Teknolojiyi günah keçisi yapmaya gerek yok

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde konferans veren Dr. Ebrahim Khosravi” Teknolojinin zaman zaman kötüye kullanılması teknolojik gelişmelerle değil onu kullanan insanlarla ilgili. Kötü kullanılıyor diye teknolojik gelişmeler...

Teknolojiyi günah keçisi yapmaya gerek yok

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde konferans veren Dr. Ebrahim Khosravi” Teknolojinin zaman zaman kötüye kullanılması teknolojik gelişmelerle değil onu kullanan insanlarla ilgili. Kötü kullanılıyor diye teknolojik gelişmeler engellenemez. Bizler teknolojinin olumlu taraflarını görmeliyiz.” Dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde  “Toplumlarda İnsan Robotlar” konulu bir seminer düzenlendi. Kültür Merkezi Pembe Salon’da düzenlenen seminere, Dr. Ebrahim Khosravi ile birlikte Southern Üniversitesi’nde robotlarla ilgili çalışmalar gerçekleştiren Dr. Osman Kandara ve Southern Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mahir Dursun katıldı. Semineri, Southern Üniversitesi Türkiye Temsilcisi ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Dr. Osman Kandara Türkçeye çevirdi.  Southern Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı Dr. Ebrahim Khosravi, “Toplumlarda İnsan Robotlar” konusunda verdiği seminerde, kendi bölümüyle ilgili bilgi vererek, “Bölüme kabul edildiğinizde uzmanlaşabilirsiniz. Başka bir bölümdeyseniz bizde yan dal yapabilirsiniz. Yüksek lisans programımız var. Burada da internet güvenliği, sanal güvenlik noktasında yoğunlaşabilirsiniz. Laboratuarlarımızda en güncel donanımlar mevcut. Özel firmalarla iyi ilişkilere sahibiz. Mezunlarımız buralarda rahatlıkla iş bulabiliyor.” dedi. Bilgisayar teknolojisinin sağlık alanındaki kullanımlarından söz eden Dr. Khosravi, geçmişte hastanın nesi olduğunu araştırmak için pek çok uzmanın bir arada çalıştığını ve ilaç firmalarının sonuçları öğrenmek için milyonlarca dolar harcadıklarını ancak günümüzde hastanın bilgilerinin bilgisayara yüklenerek daha az maliyetle daha hızlı sonuçlar alındığını söyledi. Dr. Khosravi, engelli insanlara da robot teknolojisinden yararlanarak robotik bacak takıldığını kaydetti. Günümüzdeki robot teknolojisi hakkında bilgi veren Dr. Khosravi, Southern Üniversitesi’nde “At” ve “Örümcek” şeklinde iki robot dizayn ettiklerini, yapay zeka özelliklerine sahip bu robotların 5 km öteden GPS ve Wireless aracılığı ile kontrol edilebildiğini ifade etti. Bay ve Bayan Jack adını verdikleri biri kadın diğeri erkek iki insansı robotun da dizayn aşamasında olduğunu kaydeden Dr. Khosravi, “İnsansı robotlarla ilgili, insanlar bu robotların kendilerinin yerini alabileceklerini düşünüyorlar. Bu yüzden genelde insansı robotlarla ilgili olumsuz düşüncelere sahipler.” diye konuştu. Dr. Khosravi, insanların olumsuz düşüncelerinin ve korkularının teknolojik gelişmelere engel olamayacağının altını çizerek, “İstesek de istemesek de teknolojik gelişmeler devam edecek.  Önemli olan siz bu gelişmelerin neresinde olacaksınız. Teknolojinin zaman zaman kötüye kullanılması teknolojik gelişmelerle değil onu kullanan insanlarla ilgili. Kötü kullanılıyor diye teknolojik gelişmeler engellenemez. Bizler teknolojinin olumlu taraflarını görmeliyiz. Sağlıkta olduğu gibi.” diye konuştu. Seminerin sonunda, Bolu İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Dr. Ebrahim Khosravi’ye üzerinde Abant İzzet Baysal Üniversitesinin logosunun olduğu çini tabak ile çiçek hediye ettiler.      

  

 

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128