Temsilde Tam Eşitlik sorunu halen daha çözülebilmiş değildir

5 Aralık Türk Kadınının seçme seçilme hakkının verilişinin 80. yıl dönümüyle ilgili basın açıklaması yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şube Başkanı Sündüs Çalıkoğlu; " Seçme ve seçilme hakkımızın yasal düzlemde kabul edildiği 1934 yılının üzerinden 80 yıl geçmiş olmasına karşın bugün hala temsilde tam eşitlik sorunu yasal ve toplumsal alanda çözülebilmiş değildir" dedi.

 Temsilde Tam Eşitlik sorunu halen daha çözülebilmiş değildir

Haber: Semih BAYKAL

Açıklamasının devamında Çalıkoğlu; " Bugün 5 Aralık 1934 yılında düzenlenen bir yasayla Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 80.yılıdır. Atatürk, ülkenin çağdaşlaşması ve kalkınması hamlelerinde kadınların mutlaka yer alması gerektiğini belirterek, “kadınların dışlandığı, kadınların katılmadığı hiçbir yatırım ve atılım başarıya ulaşamayacağını belirtmiştir 5 Aralık 1934 tarihinde düzenlenen bir yasayla kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı da işte bu çabasının ürünüdür.    Seçme ve seçilme hakkımızın yasal düzlemde kabul edildiği 1934 yılının üzerinden 80 yıl geçmiş olmasına karşın bugün hala temsilde tam eşitlik sorunu yasal ve toplumsal alanda çözülebilmiş değildir. Siyasi partiler, erkek egemen yapılarını korumakta, parlamento erkek çoğunluğundan oluşmakta ve ne yazık ki sözel kabullere karşın uygulamada kadınlar vitrin malzemesi olmaya devam etmektedir. 1924 yılında Türk Kadınlar Birliği’nin; “Müdriki Rey ( Oy Hakkı ) Sahibi Olmayanlar Sığıntıdır” saptaması ile sürdürdükleri mücadelenin bugün, “Tbmm’nde Eşit Temsil edilmeyenler sığıntıdır.” kavrayışı ile sürdürülmesi gerekmektedir. Kadınlar, sığıntı olmayı kabul etmeyecektir" diye söyledi.

 

" 1997 TARİHİNDE ANKARA’DA KURULAN DERNEĞİMİZ DE, 18.YILINI KUTLUYOR"

 

Kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanışlarının yıl dönümü olan 5 Aralık 1997 tarihinde Ankara’da kurulan derneğin 18 yılını da kutladığını belirten Çalıkoğlu; " Sevgili yurdumuzda, gericiliğin , iktidara dek tırmandığı ve kurumsallaştırılmaya çalışıldığı günlerde, kazanılmış haklarını kaybetmek istemeyen kadınlarımızın önderliğinde, 15 Şubat 1997 tarihinde, 50.000’i aşkın kadının katılımı ile Ankara’da gerçekleştirilen, “Şeriata Karşı Kadın yürüyüşü’nün ardından kurulmuş olan derneğimiz, tüzüğünde, kuruluş amacını şu cümlelerle belirtmiştir.  “CKD, ulusal kurtuluş savaşı ve cumhuriyet devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması , savunulması ve halk yararına geliştirilmesi için çalışır.” Geride bıraktığımız bu 18 yıllık süreçte, amacımıza uygun çalışmaları gerçekleştirmeye , bu amaçla, diğer kitle örgütleri ile ortak çalışmalar yapmaya, bu çalışmalarda Cumhuriyete sahip çıkma kararlılığında kadınlar olarak en ön saflarda görev yapmaya çalıştık. Dün olduğu gibi bugün de Kadınlar için, gericiliğin önlenmesi, yaşamsal bir sorundur. Yeni Dünya Düzeni çerçevesinde yeniden tırmandırılan ‘ılımlı İslam’ politikaları, Kemalizm’den vazgeçme çağrılarına karşı durabilmenin tek yolu, uyanıklığımızı korumak ve tüm halk güçlerini birleştirmekle olanaklıdır. Bu bağlamda tüm kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını kutluyor Derneğimiz çatısı altında toplanmaya çağırıyorum" diye belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER