Teknoloji Transferi Uygulama Ve Araştırma Merkezi Açıldı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AİBÜ-TTMER) düzenlenen tören ile açıldı. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösterecek olan Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma Merkezi ve Özel Sektör, araştırmacılarla girişimciler, yatırımcılar ve sanayiciler arasında gerekli ve ihtiyaç duyulan bağlantıların sağlanması, akademik araştırma ve sonuçlarının verimli ve hızlı bir şekilde ticarileşmesine ilişkin faaliyetler yürütülecek.

 Teknoloji Transferi Uygulama Ve Araştırma Merkezi Açıldı

Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasında düzenlenen açılış törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Ali Murat Ersöz, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektöre Prof. Dr. Hayri Coşkun, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılış töreni konuşmalarla devam etti.

İlk olarak konuşan Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş yaptığı konuşmasında, "Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası ve sanayinin ortaklaşa bir proje yapabilmesi, kabiliyetinin geliştirilebilmesi, üyelerimizin yararına projeler üretebilmenin ilk adımı belki de en büyük adımı bugün burada gerçekleştireceğiz. Açılacak olan bu Merkez ile üniversite ile özel sektör aynı düşünce ve aynı platformda, aynı masada yer almak zorunda. Bu ofisimizin Bolu iş dünyasına, işletmelerine ve yatırım yapanlarına, üniversitemize, herkese hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve çalışmaları hakkında bilgiler vererek Merkezin Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Bolu ve tüm Türkiye'deki sanayiler arasında bir köprü vazifesi yapacağını ifade eden Merkez Müdürü Doç. Dr. Oğuz Fındık konuşmasında, "Ülkemizdeki üniversitelerin en büyük problemlerinden bir tanesi Üniversitede üretilen projelerin ekonomik bir paydaya dönüştürülememesidir. Abant İzzet Baysal Üniversitesinin son on yılda ürettiği proje sayısı yaklaşık bin kadardır. Fakat bu projelerin sadece bir kaçı sanayilere aktarılabilmiştir. Açılışını yaptığımız Merkezimizin temel hedeflerinden bir tanesi yapılan projelerin daha fazla bir kısmının sanayiye aktarılması için gerekli olan çalışmaları yapmaktır. Merkez olarak verilen teşviklerden Bolu'nun en iyi şekilde faydalanması için gerekli çalışmaları yapmaktır. Merkezimin açılışında bizleri destekleyen herkese teşekkür ederim" dedi.

Son on yılda Sanayi ve Üniversite işbirliğinin büyük bir ivme kazandığını belirten Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektöre Prof. Dr. Hayri Coşkun, "Sanayi ve Üniversite işbirliğinin geliştirilmesinde üniversite olarak pek çok proje yanında önemli adımlar atmış bulunmaktayız. Bunlardan bir tanesi de Bolumuza  ve genelde ülkemize önemli hizmetler verecek olan şu an açılışını yapacağımız Merkezimizdir. Merkezde görev alan bütün personelimize şimdiden başarılar diliyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ederek Merkezimizin Üniversitemize, sanayimize, Bolumuza ve ülkemize hayırlı olması dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yaptığı konuşmasında, "Bolu'nun gelişmesi için Üniversitenin birikimi ve sanayinin bir araya gelmesi lazım. Çok müthiş bir hedef gözetmişsiniz sizleri tebrik ediyorum. Ben bunun gerçekleşmesini diliyor ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

