Tezkeresine 18 gün kala ağır cezalık oldu

Bolu Komando Tugay Komutanlığı’nda er olarak askerliklerini yapan Samet Aktürk (21) ile Uğur Baran Eriş isimli iki asker, Mart ayında Taksim’de gerçekleştirilen canlı bomba eylemi hakkında konuşurken aralarında tartışma çıktı. Çıkan tartışma akşam saatlerinde kavgaya dönüşünce iki asker de mahkemelik oldu.

Tezkeresine 18 gün kala ağır cezalık oldu

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Komando Tugay Komutanlığı’nda er olarak askerliğini yapan ve tezkeresine 18 gün kalan Samet Aktürk (21)  “halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan, aynı birlikten terhis olan Uğur Baran Eriş ise “Terör Örgütü Propagandası Yapmak”tan yargılanıyorlar.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya sanıklardan Samet Aktürk katılırken Uğur Baran Eriş’in askerlikten terhis olduğu için katılmadığı görüldü.

Sanıklardan Samet Aktürk savunmasında, arkadaşı ile aralarında çıkan tartışmanın Mart ayında Taksim’de gerçekleştirilen canlı bomba eylemi yüzünden başladığını belirterek şunları söyledi;

“Öğle yemeklerimizi yedikten sonra çardakta arkadaşlarımızla birlikte çay içiyorduk. O sırada sohbet ederken Taksim’deki olayları konuşmaya başladık. Baran arkadaşımız ‘patlamaları durduramazsınız, yaz aylarında dağlardan daha çok kişi inecek, daha fazla asker ölecek” dedi. Ben de kendisine “neden böyle konuşuyorsun, terörist misin sen” diyerek karşı çıktım. Bunun üzerine ‘evet ben de teröristim, HDP’liyim, gidin kralına söyleyin PKK’lıyım” diyerek beni tahrik etti. Sonrasında arkadaşların da araya girmesiyle konuyu kapattık.”

MAÇ SONRASI KAVGA ÇIKTI

Öğlen gerçekleşen bu olayın ardından arlarında Baran’ın da olduğu arkadaşlarıyla birlikte futbol maçı yaptıktan sonra aralarında kavga çıktığını söyleyen Samet Aktürk; “arkadaşlarla birlikte futbol maçı yaptık. Baran benim rakibimdi. Maçın sonunda benim olduğum takım kazanınca ben de Baran’a “koyduk mu? Sizin Kürtler Ordu iline fındık toplamaya geliyor onları ucuza çalıştırıyoruz” dedim. Bu yüzden aramızda kavga çıktı. Ama benim bunları söylerken kesinlikle arkadaşımı aşağılamak gibi bir niyetim yoktu. Sadece daha önceki tartışmamızdan dolayı kızgın olduğum için bunları söyledim” dedi.

Duruşmadan bulunmayan Uğur Baran Eriş için ikametgahının bulunduğu ile beyanının alınması için talimat yazılmasına karar veren mahkeme heyeti davayı ileri bir tarihe erteledi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128