Trafikte yeni cezalar kapıda

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile Antalya Milletvekili Atay Uslu tarafından hazırlanan kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Trafikte spin ve drift atan sürücülere 5 bin 10 TL para cezası geliyor.

 Trafikte yeni cezalar kapıda

Haber: Kasım ŞAHİN

Teklife göre; Trafikte çakar ışık kullananlar 1002 lira para cezası ödeyecek. Aynı suçu tekrar edenler trafikten men edilecek. Kırmızı ışık ihlali halinde 235 TL ceza ödenecek. Emniyet şeridi cezası 1002 TL’ye yükseliyor. Cep telefonu kullanmanın cezası 235 TL'ye yükselecek... Spin ve drift olarak ifade edilen tehlikeli hareketleri yapanlar 5 bin 10 lira para cezası ile cezalandırılacaklar ve 60 gün trafikten men edilecekler.

'HURDAYA AYRILMIŞ OLAN ARAÇLAR TRAFİĞE ÇIKARSA 2018 LİRA İDARİ PARA CEZASI VAR'

Hurdaya ayrılmış olan araçların trafikte tehlike yaratması nedeniyle bu araç sürücülerine 2 bin 018 TL paraca cezası kesilecek ve yakalandıkları taktirde trafikten men edilecek. Işıklı ve siren takma suretiyle vatandaşları rahatsız eden çakar olarak bilinen ilgililerin dışında kullananlarda da artış tespit edildiğini ortaya çıktı. Buna yönelik de bir düzenleme olacağı açıklandı. Bu siren ve çakarla beraber seyir halinde olan sürücüleri onların sürüş hakimiyetini kaybetmelerine sebep olacak durumlar olduğundan, bunun önüne geçmek için bu düzenleme hazırlanmaya başlandı. Mevzuatın dışında kullananlara Bin 002 lira ceza verilecek. 3 defa bu şekilde yakalanması durumunda sürücünün aracı 15 gün araç trafikten men edilecek ve bu cihazlar söktürülecek.

 

'TRAFİKTE MAKAS ATANLAR DA 1002 LİRA PARA CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA KALACAK'

 

Trafikte, abartılı egzoz, kırmızı ışık ihlali, ters şeritte hareket gibi durumlarda da cezalara artış getirildiği belirtildi. Buna göre;

 

"Abartılı egzoz denilen patlama sesi çıkaran egzozları kullananlar trafik zabıtaları tarafından yakalanırsa Bin 002 lira ceza var. Bunlar sökülecek. Ruhsata uygun hale gelinceye kadar trafiğe çıkamayacak. Ayrıca muayenesiz araçların trafikte tespit edilmesi durumunda 235 lira idari ceza verilecek. Kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler 235 lira  para cezası ödeyecek. Ve bir yıl içinde 3 defa bunu yapanların ehliyetine 30 gün el konulması teklif edilecek. Kırmızı ışık ihlalini birçok kez yapanların ehliyetine 60 gün el konulacak. Ehliyetine 2 veya daha fazla el konulan kişilerin tekrar ehliyetlerini almaları için psikoteknik ve psikiyatri uzmanının raporuna ihtiyaç duyulacak.. Ters şeritten gelmek trafik güvenliğinin ciddi şekilde etkiliyor. Bunlara da  Bin002 lira para cezası var. Ayrıca trafikte makas atanlar da Bin 002 lira para cezası ile karşı karşıya kalacak."

 

'DRİFT ATANLARA 5010 LİRA PARA CEZASI'

 

Sol şeridin ihlal edilmesi, drift atanlar, cep telefonu kullanma gibi trafik kuralları ihlalini getiren durumlarda ki cezalara ilişkin şu bilgileri verdi:

 

"Sol şeridin bir araç tarafından ihlal edilmesi 235 lira para cezası, kamyon veya çekici tarafından ihlal edilmesi ise Bin 002 lira cezası getiriyor. Trafikte drift atanlar 5 bin 10 para cezası var. Bu kişilerin 60 gün ehliyetlerine el konulacak. Araçları 60 gün trafikten men edilecek. Ayrıca psikoteknik ve psikiyatri uzmanının değerlendirmesi sonucu ehliyetini geri alabilir. Geriye dönük 5 yıl içinde tekrar bir ihlal durumunda ehliyet alınırsa iptal edilecek. Bu kişiler tekrar sürücü kursuna giderek ehliyet alabilecek. Trafikte cep telefonu kullanma,  sosyal medyada gezinmek araç kullanırken sürücüyü trafikten koparıyor. Hem kendi canını hem diğer araç sürücülerinin canını tehlikeye atıyor. Bu kişilere de  235 lira idari para cezası var. Ayrıca geçiş üstünlüğü yayalara geçiyor. Yaya geçidinde sürücü ve yaya karşılaşırsa  geçiş üstünlüğü yayaya veriliyor. Yaya ayağını yaya geçidine attığı andan itibaren sürücüler durmak zorunda ve buradaki sorumluluk sürücülere verilmiştir. Buradaki amacımız vatandaşın güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlama, can kayıplarını önlemek, trafik güvenliğini sağlamaktır." Verilen kanun teklifi TBMM’de kabul edildiği taktirde, yeni trafik cezalarının uygulanmasına yılbaşından önce geçilecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128