Trafik terörüne “dur” diyelim

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası nedeniyle Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen...

Trafik terörüne “dur” diyelim

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası nedeniyle Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen etkinliğe Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti.

‘Düzenli trafik için insanların eğitimi şarttır’

Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk yaptığı konuşmasında, “Yapılan çalışmalarla kazaları yok edemeyiz ama en aza indirebiliriz. Trafikte düzenlemeler ne kadar çok olursa olsun eğitim yeri farklı. Düzenli trafik için insanların eğitimi şarttır. Eğitimler ilköğretim zamanından başlamalı. Kazalarda maddi manevi hasarlar olmakta. Bu etkinliklerin kazaların azalmasında etkili olacağı inancındayım.”dedi.Emniyet Müdür Yardımcısı Orhan Başaran ise sunum eşliğinde yaptığı konuşmasında Emniyet güçlerinin yaptıkları çalışmalar, yıllara göre meydana gelen kazalar ve Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası hakkında bilgiler verdi. Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ise yaptığı konuşmasında, “Bu etkinlikler ve eğitimlerle kazaları azaltabiliriz. Biz de Belediye olarak alt yapı çalışmalarından dolayısıyla ciddi rahatsızlıklar verdik. Ama vatandaşlarımız biraz daha sabırlı olursa yollarımız güzel olacak. Trafik haftasının verimli geçmesini dilerim. 2012 yılının daha az kazasız bir yıl olmasını temenni ederim” dedi.

Özçimen Trafik terörüne dikkat çekti

Trafik konusunda eksiklikler olduğunu belirten Vali İbrahim Özçimen’de törende yaptığı konuşmada, “Terör ülkemiz için çok büyük bir sorun fakat gerçekten terörden çok daha fazla insan kaybını trafikte veriyoruz. Buna trafikçiler ‘Trafik Terörü’ diyorlar. Bir ülkenin gelişmiş olduğunu gösteren özelliklerden biri, trafikte kaybedilen canların azlığı gibi geliyor bana. Biz henüz bu anlamda iyi bir ülke olduğumuzu söyleyemeyiz. Birçok veriye göre biz kabuğumuzu kıran, ileri ülkeler seviyesine çıkan bir konuma geldik ama halen trafik konusunda direksiyona geçince her birimiz trafik canavarına dönüşüyoruz. Bu konuda eğitimcilere çok büyük görev düşüyor. İnsan trafiğe çıktığı zaman, bindiği araca bakıp ona göre kullanmalı. Aracı, aracın şartlarına, hava durumuna, yol durumuna göre kullanmalı. Demek ki bir numaralı faktör insan. İnsan bütün bunları değerlendirebilecek akla ve beyne sahip. Yol ve hava şartları neyse ona göre gitmeli. Ama ben gençlerimizden umutluyum. Onlar bunu daha iyi değerlendirebilecek şekilde yetişiyorlar Araçlar arasındaki mesafeyi ona göre belirlemeyiz. Gerçekten meydana gelen kazalar sonrasında birçok haneye acı düşüyor. İnsanlar ömür boyu sakat kalabiliyor. Bunlar çok korkunç şeyler. Bunları aklımızdan çıkartmadan yolculuk yapmamız lazım. Bir yere yetişmek lazımsa yola erken çıkmalıyız. Bolu’dan geçen yolları çoğunlukla Bolu’dakiler kullanmıyor. Daha çok başka illerden gelip, geçenler kullanıyor. Onun için Bolu’ya ilk geldiğimde Emniyet ve Jandarma yetkililerine trafik konusunda eğitici ve öğretici faaliyetlerde bulunalım talimatı verdim. Bunun neticesini de aldık. 2010 yılına göre 2011 yılında hem maddi hasar açısından, hem kazalarda ölen, hem de yaralanan kişi sayısı bakımından çok ciddi azalmalar var. Bu konuda herkesin fert fert hassasiyet göstermesi ile daha iyi seviyeye gelecektir. Diğer alanlarda yaptığımız iyileştirmelerin trafik alanında da olacağını ümit ediyorum” şeklinde konuştu. Daha sonra Vali İbrahim Özçimen tarafından Yılın trafik görevlilerine ve yılın sürücüsü İlhan Özer’e plaketleri verilirken yılın sürücüsü İlhan Özer yaptığı konuşmasında yıllardır trafik işaret ve işaretçilerine uyduğunu, herkesin kurallara uyması gerektiğini belirtti. Açılış töreni sonrasında belediye meydanına geçilerek ilgili kurumların açmış olduğu stantlar gezildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124