TEMA’cılardan örnek davranış

TEMA Bolu Şubesi üyeleri geçtiğimiz hafta Yedi Göllerde 4 günlük bir kamp kurarak hem kısa süreli bir tatil hem de çevre temizliği gerçekleştirdiler. Doğa harikası olan Yedi Göllerde bir araya gelen genç TEMA’cılar yaptığı örnek davranış bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından taktirle karşılandı. Kurdukları çadırlarda muhteşem doğa ortamında kamp yapan TEMA Bolu Şube Başkanı Ayşegül Özer’le de kısa bir sohbet yapma imkanı bulduk.

TEMA’cılardan örnek davranış
Haber-Röportaj: KASIM ŞAHİN

AYŞEGÜL ÖZER KİMDİR?

Ben Abant İzzet Baysal Üniversitesinde 17 yıldır memur olarak görev yapıyorum. Evli, dünya tatlısı iki çocuğa sahip sıradan bir vatandaşım.1992 yılından beri TEMA Vakfının ilk gönüllülerinden 2 yıldır da Temsilci olarak gönüllü çalışmalarda bulunuyorum. Her zaman ve her yerde çevreye karşı duyarlı bir insandım vede hep öyle yaşayacağımı biliyorum. Çok değerli Hayrettin KARACA 1992 Yılında TEMA Vakfını kurduğunda TRT’de programlara çıkar onu hayranlıkla izlerdim. O yıllarda kırsal kalkınmadan bahseder, Anadolu topraklarının çok büyük erozyon tehlikesi altında olduğu söylerdi. Hatta bu harekete halk hareketi der, herkesin bu vatan topraklarına borcu olduğunu, yediden yetmişe hepimizin yapacağı birçok görev olduğunu söylerdi. Bende tıpkı Hayrettin KARACA gibi ve herkes gibi böyle olduğunu düşünüyorum. Hatta her zaman söylediğim bir şey daha vardır. Hepimiz topraktan geldik ve ona döneceğiz. Onun bizi bağrına basması için elimiz erer, gözümüz görürken onun değerini bilip, ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum. Her insanın çok küçük de olsa yapabileceği birşeyler olduğuna inanlardanım. Yediğin bir meyvenin çekirdeğini topraktan geçerken ona bırakman, bir ağaç olmasına vesile olman, gelecek nesillere büyük değer taşıması açısından çok anlamlıdır. İşte bizim amacımızda vakıf olarak bu bilinci yüreklere yerleştirebilmek, o yüreklerle birlikte bozulmamış, kirletilmemiş, korunmuş bir doğada yaşamak istiyoruz.

TEMA VAKFI NASIL KURULMUŞ, FAAALİYETLERİ NELERDİR, NELER YAPAR?

İki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurmuşlar.O zamanlar hayrettin KARACA sürekli bitki, tohum toplar, endemik türler üzerine arazilerde bulunurmuş.Bakmış ki Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesinin boyutları çok fazla, bir vakıf kuralmış demiş. Amacı erozyon sorununa mücadele ederek,  devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamakmış. Böylelikle, TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti.

Toprakla  birlikte dünya üzerindeki ekosistemi oluşturan su, orman, biyolojik çeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması için çalışmak, Kendiliğinden yetişen doğal ormanları korumak, ağaçlandırma çalışmaları yaparak topluma ağaç sevgisi aşılamak, Tarım alanları, çayır ve meraları korumak, geliştirmek, amacı dışında kullanılmasını önlemek, Doğal varlıkların korunması ve doğru şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmek, destek vermek. Bu çalışmaların yanında benimde çok önemsediğim Çevre bilincini aşılamak üzere Milli eğitim bakanlığı ile ortaklaşa imzalanan bir protokol çerçevesinde Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA eğitim programları. Bu programlar sayesinde en küçük yaşta yaşadığımız çevreyi korumayı öğrenmek ve onu bir yaşam felsefesi getirmesi açısından çok değerli çalışmalar olmaktadır.

TEMA VAKFI BOLUDA NELER YAPIYOR.

TEMA Vakfı Bolu’da neler yapıyor derken yukarıda bahsettiğim Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA Programlarının uygulanmasında önderlik diyor. Burada iş gönüllü öğretmenlerimize iş düşüyor aslında. Bu programları uygulamak isteyen öğretmenlerimiz bize başvuru yapıyor. Vakıf tarafından gönderilen yönergeler doğrultusunda etkinlikler uygulanıyor. Çocuklarımız bu etkinliklerden büyük keyif alıyor. Geri dönütlerden aldığımız sonuçlar çok başarılı oluyor. Ben önemle üstünde durmak istediğim bir konudan bahsetmek istiyorum. Geçen sene Minik TEMA eğitim programlarını ilk defa Türkiye’de farklı bir şekilde uyguladık ve sonuçlar inanılmaz başarılıydı. Üniversitemizin GENÇ TEMA topluluğu öğrencilerinden oluşan 32 kişilik bir ekiple, Bolu Bağışçılar Vakfının destekleriyle Ekolojik OKUR-YAZARLIK Eğitimi alarak bu genç neferler okullara giderek etkinlikleri her hafta uyguladılar, MİNİK TEMA programı 12 okulda her hafta düzenli etkinliklerle uygulanıp diğer merkez anaokulların tümünde akıcı öğrenme şeklinde 3’er etkinlik uygulanmıştır. GENÇ TEMA Topluluğunun gönüllü arkadaşlarımız yine bu sene Çevre Eğitim Projesinde uygulanan eğitim kısmından sorumlu olup, okullarımızın 3.ve 4.sınıf öğrencilerine interaktif eğitimler gerçekleştirmektedirler. Bu çalışmaların yanında en çok önemsediğimiz ama bir türlü gerçekleştirme alanı bulamadığımız ağaçlandırma çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Her ne kadar ormanlık bir bölgede yaşasak da Bolu olarak doğal Orman statümüzü her zaman korumamız gerektiğine inanıyorum. Bizden talep edildiği sürece ağaç dikim çalışmalarına çok sıcak bakıyor. Elimizden geldiğince ağaç taleplerini sponsorlar desteği ile karşılamaya çalışıyoruz. Bu konuyu açmışken her zaman desteklerini bizden esirgemeyen Arçelik firmasına da teşekkür ettiğimizi belirtmek isterim.


Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128