TOKİ Mengen’e yöresel konut yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2013 yılından itibaren inşa edeceği konutlarda 'yöresel mimari motifleri' kullanacak. TOKİ, Mengen'de uygulanacak yöresel mimaride konut projelerin ihale tarihini de aldı.    TOKİ,...

TOKİ Mengen’e yöresel konut yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2013 yılından itibaren inşa edeceği konutlarda 'yöresel mimari motifleri' kullanacak. TOKİ, Mengen'de uygulanacak yöresel mimaride konut projelerin ihale tarihini de aldı.

 

 TOKİ, inşa ettiği konutların yöresel mimariye uygun olması amacıyla mümkün olduğu ölçüde, projelerin uygulandığı şehirlere has yöresel taş gibi yapı malzemeleri de kullanacak.TOKİ, 13 şehirde yöresel mimarideki konut projelerini tamamladı. Karabük-Safranbolu, Erzincan,Nevşehir, Gaziantep-Islahiye, Malatya, Niğde, Düzce, Amasya-Merzifon'da yöresel mimarideki konut projeleri uygulama aşamasına geçti. Gaziantep-Nizip ve Bolu-Mengen'de uygulanacak yöresel mimaride konut projeleri de ihale tarihi aldı. Konutlarda geleneksel Türk mimarisindeki en ve boy oranına uygun pencere yer alacak. Pencere söveleri her ilin bulunduğu bölgeye göre biçimlendirilecek. Doğu'daki illerde pencere söveleri taş, Batı'daki illerde ise ahşap görünümlü olacak. Çatılarda geniş saçaklar, payandalar kullanılacak ve çatılar 'kırma çatı' diye tabir edilen şekilde yapılacak.Apartman girişlerinde Anadolu Selçuklu mimarisindeki 'taç kapı' esas alınacak. Konut ve sosyal donatı projelerinde projenin inşa edileceği ilde yer alan en ünlü geleneksel mimariye ait olan mimari motifler kullanılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128