Torbanın Tasası

Erol Yıldız'ın Kaleminden...

Torbanın Tasası
Torba yasası çıktı çıkalı sana faydası ne oldu? Bunu ben değil kendin aynanın karşısında kendine sorman lazım. "Ey benim sevgili bedenim, Ulan sen bu zamana kadar bir şeye maydanoz olamadın. Çalıştın didindin. Eziyet çektin. Kakıldın. Elindeki bir çok file ve torbayı ya boş eve taşıdın veya pazarın geç vakitlerinde çürüklerini ayıklayıp çocuğunu doyurdun. Şimdi sorma zamanı bende. Bu torba neyin nesi? Bizim o bahsettiğim torbalara benziyor mu? İçine ne konuluyor bu torbaların? Yoksa, içimi boşaltılıyor bu torbaların."

Memleketin torbaları, kasaları, ardiye ve antrepoları derken, torbanın asıl anlamını bilen kaç kişi var acaba diye düşünmekte yarar var. Bilenin az olduğu gibi, anlayanın daha az, anlatanın ise sayılı olduğu dönemdeyiz. Aynen , muhalefetin henüz tabanına anlatamadığı BOP projesinin getiri ve götürülerinin ne anlama geldiğini. Bu sayede memleketin neler kaybedip, neleri torbaladığını, hani derler ya"ocağına incir ağacı dikildi" atasözündeki, o incir ağaçlarının faydalarını bir türlü öğretemedik. Öğretmediler, öğretemediler, öğrenmemekte direndik.

Torbanda ne var diye sorulan soruya bakalım ne diye cevap vereceksin. "Benim torbamda pazardan aldığım sebze ve meyveler vardı. Fakat içi henüz dolmadı." Torbalardan ne çıktı bilin bakalım. Af çıktı af. Kime çıktı dilim döndüğünce anlatayım. Gerçi siz bunu da anlamazsınız. İdari para cezaları silinecek. Fakat yarısı. Gerisi ne olacak. Sen boşver gerisini. Vatandaşa ne faydası var onu söyle. Vergi borcu, SGK borcu, sağlık borcu. Vatandaşın neyine. Ha önemli bir konu var ki, bu her kişiyi ilgilendiriyor. İnsanlar yaşam savaşında sosyal tek eğlenceyi İnternet olarak görmektedir. Gerçektende internet kullanıcıları bir hayli artmıştır ve gün geçtikçe artacaktır. Hadi bakalım bundan sonra bu yasayla dediğin olacak mı? Sen yine anlamazsın ki anlatalım. Torbada görülenlerin dışında görülmeyen bir çok konu var. Vergilerden muafiyet, sağlıktan muafiyet. Senin işverenin, hele özel bir kurumsa. Bu kurum kendi çıkarlarını adına ödemesi gereken yönlerden çıkarıp başka alana kullanıyorsa. Bu yasa sana mı çıktı diye düşünmelisin. Ben düşünüyorum. Birazda sen düşün. 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER