Teşvik ve Acı Ölüm

Erhan Beykoz'un Kaleminden

Teşvik ve Acı Ölüm

Bolulu Vekil Ali Ercoşkun’un hafta başı teşviş açıklaması sevinçle karşılandı. Teşvik kanatlı sektörden, büyük baş hayvana kadar birçok alanı içine alıyordu.

Konuyu tam anlamadan, içeriğini öğrenmeden yatırımcılar açıklamanın peşine takıldılar. Durum öyle bir hale geldi ki, bir ilçede arsa için gittiğimde, metre kare birim fiyatlarının uçuk olduğuna şahit olsum. Yolu, elektriği olmayan tarlaya istenilen fiyat, Bolu’da bulabileceğiniz arsa fiyatlarıyla aynı! Oysa Vekil Ercoşkun’un açıklamış olduğu teşvik, bizim yıllardır beklediğimiz IPART(Tarım sektörünün sürdürülebilir modernizasyonuna katkı sağlamak, Gıda güvenliği, hayvan sağlığı, bitki sağlığı ve çevre ile ilgili AB standartlarına uyumu teşvik etmek, Kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak ve Tarım-çevre tedbiri ve yerel kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanması (LEADER) ile ilgili hazırlık yapmak) olmadığı ortadaydı.

Açıklanan teşvik, kısa süreli, % 50 hibe kredili ve belli alanlarda kullanılmak amacı taşıyor. Kredi alacakların, krediye müracaat edeceklerin bu ayrımı bilmeden hayallere kapılmamalarını dilerim. Kısa süreli çıkarılan kredinin, olmamasından iyi olduğunu da biliyorum. Hani bazen içimize şeytan girer ya, diyorum ki “bazılarının hazırlanmış evraklarıyla krediyi anında alacak olmaları, diğerlerinin kısa sürede bürokrasiyi geçemeyecekleri” de aklımdan geçmiyor değil! Benim uyarım kredi alacakların çıkarılan kanunun iyi okumaları ve buna göre adım atmaları olacak.

Yine de hibesi yarı yarıya olan kredide emeği olanlara teşekkür borcumuz var.

Genç Yaşta Zamansız Ölüm 

Geçtiğimiz hafta Bolunun sevilen işadamı Mustafa Onurlu’nun vefatı herkesi üzdü. Ortaya çıkan bazı baskıları göz ardı etmem mümkün değil. 2013 yılında belediye meclisinde şimdi baskı uygulanan bazı usulsüzlüklerle ilgili sözlü uyarıda bulundum. Uyarım sonrası binanın ruhsatı bittikten sonra verildi. Yola bakan arka kısmı için yapılan sundurmaların yanlış olduğumu söylediğimde, bu işlerin teknik olduğunu ve usulsüzlük olmadığını ifade ettiler.

Aradan geçen zaman içinde roller değişip, iyi ilişkiler bitince saldırı başlamış. Koca bina doğrusu yanlışıyla yapılırken ses çıkarmayanların, şimdi böylesi baskıları kabul edilemez. Ya zamanında gereğini yapacaksın, yada hiç konuşmayacaksın!

İnsan evladı “bir varmış, bir yokmuş” misalidir. Kısaca bu dünyadan bir Mustafa Onurlu göçtü, gitti. Bundan sonrası vicdanı olanlarla, dünya hevesi olanların muhasebesi olacaktır.

10 Kasım Yeniden Doğduğumuz Gündür

Gazi Mustafa Kemal’in, “benim naçiz vücudum bir gün toprak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır” sözünün başladı gün, 10 Kasım’dır. Bu gün bu cennet vatanda özgürce dinimizi yaşıyor, anamızı babamızı biliyorsak eğer, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının sayesinde olduğunu unutmamalıyız. Onun için her 10 Kasım bölünmez bütünlüğümüz, Cumhuriyetimiz, bayrağımız ve vatanımız için yeniden doğarız!

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER