Telefonla Tedavi Sistemi Yakında

Erol Yıldız'ın Kaleminden...

 Telefonla Tedavi Sistemi Yakında

Tam bir Avrupalı oluyoruz derken, onlardan çok daha ileri seviyelerde olduğumuz ortaya çıktı. Bravo bizlere demekten kendimi alıkoyamıyorum. Avrupa Birliği bizi aldı alacak, kabul etti edecek derken geçen onca zaman içinde toplum olarak strese girdik. Şimdi ise yapılanları ve yeni uygulamaları gördükçe sevinmemek elde değil.

Banka kuyruğunda bekleyen emekli ve bu milletin efendisi olarak bildiğimiz bir amcam bana yaklaşarak, “maaşımdan kesinti yapmışlar. Ne olduğunu bilmiyorum. Sıra bekliyorum deminden beri” deyince “ne kesintisiymiş amca. Sana söylerler” dedim. Bankadan çıktıktan sonra yanıma gelerek “vay anasını ya. Meğersem hastane parasıymış kesilenler. Yandık vallaha” demez mi. Yandığımızı geç de olsa biri fark etmiş demekten başka çare yok.

Daha önce sizlere bahsetmiştim. Telefon ile alınan randevularda 182 hattı kullanılıyor. Oldukça iyi ve rahat. Sözüm yok. Ama ücretli. Her operatör yani Telekom bünyesinden hizmet alan Türkcell, Vodafon, Avea ve Sabit hatlar ile yapılan her görüşme size geriye para olarak dönüyor. Yani paranızla randevu alıyorsunuz. Var mı itiraz. Hastanede yaptırdığınız her ilaç yazımı veya muayene için para ödüyorsunuz. Bu da cebinizden çıkıyor. Var mı itiraz. Çıktınız hastaneden, gittiniz ilaç almaya. İlaç katkı payı maaşından gidiyor. Üstelik katkı paraları ve ilaç bedelleri arttırıldı. Var mı itiraz.

Bakın bundan sonra pek rahat olacaksınız. Merak etmeyin TTS uygulaması yakında halkın hizmetine sunulabilir. Sağlıkta büyük gelişim olacağı ümidindeyim. Sanıyorum ki, Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu konuda yeni görüşlerini dile getireceklerdir. Aklıma gelenler mesela. Hastanelerdeki yoğunluklar azalsın diye telefon ile tedavi olabilir. “Hocam özür sizi zamansız aramış olabilirim. Yok buyur şimdi bir hastamla muayenedeydim telimi yeni kapadım. Neyin var kızım buyur. Hocam biraz öksürük, biraz ateş o benim işte. Öksür bakayım. Öhö. Bir daha. Öhö. Bir daha. Öhö. Sesin çok hırıltılı geliyor. Android telefonun var mı kızım. Varsa bana hemen göğsüne tutup bir resim yolla. Bakıp inceledikten sonra tanıyı koyacağım. Geçmiş olsun. Verdiğim ilaçları muntazaman kullan. On beş gün sonra saat 21.00 den sonra tekrar beni ara da kontrol edeyim sen. Hocam önemli mi? Hayır Akut enfeksiyon. Bir şeycik olmaz.” Vay be teknolojiye bak. AB ülkelerinde ne gezer böyle bir yöntem. Onlardan yüz yıl ilerideyiz. 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124