Daha sonra konuşan Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise, "Gerçek hayatla üniversitenin bir araya gelmesi bizlerin uzun dönemdir beklediğimiz, özlediğimiz ve bize Rahmetli İzzet Baysal'ın en önemli emaneti olan Abant İzzet Baysal Üniversitesinin bu noktada aktif bir şekilde bilinçli, sağlam bir girişim içerisinde olması Bolu'muzun da planlı bir şekilde öne çıkmasını sağlayacak. Ben bu manada Sayın Rektörümüze bu birlikteliği ortaya koyarken TSO Başkanımız ve Meclis üyelerimiz olmak üzere, Belediye Başkanımıza ve değerli büyüklerimize, Sayın Valimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Son olarak konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş ise yaptığı konuşmasında, "Bugün Bolu için güzel vesileler oluşturacak hizmetlerin açılışında hep bir araya geliyoruz ki bu hizmetlerden birisi de Teknoloji Transfer Merkezi'nin Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde açılması. Öncelikle bu hizmette emeği geçen Üniversite Rektörlüğümüze, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza böyle bir girişimde bulundukları için çok teşekkür ediyorum. Bu anlamda Bolu'nun ekonomik kalkınmasında dolaylı olarak da ülkemizin kalkınmasında bu tür merkezlerin çok önemli roller üstleneceğine inanıyoruz. Dünyada kalkınmayı başarmış, gelişmiş ülkeler, bunu çok büyük oranda insan kaynaklarına güvenmekle başardılar. Bugün dünyaya baktığımız zaman doğal kaynak bakımından çok zengin olup ta toplumuna refah getirememiş o kadar çok sayıda devlet var ki örneklerini hep beraber biliyoruz. Çünkü kaynakların adil dağıtımı ve bütün toplumun, her kesimin bu kaynak dağıtımına iştirak etmesi ancak gelişmiş ülkelerde mümkün oldu. Çünkü gelişmiş ülkeler bütün yatırımlarını insan kaynağına yaptılar. İnsan kaynağına yapılan yatırım sayesinde yüksek teknoloji ürettiler ve bu üretilen yüksek teknoloji sayesinde de dünya ile ticareti artırdılar, neticesinde de bütün vatandaşlarına refah getirdiler. Bunu yapamayan ülkeler de sadece hammadde satarak ekonomilerini çevirmeye çalıştılar. Fakat gelen ekonomik kaynak toplumu yöneten belli bir kısmın dışındaki diğer kesimlere paylaştırılamadı ve oralarda ciddi çatışmalar, ideolojik mücadeleler gündeme geldi. Bu anlamda insan kaynağına güvenmek aynı zamanda istikrarı ve refahı getiriyor ve bunun sonucunda da toplumsal barışı getiriyor. İşte bu anlamda üniversitelerimizin, sanayimize, ticaretimize destek vermesi, bilgi birikimini sanayicimizin yararına sunması, insan kaynağının etkin olarak kullanılması bakımından son derece önemli. Türkiye ancak böyle mesafe alabilir ve demokratik istikrarını böyle koruyabilir. Çünkü Türkiye'nin son yıllarda sağladığı ekonomik kalkınmanın temelinde özel sektör var.  Tabiki devletin büyük yatırımları da bunda büyük rol oynadı ancak özel sektörün dinamizmi olmasa biraz önce bahsettiğim sıkıntılar ortaya çıkardı. Özel sektörün ve girişimciliğin olmadığı bir ülkede toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak bir ekonomik model üretmeniz mümkün olmazdı. Türkiye bu anlamda çok ciddi bir başarı yakaladı ve bu başarıyı ivmeyle devam ettirmesi gerekiyor. Bu anlamda Bolunun ve ülkemizin ekonomisine ciddi katkı sağlayacak bu işbirliğini çok önemsiyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu merkezin Bolumuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Ali Murat Ersöz, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektöre Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş tarafından kurdele kesilerek Abant İzzet Baysal Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışı gerçekleşti.

Kurdele kesiminin ardından Merkezi gezen Bolu Valisi Aydın Baruş ve beraberindekilere Abant İzzet Baysal Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Oğuz Fındık Merkez ile ilgili bilgiler verdi. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 20:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
bünyamin duru
bünyamin duru - 6 yıl Önce

belediye başkanı ne zaman yeni sanayi sitesini yapıp kurdelesini kesecek merak ediyoruz yoksa sanayi işinin altında ezilip rafa mı kaldırdı.

SIRADAKİ HABER

banner128