Tıp Fakültesi hastanesi borç batağından kurtulacak

MALİYE Bakanlığı, medikal firmalara olan milyonluk borç yükü nedeniyle sağlık hizmetlerinin sunumunda zorluk yaşayan üniversite hastanelerine el uzattı. Bu kapsamda AİBÜ Tıp Fakültesi borçlarını Maliye Bakanlığı üstlenecek.

Tıp Fakültesi hastanesi borç batağından kurtulacak
HABER:Gönül Olutürk

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonu’nda hazırlanan borç yapılandırma planlamasını İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bolu başta olmak üzere toplam 45 üniversite hastanesinde uygulamaya sokan Bakanlık, 2017 yılı sonuna kadar muhasebeleşmiş, vadesi 6 Nisan 2018 tarihine kadar olan tüm borçları kapatacak.

GERİ ÖDEME 2020’DE

Uygulamaya ilişkin ilk açıklama Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’dan geldi. Ünal, medikal firmalara olan üniversite hastanelerinin borçlarının haziran ayına kadar ödeneceğini söyledi. Rektör Ünal, Bakanlık tarafından karşılanan borç miktarının 2020 itibariyle üniversiteler tarafından bakanlığa geri ödeneceğini, vade süresinin ise faiz uygulanmadan 60 ay olacağını söyledi.

BORÇ YÜKÜ ÇOK AĞIRDI

Türkiye genelindeki üniversite hastanelerinin ağır bir borç yükü altında olduğuna vurgu yapan Ünal, “Gazi, Cerrahpaşa, Çapa, 9 Eylül bizden çok daha ağır borç yükü altındaydı. Biz bunu bakanlarımıza, Cumhurbaşkanımıza ilettik ve çok hızlı bir biçimde çözüm sağlandı. Devletimiz inanılmaz bir refleks gösterdi. Yapılandırmaya göre; 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle muhasebeleştirilmiş, 6 Nisan 2018 tarihinde son ödeme tarihi gelen tıbbi malzeme ve ilaç borçları Maliye Bakanlığımız tarafından ödenecek” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128