Ticaret yaparken Bolu’muzun güzelliklerini ön plana çıkarıyoruz

Bolu’nun tanınmış iş adamlarından Ercan Üsküp Çimento bayiliği ile başlayan çalışma hayatını bütün ayrıntılarıyla Bolu Olay gazetesine anlattı.  (Röportaj: Mehmet Engin, Fotoğraf: Volkan...

Ticaret yaparken Bolu’muzun güzelliklerini ön plana çıkarıyoruz

Bolu’nun tanınmış iş adamlarından Ercan Üsküp Çimento bayiliği ile başlayan çalışma hayatını bütün ayrıntılarıyla Bolu Olay gazetesine anlattı.

 (Röportaj: Mehmet Engin, Fotoğraf: Volkan Yılmaz)

Bolu’nun önemli değerlerinden Ercan Üsküp, dünden bugüne ticari yaşamı, Bolu’daki faaliyetleri, tecrübeleri ve gelecekle ilgili düşüncelerini paylaştı. İlk çalışma hayatına başlangıç ve günümüze kadar süren çalışma hayatındaki gelişimleri bizlere aktardı. Sorularımıza samimi cevaplar verdi, bizler de sizlerle paylaşıyoruz.

Sayın Ercan Bey, bize Bolu’daki ticari yaşamınızla ilgili, ilk işe atılımınızdan bugüne ve gelecekteki düşünceleriniz nelerdir, paylaşabilir miyiz?

Ben 1977 yılında ticari hayata atıldım. Ticari hayatımda ilk iş kolu olarak Bolu’da çimento bayiliği ile işe başladım. Daha sonra 80’li yıllarda sanayide oto yıkama - yağlama servisi açtım ve bu servisle birlikte Petrol Ofisi malzemeleri bayiliğini aldım. Sanayide oto yıkama - yağlama ve madeni yağ satışında uzun bir süre hizmet verdikten sonra nakliye işine bir geçiş yaptık. Kuru yük taşımacılığı ve dökme çimento taşımacılığı işlerinde iştigal ettim. Daha sonra da 2005 yılında Bolu’da Mogaz bölge bayiliğini aldım. Mogaz, bildiğiniz gibi Koç Holding’e bağlı büyük bir kuruluştur.

Doğalgazın Bolu’ya gelmesiyle satışlarınızda bir değişim oldu mu?

Tabi ki doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte azalma meydana gelmiştir satışlarımızda. Biz bildiğiniz gibi kömür sektöründe de satış yapıyoruz ve doğalgazın yaygınlaşması, bu iki sektörü de oldukça “sekteye uğrattı. Eskiye oranla doğalgazın yaygınlaşması satışlarımızı etkiledi. Bu olacaktır, ancak tamamen şehrin doğalgaza geçmesi de belirli bir zaman dilimine dağılacağı için yine de bu hizmeti vermekten şu an için memnunun diyebilirim.

Abant su Bayiliğiniz de var, bu konuda bir açıklama yapar mısınız?

Biz Koç Holding’le Mogaz Bolu bayii olarak çalışmaya başladıktan sonra 2008 yılında Bolu’muzun değeri olan Abant Su bayiliğini ilk olarak üstlenen firmayız. Daha sonra Abant Su ile Karadeniz boyunca Samsun’a kadar uzandık. Civardaki illerimizde Abant Su’yu pazarlamaya başladık ve epey de bir yol kat ettik ve hala da Mogaz bayiliği, Abant Su bayiliği ve kömür sektöründe de hizmet vermeye devam ediyoruz.

Abant Su sizin sayenizde mi bu kadar büyük kitleye ulaştı?

Evet bu doğrudur. İlk bayisi benim Abant Su’yun ve bu bölgedeki civar illere de ben ulaştırdım Abant Su’yu. Karadeniz bölgesi boyunca Samsun’a kadar uzanan geniş bir yelpazede çalıştık. Bu çalışmada ilk hedef olarak ticari kazançtan daha çok, Bolu’muzun bir ürününü tanıtmak amacıyla bu kadar geniş bir bölgeye hizmet verdik ve bu konuda gayet başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Abant Su artık bir marka olmuş durumdadır ve içilebilir nitelikteki sular kategorisinde Türkiye’mizde Bakanlıkça açıklanan ilk 4. sırada bulunmaktadır. Tabi bu da bizim şevk ve heyecanımızı arttırmakta ve Bolu adına gurur kaynağımız olmaktadır. Biz ticaret yapıyoruz ama ticaret yaparken de Bolu’muzun güzelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bunun gururunu da taşıyoruz elbette.

Bolu’nun sosyal durumu ve görünümü hakkında neler söylemek istersiniz?

Şu anda insanların ekonomik durumları çok zor durumda ve insanlar geçim mücadelesi içindeler. Bu mücadeleden dolayı da sosyal yaşam ikinci plana atılmış durumdadır.  Her kesim önce geçim derdinin peşine düşmüştür dolayısıyla. Bu konu sadece Bolumuzun değil, ülkemizin en önemli sorunudur. Ekonomi canlandıkça ticaret hacmi artar, inşallah umudumuz bunun da düzelebilmesidir.

Şu anda farklı bir iş kolu, yeni bir yatırım düşünüyor musunuz?

Doğalgazın yaygın bir hale gelmesinden dolayı doğalgaz sektöründe de hizmet vermek amacıyla çalışmalarımız oldu.  Beygaz’ın lisansının iptalinden dolayı. Beygaz farklı yollara başvurduğundan dolayı şu anda doğal gaz sektöründe bir durgunluk yaşanıyor. Bu sürecin tamamlanmasını bekliyoruz ve bu sorun çözüldükten sonra biz de bu sektörde hizmet vermeye başlayacağız.  Ayrıca yeni Roce isimli enerji içeceği bayiliğini Bolu’da almış durumdayız ve bununla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. İlerleyen zaman diliminde bu enerji içeceği ile ilgili gelişmeleri de sizlerle paylaşacağım.

Bizler de kendisine yapmış olduğu çalışmalar ve Bolu’ya verdiği hizmetler ile Bolu’nun tanıtımıyla ilgili girişimlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128