Tek grev İki ayrı eylem

Bolu’da öğretmenler bir günlük grev yaparak derslere girmediler. Türk Eğitim Sen ile Eğitim Sen’e bağlı üye öğretmenler İzzet Baysal Anıtı önünde ayrı saatlerde iki eylem gerçekleştirdiler. Ancak özünde var olan tek şeyde iki sendikaya üye öğretmenleri bir günlük iş bırakma ve grevleriydi. Yine her iki ayrı sendikaya üye olan öğretmenler alanda hem protestoda bulundular hemde halaylar çektiler.

 Tek grev İki ayrı eylem

Haber: Kasım ŞAHİN

 

İzzet Baysal Anıtı önünde ilk eylemi Türk Eğitim Sen’e üye öğretmenler gerçekleştirdi. Bir günlüğüne derslere girmeyen Türk Eğitim Sen üyesi öğretmenler saat 11.00’de İzzet Baysal Anıtı önünde toplandılar. Burada bir konuşma yapan Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman, “Türk Eğitim-Sen’in yönetici kıyımı ile ilgili mücadelesi aylardır sürdürmektedir. Sözde paralel yapıyı tasfiye etmek için okul müdürlerinden, müdür yardımcılarına ve müdür başyardımcılarına, il milli eğitim müdürlerinden ilçe milli eğitim müdürlerine, il milli eğitim müdür yardımcılarından MEB’de üst düzey yöneticilere kadar MEB’de neredeyse yönetici bırakmadılar.Çalışkan, başarılı, ödüllü, okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerine sözde değerlendirmelerde düşük puanlar verilerek, onları görevlerinden aldılar ve küstürdüler. Bu kıyım furyasından süreç içerisinde toplamda 76 bin yönetici doğrudan etkilenecek.  Bu kıyım, okullarda 4 yılını dolduran müdürlerle başladı, müdürlerin kendi ekiplerini oluşturması ile devam ediyor ve ilk defa ve yeniden müdür görevlendirmeleriyle son bulacak. Görev süresi uzatılacak müdürler belirlenirken, okul müdürlerine kendilerini hiç tanımayan görevinde vekâleten bulunan ilçe milli eğitim müdürleri ve sadece 2-3 aydır görevlerinde olan şube müdürleri tarafından düşük puanlar verildi. Mesai arkadaşları tarafından tam puan alan müdürlere, MEB yetkilileri tarafından düşük puanlar verilerek, onların görev süreleri uzatılmadı. MEB yetkilileri bu puanları sipariş listeler aracılığıyla verdi. Kısacası AKP ilçe teşkilatları ile el ele veren malum sendika; torpili, adam kayırmayı layıkıyla yerine getirdi. Üstelik puanlamalarda öyle trajikomik olaylar da yaşandı ki; ölen insanlara 100 puan verdiler, belediye başkan yardımcısına, kurum değiştirenlere, emekli olanlara 75 ve üzerinde puan verdiler, hatta geçici ilçe müdürleri bile kendilerine 100 tam puan verdi" dedi. Bir günlük iş bırakma eylemini gerçekleştiren öğretmenler daha sonra müzik eşliğinde halay çektiler.

 

Eğitim Sen’de grevde

 

Türk Eğitim Sen gibi Eğitim Sen’e üye öğretmenlerde saat 12.30’da İzzet Baysal Anıtı önünde bir araya geldiler. “Yetenek Sizsiniz yarışmasında birinciliği MEB aldı” pankartıyla alana gelen öğretmenler adına bir açıklama yapan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz şunları söyledi; “Ortadoğu’nun IŞİD gibi çetelerce gerçekleştirilen katliamlarla kan gölüne çevrildiği, Türkiye’yi yönetenlerin iç ve dış politikadaki tutumlarından dolayı sorunların ağırlaştığı, eğitim alanında çok yönlü saldırıların ve dayatmaların arttığı bir dönemde sesimizi duyurmak ve sorunlarımıza kalıcı çözümler üretilmesi için bir kez daha alanlardayız. Toplumun farklı kesimlerinin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunları sürekli geri plana itilirken, eğitim sistemi üzeriden tüm toplum iktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda biçimlendirilmek istenmektedir. Eğitimde ve yükseköğretim alanında bugüne kadar yapılan bütün yasal düzenlemeler, hayata geçirilen fiili uygulamalar sadece eğitim sistemini değil, çocuklarımızın, velilerimizin ve bütün toplumun geleceğini ipotek altına almaktadır. Yıllardır eğitim sistemine yönelik olarak atılan her adım, yapılan her yasal düzenleme ve fiili uygulama, okulöncesinden yükseköğretime kadar eğitimin bütün kademelerinde piyasalaştırma ve ticarileştirme uygulamalarını arttırmış, kamu kaynakları özel okullara aktarılırken, devlet okulları kendi kaderine terk edilmiştir.  Türkiye’nin her yerinde imam hatip okullarına yeterli talep olmamasına rağmen normal ortaokullar içinde imam hatip sınıfları açılmış, bazı okullar tel örgü ve duvarlarla bölünerek öğrenciler mağdur edilmiştir. Doğrudan inanç istismarı şeklinde gündeme getirilen her lisede ibadethane (mescit) açılmasının zorunlu hale getirilmesi ve son olarak kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bütün okullarda türbanın serbest bırakılması, okullarda velileri ve öğrencileri karşı karşıya getirecek uygulamalar olarak dikkat çekmektedir. İktidarın bir sonraki hedefi, karma eğitimi tamamen ortadan kaldırmaktır. Yıllardır toplumda yaratılan kutuplaşmanın bir benzeri okullarda, hatta sınıflarda yaratılmaya çalışılmaktadır. AKP iktidarı, her alanda olduğu gibi, eğitim alanındaki siyasal hedeflerine ulaşmak için halkın dini duygularını istismar etmekten çekinmemektedir” diye konuştu. Eğitim Senlilerde açıklamanın ardından halay çekerek grevi şenlendirmeye çalıştılar.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128