“ Test yaptırın, Korunun, Tedavi olun, Aşılanın!”

İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut ARIK, Dünya genelinde 28 Temmuz “Dünya Hepatit Farkındalık” günü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

“ Test yaptırın, Korunun, Tedavi olun, Aşılanın!”

Haber: SEMİH BAYKAL

Dünya genelinde 28 Temmuz “Dünya Hepatit Farkındalık” günü birkaç yıldır kutlanmaktadır. Ağırlıklı olarak viral  hepatitler hakkında farkındalık, önleme, korunma ve tedavi konusunun ele alınması ve bu alanlarda iyileştirme & geliştirme çalışmalarının  yapılması amaçlanmaktadır. Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut ARIK konu ile ilgili yaptığı açıklamasında;  “Günümüzde viral hepatitler (bulaşıcı sarılık hastalıkları) halen ciddi halk sağlığı sorunları arasında önemini korumaktadır. Özellikle hepatit B ve hepatit C mikropları uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için konu oldukça önemlidir.  Kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşma, deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (kesik-açık yara vb) korunmasız temas, hastalıklı kişi ile korunmasız cinsel ilişki, hepatit taşıyıcı gebeden bebeğine bulaşma hem hepatit B (B tipi sarılık) hem de hepatit C (C tipi sarılık)  hastalıklarının bulaşma yolları arasındadır” diye açıkladı.

B VE C TİPİ SARILIK MİKROPLARINDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI UYGULAYIN

*Traş bıçağı, diş fırçası, küpe, tırnak makası gibi kişisel malzemeleri diğer insanlarla paylaşmaktan kaçınınız.

* Berbere gittiğinizde temiz traş bıçağı ve ustura kullanıldığından emin olunuz.

* Korunmasız cinsel ilişkinin hepatit hastalıkları dahil bir çok hastalık için bulaş yolu olduğunu unutmayınız.

* Gebe iseniz mutlaka B tipi sarılık mikrobu olup olmadığına ilişkin test yaptırınız

*     Ailenizde (özellikle anne baba kardeş eş  gibi yakın akrabalarınızda) sarılık hastası, siroz veya  hepatite bağlı gelişen kanser hastası varsa mutlaka test yaptırınız

“HEPATİT B AŞISI B TİPİ SARILIK HASTALIĞINI ÖNLEMENİN EN İYİ YOLUDUR”

Son olarak Arık; “Hepatit B aşısı B tipi sarılık hastalığını önlemenin en iyi yoludur.  B tipi sarılık mikrobu ile karşılaşmadan önce toplam üç doz aşı yaptırırsanız hayat boyu B tipi sarılık olmama şansına kavuşursunuz. Ama mikrobu  önceden alıp taşıyıcı kaldıysanız  aşı sizi hastalanmaktan  korumayacaktır.  Ülkemizde her yeni doğan bebek ücretsiz olarak aile sağlığı merkezlerinde ve doğum yapılan hastanelerde B tipi sarılık için aşılanmaktadır. Ayrıca A tipi sarılık hastalığını önlemek amaçlı Hepatit A aşısı çocukluk çağı rutin aşı takvimine alınmış olup Bakanlığımız tarafından tüm çocuklara ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Unutmayalım ki bir kişide  B tipi veya C tipi sarılık hastalığı olup olmadığını anlamanın tek yolu kan tetkikidir. İlgili tetkikler evlilik başvurusu yapan tüm vatandaşlarımızdan, zorunlu önlem olarak başvuru sırasında istenmekte olduğu bildirmiş ve “El Hijyeninin” önemini vurgulamıştır. Siz de  sarılık hastası olmamak için Test yaptırın, Korunun, Tedavi olun, Aşılanın!” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 17:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
müdür müdür
müdür müdür - 4 yıl Önce

biri şu müdüre en az 50 kişinin sağlıkta fetö militanı olarak görev yaptığını söylesin önce fetö aşısı sonra diğer aşılar

SIRADAKİ HABER

banner128