Tepkiler çığ gibi büyüyor

Bolu’nun Göynük ilçesi Müdürü Murat Şit’in, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde yapılan Direksiyon Uygulama Sınavına gönderilmesine büyük tepti. Başta Türk Eğitim Sen Bolu Başkanı Hüsnü Yaman olmam üzere Sultanbeyli ilçesinde görev yapan öğretmenler bu olaya büyük tepki gösterdiler. Ayrıca, Kamu Gazetesi de internet haber sitesinden bu olayı, “Deveyi yardan uçuran, bir tutam ottur” başlığıyla verdi.

Tepkiler çığ gibi büyüyor

Haber: Kasım ŞAHİN

Konu hakkında Bolu Olay Gazetesi özel bir açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman; “Haber aynı zamanda günümüz ahlaki anlayışının nerelere geldiğinin de açık bir göstergesidir. Hak, adalet anlayışının getirildiği durumu sergilemesi açısından son derece dikkate şayan bir olaydır. Benden olsun çamurdan olsun' veya benim adamım yapıyorsa kesinlikle doğrudur.' gibi arızalı anlayışın göstergesidir. Toplumların geleceğine yön vermesi beklenen eğitim kurumunun başındaki bir zatın tutumunu tüm eğitim camiasının takdirine sunuyorum. Bu habere ilgili kişinin ya da onun amiri posizyonundaki arkadaşların ne yorum yapacakları merak konusu. Camiamızda cereyan eden kirli tezgahların, pis olayların küçük bir parçasıdır bu olay. Biz hala kokuşmuş olan tuzun kokuşmaması için tuz arıyoruz. Her şey çocukları sınıfa koymakla bitmiyor. Fiziki durumun mükemmel olması da çare değil. Ahlak pazarda satılan bir eşya da değil. Kimilerinin sırtına bağlasan bile düşer. Takdiri kamuoyuna ve özellikle eğitim camiasının dikkatlerine sunuyorum” diye konuştu.

İŞTE GÜNDEME DAMGASINI VURAN O HABER

"Deveyi Yardan Uçuran, Bir Tutam Ottur…"

Sultanbeyli Turgut Reis İlköğretim Okulu’nda Müdür Yardımcısı iken yaklaşık 2 yıl önce siyasi irade tarafından Bolu Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne görevlendirilen Murat ŞİT’e Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yapılan sınavlarda hafta sonları görev verilmesi, Sultanbeyli’de görev yapan öğretmenleri isyan ettirdi.

Sultanbeyli’de Öğretmene Kıran mı Girdi?

En son 7 Şubat 2016 tarihinde Sultanbeyli’de yapılan Direksiyon Uygulama Sınavlarında görev alan Murat ŞİT’i görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Eğitim camiasında “Sultanbeyli’de sınav görevi isteyen tüm öğretmenlere görev verildi, yetmedi, çevre ilçelerden takviye alındı, yetmedi il dışından sınav görevlisi mi ithal ediliyor? Sultanbeyli’de öğretmene kıran mı girdi. Murat Şit’in Eğitim Bir Sen mensubu olması hatta Eğitim Bir Sen’in eski ilçe temsilcisi olması, ona ayrıcalık kazandırmamalı!” diye konuşuluyor. Konuyla ilgili bazı öğretmenler ise: “Bizler Sultanbeyli’nin cefasını çekerken, bu kişi sefasını sürmektedir. Madem sınavlarda görev almaya bu kadar meraklı, görev yaptığı Bolu-Göynük’teki sınavlarda görev alsın. Hem Bolu Göynük’teki görevi için yolluk alıp, hem Sultanbeyli’de hafta sonları sınav görevi almak hangi kitapta yazıyor” diyerek tepki gösterdiler. 

Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur !

Bir başka eğitimci ise: “Ben Sultanbeyli ilçesinde 5 nüfusla tek maaşla geçinmeye çalışıyorum. Öğretmen maaşım yetmediği için milli eğitim bünyesindeki bu sınavlarda hafta sonları da görev alarak ucu ucuna ayın sonunu getirmeye çalışıyorum ancak bu beyefendi ta Bolu-Göynük’ten 200 küsur km uzaktan gelip bu sınavlarda görev alarak benim hakkımı yiyor. Zehir zıkkım olsun. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur diye boşuna dememiş atalarımız. Bu kişiye il dışından görev verilerek, Sultanbeyli’de gerçekten ihtiyaç sahibi öğretmenlerimizin görev almasına engel olunmaktadır. Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü bu konuda vebal altındadır. Kul hakkının yenilmesine vesile olmaktadır.” dedi. 

Eğitim Bir Sen, konuyla ilgili sessizliğini koruyor.

Sultanbeyli Eğitim Bir Sen ilçe temsilciliği de yapmış olan Murat Şit hakkında Eğitim Bir Sen’in takınacağı tavır ise merak konusu. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz bazı yetkililer; “Sultanbeyli ilçesinde sınav görevi isteyen öğretmenlere görev verildikten sonra halen ihtiyaç varsa İstanbul’un diğer ilçelerinden talep edilmesi gerekir. Kanuni olarak görev verilebilse dahi etik ve ahlaki açıdan uygun bir davranış değil” diyerek konunun etik ve ahlaki açıdan uygun olmadığını belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 18:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 5 yıl Önce

yalnız iyi korkutmuş milleti,tek yorum yok:) ama ben bu haberi yapanları kınıyorum müslüman bir ülkede müslüman bir müdür haram para yermi,çok ayıpppp :)))

SIRADAKİ HABER

banner128