TUİK yerden göğe kadar haklı

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Emin Semercioğlu, kişi başına düşen gelir seviyesinde Bolu'nun ilk sırada yer almasını değerlendirerek, "Bolu'da işini bilen yatırımcı çok. Bence açıklanan rakamlar normal...

TUİK yerden göğe kadar haklı

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Emin Semercioğlu, kişi başına düşen gelir seviyesinde Bolu'nun ilk sırada yer almasını değerlendirerek, "Bolu'da işini bilen yatırımcı çok. Bence açıklanan rakamlar normal rakamlardır" dedi.

 

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜİK, Devlet Planlama Teşkilatı ve Uluslararası Para Fonu'nun(IMF) verilerinden yola çıkarak yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de kişi başına düşen gelir seviyesinde Bolu 88 bin 778 TL'lik rakamla ilk sırada yer aldı. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semericoğlu, rakamların tahmin ettikleri gibi olduğunu söyleyerek, "Bolu'da sosyoekonomik değerler fazla. Burada sosyoekonomik yatırımlar fazla. Bu değerler fert başına düşen kriterlere göre bence normal rakamlardır. Bolu'da Düzce'den daha fazla eğitim ve sağlık alanında yatırımlar yapılmış. Bunlarda fert başına düşen kriterlere göre bu sonuç ortaya çıkıyor. Aynı zamanda Bolu'da kayıt dışı olmadığından kayıt içi bir il olduğundan bütün gelirlerimiz resmi olduğu için gelirlerimiz yüksek çıkıyor" diye konuştu.

 

Bolu işini bilen yatırımcılardan oluşuyor

 

Geçtiğimiz yıllarda da TÜİK tarafından yapılan kişi başına düşen gelir seviyesi araştırmasında Bolu yine ilk sıralarda yer almıştı. Son dönemde yapılan değişiklikle ve illerin bölgelere ayrılarak teşvik alanlarının bu bölgeler üzerinden değerlendirilmesi sonucu kişi başına düşen gelir seviyesinde ortaya çıkan rakamların yatırımlara ve teşviklere etki etmeyeceğini ifade eden Semercioğlu, "Teşvikler belli oldu. Teşvik grupları değişmez. Daha ziyade biz Bolu'da kişi başına düşen gelir seviyesinde önde olsak dahi stratejik yatırımlar yine üst seviyelerdeki bölgelere göre yapılacak. Bolu'ya yatırım yapılacak yer çok değil. Turizm yatırımları önemli. Bu yatırımlar içinde çok büyük alanlarımız yok. Sınırlı sayıda yatırım alanımız var. Bunlar yapılırsa Bolu bence biraz daha zengin olur. Bolu gerçekten işini bilen yatırımcılardan oluşuyor. Şuanda bu yüzden iyi gidiyor" biçiminde konuştu.Emin Semercioğlu ayrıca, bankalardaki paraların bu testte etkili olmadığını, hayırsever işadamı merhum İzzet Baysal'ın yatırımlarının da bunda büyük etken olduğunu söyledi. Semercioğlu, daha çok İzzet Baysal'lar istediklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124