“Tedbirlere devam etmemiz önemli”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, vatandaşları vakalardaki düşüş ve aşılama nedeniyle rehavete kapılmamaları için uyardı. Gündüz, “Vaka sayılarının azalması virüsün ortadan kalktığını göstermiyor” dedi.

“Tedbirlere devam etmemiz önemli”

Haber: Aysun Beykoz

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, vaka sayılarındaki azalmanın ve aşılamanın sürmesinin insanları rehavete düşürmemesi gerektiğini söyledi. Bilim Kurulu Üyesi Murat Gündüz, yaptığı açıklamada Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülke genelinde aşılama çalışmalarının belirlenen takvim kapsamında devam ettiğini belirtti.

‘REHAVETE KAPILMAYIN’ UYARISI

Son birkaç aydır alınan sıkı tedbirler sonucunda vaka sayılarının düştüğünü aktaran Gündüz, “Hastaneye yatması gereken hasta sayılarında bir azalma var. Dolayısıyla da yoğun bakımlarda yatması gereken hastalarda bir azalma oldu, ancak şunu söylemek gerekir ki bu, sıkı tedbirler sonucunda oluşan bir sonuç. Hem vaka sayılarının azalması hem de aşılamanın, insanlarımızı çok da rehavete sevk etmemesi gerekir” dedi.

“TEDBİRLERE SONUNA KADAR DEVAM ETMEMİZ ÖNEMLİ”

Tedbirlerin gevşetilmesi durumunda iki hafta içinde durumun tam tersine dönebileceğine dikkat çeken Gündüz açıklamasında ayrıca, “Vaka sayılarının azalması virüsün ortadan kalktığını göstermiyor. Sadece tedbirlerin gerçekten uygulandığı anlamına da geliyor. Dolayısıyla aşı takvimi sonuçlanıncaya kadar, toplumun önemli bir kısmı bağışıklık kazanıncaya kadar tedbirlere sonuna kadar devam etmemiz son derece önemli. Vaka sayılarının azalmasının bizi bu tedbirleri gevşetmeye sevk etmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TOPLUM BAĞIŞIKLIK KAZANMALI

Gündüz açıklamasında şunları söyledi: "Vakaların azalması ya da aşılanmaların devamı, insanları gerçekten umutlandırırken rehavete sürükleyebilir. Aşı takvimi sonuçlanana kadar, vatandaşların önemli bir bölümünün aşılanmasına kadar tedbirlere devam etmek ve bu sayıyı çok düşük tutmak, azaltmak elimizde. O nedenle bu umudumuz tedbirlerin gevşemesine yol açmasın. Birkaç ay daha sabırla bekleyelim, baharın sonunda çok daha iyi bir yaza gireceğimizi umut ediyorum."

CoronaVac aşısının Türkiye'de herhangi ciddi bir yan etkisinin görülmediğini belirten Gündüz, bunun da ilk etapta çekimser davrananlara örnek olduğunu ve onları cesaretlendirdiğini anlattı. Gündüz, koronavirüsten kurtulmak için toplumun büyük bir kısmının bağışıklık kazanması gerektiğini anlatarak, "Aşı sırası gelenlere mutlaka aşılanmalarını öneriyorum" dedi.

"İNAKTİF AŞI MUTANT VİRÜSE KARŞI DA ETKİN"

Şu an uygulanan inaktif aşının mutant virüslere karşı da daha avantajlı olduğunun bilindiğini vurgulayan Gündüz, "Diğer aşı türlerine göre inaktif aşıların mutant virüslere karşı da etkin olması, Batılı ülkeleri de yavaş yavaş bu inaktif aşıya doğru yönlerini çevirmelerine neden oldu. Biz de bu aşı tercihimizde mutant virüslerle karşılaşsak bile daha avantajlı olduğumuz için daha şanslıyız" değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124