Teröristle müzakere olmaz mücadele olur

İmralı süreci, taraflarca devam eden görüşmeler, akil adamların çalışmaları Türkiye’yi bir yöne doğru götürüyor. Bu konuda gerek iktidar partisi gerek ana muhalefet partisi ve diğer partiler görüşlerini...

Teröristle müzakere olmaz mücadele olur

İmralı süreci, taraflarca devam eden görüşmeler, akil adamların çalışmaları Türkiye’yi bir yöne doğru götürüyor. Bu konuda gerek iktidar partisi gerek ana muhalefet partisi ve diğer partiler görüşlerini çeşitli platformlarda açıklıyorlar. Süreç ne kadar uzun ve karmaşık olsa da tamamlandığında Türkiye’de bazı şeylerin değişeceği açık. Peki, bu değişim sürecinde iktidar partisinin dışında kalan partiler ne yapıyor. Bolu Olay gazetesi olarak MHP il başkanı Mustafa Ramazan ile konuyu görüştük.

 

Haber; Duygu Kaya

 

 

MHP Bolu il başkanı Mustafa Ramazan çözüm süreciyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Ramazan; “ APO yakalandığında uçaktan inerken ki halini herkes bilir. Ruhen ve bedenen teslim olmuş bir adam vardı. PKK kurulduğunda Kürtlerin çoğunluğu PKK’yi benimsedi. AKP’de dini kullanarak Güneydoğu’dan oy aldı. AKP’nin yanlış politikaları Türkiye’yi kötü bir sürece götürdü. PKK hükümetin pazarlık ettiği bir örgüt haline geldi. PKK yaptığı terör olaylarıyla varlığını benimsetmeye meşrulaştırmaya çalıştı. Tayyip Erdoğan’ın terör konusunda verdiği, tavizler PKK’nında BDP’ninde hayal edemeyeceği şeylerdi. Yanlış politikalar Suriye’nin kuzeyindeki PKK örgütlenmesini de canlandırdı. Büyük Kürdistan projesini geliştirdi Erdoğan’ın Suriye içinde iç isyanları desteklemesi PKK’nın işine yaradı. Amerika’nın direktifiyle AKP APO’yu tekrar lider konumuna yükseltti. AKP ve PKK arasında hala devam eden bir mektuplaşma süreci var. Türk polisini, askerini öldüren PKK geri çekilirken silahlarıyla çekilme talebinde bulundu. Bu şu demektir devlet kendisine kasteden katillere karşı korumacı politikayla yurtdışına gönderiyor. AKP bu uygulamayla terörü falan bitiremez. İran, Çin, Rusya, İsrail, ABD PKK’yı destekliyor. Çünkü bu ülkeler Türkiye’nin terör sorununu çözüp büyümesini istemiyorlar.  Küresel güçler PKK içinde yeni fraksiyonlar çıkaracaklar. Eyalet, kısmi özgürlük tavizleriyle terör bitirilemez. Bugün Kandil’i Türkiye içindeki odakları devletin tamamen yok etmesi gerekirdi. Telekomünikasyon özelleştirildi. Şuan uydudan her yerden dinleniyor görüntüleniyoruz. Türkiye kendi milli iletişimini sağlamadan dış güçlerin kontrolünden çıkamaz.” Şeklinde konuştu.

 

               Kılıçdaroğlu Etnik Köken Siyaseti Yapıyor

 

Ana muhalefet partisi CHP’nin süreç ile ilgili tutumunu değerlendiren Ramazan;”CHP Atatürk’ün kurduğu ve Türkiye’nin kuruluş aşamasında önemli görevler üstlenen bir partidir. Ancak 2009 yılından itibaren hem MHP hem CHP üzerine oynanan kaset skandalları oyunlarıyla Deniz Baykal’ı partiden ihraç ettiler. MHP içinde de denediler ama kadük kaldı. CHP Kılıçdaroğlu’nun gelişiyle beraber etnik kökene yönelmeye başladı. Doğu’nun oylarını almak için etnik söylemlerle hareket etti. CHP içinde ulusalcılar da var fakat hepimiz biliyoruz ki bizzat PKK’yı destekleyen vekillerde listeye alındı. Yeni politika CHP’yi batılı ve kendini Türk hisseden insanlardan uzaklaştırdı. CHP bu hususta politikalarına göz atıp daha yapıcı olmalıdır. Ben Bolu’da ki CHP ile Ankara’da ki CHP’yi ayrı görüyorum. Ankara’da ki genel yapı CHP’ye iktidar şansı vermez. Anadolu’da ki oylarında kayıp yaşayacaklardır.” Dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128