANLIK SİSTEMİ”

Seçim döneminde üzerinde duracağımız sistem başkanlık sistemi. Parlamenter sistemin işlerliğini kaybettiğini düşünüyoruz. Milletvekilinin birinci derecede görevi yasama yapmaktır. Sonrasında denetlemedir.  Bugün milletvekilinin profili, görev anlayışı ve çizdiği portre sanki bir yürütme üyesi gibi kabul edilmektedir. Valinin işi vekile sorulur, kaymakamın işi vekile sorulur, belediye başkanının işi vekile sorulur vs… hesap verme noktasında hep milletvekili sorumlu kabul edilir. Bunun sebebi Türkiye’deki siyaset tarzından gelmekte. Ama anayasal anlamda milletvekilinin yetkisi yasamayla ve yürütmeyi denetimle sınırlıdır. Bu sistemde ikisini de yapamazsınız. Başkanlık sistemi kuvvetler ayrılığını tam olarak yerin getirecektir. Yeterli çoğunluğu elde edersek yeni bir anayasa hazırlamak inşallah bize nasip olur.

“MEVCUT VEKİLLER BAŞARILIYDI”

Şimdiye kadar görev yapan vekillerimiz ellerinden geleni yaptılar ve başarılı da olduklarını düşünüyorum. Bir eksiklik gördüğüm için aday adayı olmadım, bu bir hizmet yarışı. Aday adaylığım vatandaşa hizmet konusunda bir inisiyatif kullanmaktır. Tabi ki tecrübelerimle Bolu’ya artı katkılarımın olacağını düşünüyorum.

“TURİZME AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Bolu’da bir eksiklik yok. Ama Bolu’nun potansiyelinin daha iyi noktalara gelmesi için gayret edilmesi gereken alanlar var. Turizm bunların başında. Katma değer ve istihdamın yüksek olduğu bir alan. Geçmiş dönemde zaten problemlerinin pek çoğunu zaten hallettik. İlk iktidara geldiğimizde hava kirliliği en önemli sorunlardan birisiydi ve buna bağlı olarak doğalgaz talebi vardı. Biz de bunu yerine getirdik. Organize sanayinin ek rezerv alanı problemlerden birisiydi. Bolu yıllardır teşvikten yararlanmıyor diye bir algı vardı. Ama teşvik olmamasına rağmen Bolu’nun mevcut potansiyelinin ne kadar yeterli olduğuna bir ispat var.  Bu da ek rezerv alanıdır. Yeni oluşturulan 41 parselin tamamı dolu vaziyette. Bu Bolu’nun yatırım olanakları açısından alt yapısının çok güçlü olduğunu gösterir. Biz ilk iktidara geldiğimiz de Bolu’da sigortalı sayısı 22 bin iken bugün 52 bin sigortalı var.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 09:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert
Mert - 6 yıl Önce

şimdiye kadar bolu ya ne yaptın ki,dikili taşın var mı?

seben14
seben14 - 6 yıl Önce

fatih beyi bir sebenli olarak kutluyorum ve onun vekilimiz olması için canla başla çalışacağımı beyan ediyorum.allah yolunu açık etsin.

kamil mert
kamil mert - 6 yıl Önce

bir chp seçmeni olarak kendisini tebrik ediyorum. tüm vatandaşlara eşit ve aynı sıcakkanlılıkla yaklaştığını biliyorum. kendisine yeniden vekillik yakışır diyorum. yolun açık olsun sn.fatih metin

kamil
kamil - 6 yıl Önce

sn. fatih metin beye başarılar diliyorum.allah yardımcısı olsun.şehrimize hayırlı olacağına inanıyorum.

SIRADAKİ HABER

banner128